ԱՄՆ Դաշնային ռեզերվային ծառայությունը հերթական անգամ կյանքի չկոչեց շուկայի մասնակիցների սպասումները, որոնք ակնկալում էին, որ ակտիվների գնման ծրագիրը կավարտվի: Ավելին, հույս չմնաց, որ մոտ ապագայում իրավիճակը կարող է փոխվել: Այս ամենի պատճառը երկրի տնտեսության վերականգնման անբավարար տեմպերն են, և մինչև Դաշնային ռեզերվը չստանա վերականգնման ծանրակշիռ ապացույցներ, հավանաբար, չի դադարեցնի ֆինանսական ներարկումները:
ԴՌԾ կանխատեսումները, թե մինչև 2016 թվականը տնտեսությունը դժվարություններ կունենա, լավատեսություն չեն ներշնչում շուկայի նույնիսկ ամենալավատես մասնակիցներին: Ցածր տոկոսադրույքի պահպանումը, անկասկած, կանդրադառնա երկրում ապրանքափոխանակման գործընթացների վրա, և ԴՌԾ-ն մտադիր չէ հրաժավել այդ քաղաքականությունից առաջիկա տարիներին: ԴՌԾ-ն անփոփոխ է թողնում պարտատոմսերի գնումն ու դրանով իսկ կանաչ լույս է վառում ամերիկյան արժույթի թուլացման համար:
Տեխնիկական տեսակետից Forex Club-ն ակնկալում է աճող միտման շարունակություն, որի նշանակետը 1,3600 է, գերադասում ենք գնել 1,3500-ից սկսած:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում սեպտեմբերի 19-ին իրականացվել է 3,800 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք 406.96 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 406.76 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Սեպտեմբերի 19-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 407.49 դրամ՝ սեպտեմբերի 18-ի համեմատ նվազելով 1,25 կետով: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 552.23 դրամ՝ ավելանալով 6.32 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

Федеральная резервная система США в очередной раз опрокинула ожидания участников рынка рассчитывающих на завершение программы покупки активов и более того не оставила надежд на какое-либо изменение ситуации в обозримом будущем. Всему виной неудовлетворительные темпы восстановления экономики страны, и пока Федрезерв не получит весомых подтверждений восстановления, по всей видимости, прекращать финансовые инъекции он не начнет.
Прогнозы ФРС о том, что трудности ждут экономику до 2016 года, определенно лишают оптимизма даже самых позитивно настроенных участников рынка. Удержание низкой процентной ставки, безусловно, оказывает свое влияние на товарообменные процессы в стране, и ФРС точно не стремится уходить от этой политики в ближайшие годы. ФРС оставляет покупки облигаций без изменений и тем самым дает зеленый свет для ослабления американской валюты.
С технической точки зрения Forex Club ожидает продолжение восходящего движения с целью 1,3600, предпочитаем покупать от 1,3500.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 19 сентября было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 3,800 млн. долларов по среднему курсу 406.96 драма/$1 США. Цена закрытия составила 406.76 драма/$1 США.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 19 сентября составил 407.49 драма, сократившись по сравнению с 18 сентября на 1.25 пункта. В то же время, курс 1 евро составил 552.23 драма, увеличившись на 6.32 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.