19 Սեպտեմբեր 2013 - 06:42 AMT
Ընթացիկ գյուղատնտեսական տարում (2013 թ. օգոստոսի 1-ից 2014 թ. հուլիսի 31-ը) ցորենի բերքը համաշխարհային մասշտաբով կհասնի 686,9 մլն մետրիկ տոննայի: Այդ մասին հայտարարել է Ցորենի միջազգային խորհուրդը (ՑՄԽ), այդպիսով վերանայելով նախորդ կանխատեսումը, որն արվել էր անցած հուլիսին՝ 3,8 մլն տոննա բարձրացման միտումով: Նախորդ գյուղատնտեսական տարում աշխարհում հավաքվել է 653,6 մլն տոննա ցորեն, հայտնում է ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ը:
Ցորենի միջազգային խորհուրդի մասնագետները նշում են, որ ցորենի բերքը Եվրամիությունում, Հնդկաստանում ու ԱՄՆ-ում մեկնարկած տարում ավելին կլինի, քան կանխատեսվում էր: Սակայն Չինաստանն, ըստ վերլուծաբանների, այդ ընթացքում կհավաքի 118 մլն տոննա ցորեն՝ նախորդ տարվա 120,6 մլն տոննայի փոխարեն: Արդյունքում, ակնկալվում է, որ Չինաստանը ստիպված կլինի առաջիկա ամիսներին գնել 7 մլն տոննա ցորեն՝ բավարարելու համար իր պահանջարկը: Անցյալ տարի Չինաստանը ներմուծել է 3,5 մլն տոննա ցորեն:
Ընդհանուր առմամբ, ընթացիկ գյուղատնտեսական տարում աշխարհում կհավաքվի 1,92 մլրդ մետրիկ տոննա հացահատիկ, չհաշված բրինձը: Անցյալ տարի այդ ցուցանիշը կազմել է 1,79 մլրդ տոննա:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանին, ապա այս տարի երկրում հավաքվել է ցորենի բարձր բերք: Եթե անցյալ տարի հանրապետության մասշտաբներով 1 հեկտարից ստացվել էր 27,6 ցենտներ բերք, ապա այս տարի այդ ցուցանիշը կազմում 32 ցենտներ:
Դա ՀՀ կառավարության սերմնաբուծության զարգացման նպատակային ծրագրի արդյունքն է: Ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է 2010-2014 թթ. ցորենի սերմերի ներկրում , ինչը 2014-ին կապահովի 3000-3500 տոննա էլիտար ցորենի առկայություն, որը հետագայում կբաժանվի ֆերմերներին:
Ըստ ՀՀ գյուղնախարարության, տարվա ավարտին հանրապետությունում ակնկալվում էր 305-310 հազար տոննա ցորենի բերք: Ցորենի արտադրության ծավալը Հայաստանում 2012 թ. կազմել է շուրջ 240 հազար տոննա:
Ըստ կանխատեսման, հանրապետությունում ակնկալվում է հատիկավորների բերքի աճ՝ 530-537 հազար տոննա: Տարեկան Հայաստանում օգտագործում են 650-720 հազար տոննա հացահատիկայիններ, որից սննդի նպատակով՝ 435-450 հազար տոննա: Պակասուրդը համալրվում է ներմուծման հաշվին, որի ծավալները վերջին 5 տարում տարեկան կազմել են 380-420 հազար տոննա:

Мировой урожай пшеницы в начавшемся сельскохозяйственном году (1 августа 2013 года – 31 июля 2014 года) достигнет 686,9 млн метрических тонн. Об этом заявил Международный совет по зерну (МСЗ), пересмотрев таким образом свой предыдущий прогноз, сделанный в минувшем июле, в сторону повышения на 3,8 млн тонн. В предыдущем сельскохозяйственном году в мире было собрано 653,6 млн тонн пшеницы, передает ИТАР-ТАСС.
Специалисты МСЗ отмечают, что урожай этого вида зерна в Евросоюзе, Индии и США в начавшемся году будет больше, нежели это считалось первоначально. Однако Китай, согласно аналитикам, соберет за этот период недостаточные 118 млн тонн пшеницы по сравнению с 120,6 млн тонн в минувшем году. В результате ожидается, что Китай будет вынужден в ближайшие месяцы закупить 7 млн тонн зерна, чтобы полностью удовлетворить свои потребности. В минувшем году он импортировал 3,5 млн тонн пшеницы.
В целом, в текущем сельскохозяйственном году в мире будет собрано 1,92 млрд метрических тонн зерна, исключая рис. В минувшем году эта цифра составляла 1,79 млрд тонн.
Что же касается Армении, то в этом году в стране собран высокий урожай пшеницы. Если в прошлом году в масштабах республики было получено 27,6 центнеров урожая на гектар, то в этом году аналогичный объем составляет 32 центнера.
Это является результатом целевой программы правительства Армении по развитию семеноводства. В рамках программы предусматривается в период с 2010 по 2014 годы импорт семян пшеницы элитных сортов, что обеспечит к 2014 году наличие 3000-3500 тонн элитной пшеницы, которая в дальнейшем будет распределена среди фермеров.
По данным Министерства сельского хозяйства Армении, по итогам года в республике ожидается урожай пшеницы в 305-310 тыс. тонн. Объем производства пшеницы в Армении в 2012 году составил порядка 240 тысяч тонн.
Согласно прогнозу, в республике ожидается урожай зерновых, в целом, в 530-537 тыс. тонн. Ежегодно в Армении используется 650-720 тысяч тонн зерновых, из которых только для продовольственных целей – 435-450 тысяч тонн. Дефицит восполняется за счет импорта, объем которого за последние пять лет ежегодно составлял 380-420 тысяч тонн.