Կանադական BlackBerry ընկերությունը, որը համանուն սմարթֆոնների արտադրողն է, ավելի վաղ հայտնի էր որպես Research In Motion, նախատեսում է մոտ 40 տոկոսով կրճատել աշխատակազմը: Այսինքն նախատեսվում է մինչև տարվերեջ աշխատանքից ազատել մի քանի հազար աշխատակցի, գրում է The Wall Street Journal-ը՝ իրազեկ աղբյուրների վրա հղումով: 2013 թ. մարտի 31-ին ընկերության աշխատակազմը հասնում էր 12,7 հազարի: Երկու տարի առաջ նրանց քանակը 17 հազար էր, բայց այն ժամանակ BlackBerry-ին վերահսկում էր ԱՄՆ սմարթֆոնների շուկայի 14 տոկոսը, իսկ այժմ նրա բաժինը կրճատվել է՝ կազմելով ընդամենը 3 տոկոս:
Կրճատումները կկատարվեն բոլո բաժիններում, և հավանաբար, մի քանի փուլով, հայտնում է Reuters-ը: BlackBerry ներկայացուցիչները հրաժարվում են մեկնաբանություններից: «Մենք չենք պատրաստավում մեկնաբանել շշուկներն ու շահարկումները: Մենք գտնվում ենք մեր վերափոխման ծրագրի երկրորդ փուլում: Կազմակերպչկան փոփոխությունները կշարունակվեն այնքան, մինչև որ մենք կհամոզվենք, որ անհրաժեշտ պաշտոններում կա մարդկանց անհրաժեշտ քանակ»,-հայտարարել է ընկերության մամլո քարտուղար Ադամ Էմերին:
Լավագույն տարիներին ընկերությունը զբաղեցնում էր սմարթֆոնների սեգմենտի 37 տոկոսը, սակայն Apple-ի և Samsung-ի նոր արտադրանքի հայտնվելուն հետ 2013 թ. հունվարին այն կրճատվեց՝ հասնելով 5,9 տոկոսի, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը:
Նախօրեին ընկերությունը ներկայացրեց նոր Z30 սմարթֆոնը, որի օգնությամբ հուսով է եթե ոչ ավելացնել, ապա գոնե կասեցնել իր մասնաբաժնի անկումը սմարթֆոնների շուկայում, գրում է Digit.ru-ն՝ BlackBerry-ի հաղորդագրության վրա հղումով: Տնօրենների խորհուրդը դեռ օգոստոսին հատուկ կոմիտե էր ձևավորվել, ուսումնասիրելու համար BlackBerry-ի ռազմավարական այլընտրանքը ցածր վաճառքների ու շուկայական մասնաբաժնի նվազման ֆոնին:
Z30 սմարթֆոնը Մեծ Բրիտանիայի և Մերձավոր Արևելքի մի շարք երկրների շուկա դուրս կգա հաջորդ շաբաթ, իսկ մյուս շուկաներում կհայտնվի տոնական սեզոնին: Սմարթֆոնի գինը դեռ չի բացահայտվում: BlackBerry 10.2 պլատֆորմի տարբերակը հասանելի կդառնա արտադրողի մյուս սարքերի՝ Z10, Q10 և Q5 համար հոկտեմբերի կեսից:
IDC ընկերության կանխատեսմամբ, BlackBerry OS բաժինը սմարթֆոնների համաշխարհային շուկայում մինչև 2017 թվականը կկրճատվի 2,7% մինչև 1,7%: Այդ նույն շրջանում նրա գլխավոր մրցակիցը՝ Windows Phone-ը կավելացնի իր մասնաբաժինը 3,9 % մինչև 10,2 %:

19 Сентябрь 2013 - 05:16 AMT
Канадская BlackBerry, производитель одноименных смартфонов, ранее известная как Research In Motion, планирует сократить до 40% персонала, то есть несколько тысяч человек, до конца 2013 г., пишет The Wall Street Journal со ссылкой на информированные источники.
На 31 марта 2013 года (последние доступные данные) штат компании насчитывал 12,7 тыс. сотрудников. Всего два года назад их было 17 тыс., но тогда BlackBerry контролировала 14% рынка смартфонов в США, а сейчас ее доля сократилась до менее чем 3%.
Сокращения будут произведены во всех подразделениях компании и, скорее всего, произойдут в несколько этапов.
Представители BlackBerry отказались от комментариев. "Мы не собираемся комментировать слухи и спекуляции. Мы находимся во второй фазе нашего плана трансформации. Организационные изменения будут продолжаться до момента, пока мы не убедимся в наличии надлежащего количества людей на надлежащих должностях", – заявил пресс-секретарь BlackBerry Адам Эмери (Adam Emery).
На пике популярности компания BlackBerry занимала около 37% в сегменте смартфонов, однако с появлением новой продукции Apple и Samsung к январю 2013 года ее присутствие сократилось до 5,9%, передает РИА Новости.
Одновременно канадская компания накануне представила новый смартфон Z30, с помощью которого надеется если не нарастить, то хотя бы приостановить падение своей доли на рынке смартфонов, пишет Digit.ru со ссылкой на сообщение BlackBerry.
Совет директоров компании еще в августе сформировал специальный комитет, чтобы изучить стратегические альтернативы BlackBerry на фоне слабых продаж и снижения рыночной доли. Эти варианты включают продажу компании, формирование совместных предприятий или стратегических альянсов. Среди потенциальных альтернатив в СМИ также назывались продажа патентного портфолио BlackBerry или вывод перспективного мессенджера BBM в отдельную компанию.
Устройство Z30 с пятидюймовым экраном Super AMOLED работает на последней версии программной платформы BlackBerry 10.2. В отличие от ряда популярных моделей BlackBerry, оснащенных qwerty-клавиатурой, в новом смартфоне клавиатура полностью сенсорная. Смартфон также оснащен процессором с частотой 1,7 Ггц, улучшенной системой звука Stereo Sound, новой антенной, обеспечивающей прием слабого сигнала и более быструю передачу данных. Смартфон BlackBerry Z30 оснащен аккумулятором емкостью 2880 мАч и, по заявлению разработчиков, может выдержать до 25 часов в режиме работы. Владелец устройства сможет пользоваться предустановленным пакетом офисных программ Documents To Go, центром управления коммуникацией, оповещениями Priority Hub и мессенджером BBM.
Смартфон выйдет на рынки Великобритании и ряда стран Ближнего Востока на следующей неделе, а на других рынках появится ближе к праздничному сезону. Цену на Z30 компания пока не раскрывает. Версия платформы BlackBerry 10.2 станет доступна для других устройств производителя — Z10, Q10 и Q5 — с середины октября.
По прогнозу компании IDC, доля BlackBerry OS на мировом рынке смартфонов сократится с 2,7% до 1,7% к 2017 году. За этот же период главный ее конкурент Windows Phone нарастит долю с 3,9% до 10,2%.