Հայաստանում միջին ամսական աշխատավարձը 2013 թ. օգոստոսին կազմել է 149 725 դրամ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 5,1 տոկոսով: Ընդ որում օգոստոսին 2013 թվականի հուլիսի համեմատ աշխատավարձի մակարդակը նվազել է 5 տոկոսով: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-օգոստոսին աշխատավարձը կազմել է 145 795 դրամ, ինչն ավելի է 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից 3.7 տոկոսով:
Ինչպես հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, պետական հաստատություններում միջին ամսական աշխատավարձը օգոստոսին 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 2,8 տոկոսով՝ կազմելով 116 064 դրամ, իսկ օգոստոսին 2013 թ. հուլիսի համեմատ անկում է գրանցվել՝ 10 տոկոս: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-օգոստոսին աշխատավարձի աճը 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 2,2 տոկոս՝ 115 988 դրամ:
Ոչ պետական կազմակերպություններում միջին աշխատավարձի աճը 2013 թ. օգոստոսին՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 8,4 տոկոս, հասնելով 186 935 դրամի: Ըդն որում օգոստոսին 2013 թվականի հուլիսի համեմատ 1.3 տոկոս անկում է գրանցվել: Միաժամանակ 2013 թ հունվար-օգոստոսին՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ աշխատավարձի աճը կազմել է 6,1 տոկոս՝ 179 772 դրամ:
«Նվազագույն ամսական աշխատավարձի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն 2013 թ. հուլիսի 1-ից նվազագույն ամսական աշխատավարձը բարձրացել է 30 տոկոսով՝ կազմելով 45 հազար դրամ, ինչը պահանջեց պետբյուջեից լրացուցիչ 6 մլրդ դրամ: Աշխատավարձերի հաշվարկի նոր համակարգը կներմուծվի 2014 թ. հունվարի 1-ից, ինչը բյուջեից կպահանջի լրացուցիչ 50 մլրդ դրամ:
Օգոստոսի 28-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը կրթության ու գիտության նախարարության ղեկավար կազմի հետ հանդիպմանը հայտարարեց, որ 2017 թ. նվազագույն աշխատավարձը կկազմի 90 հազար դրամ:

20 Сентябрь 2013 - 08:06 AMT
Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 5,1%, составив 149 725 драмов. При этом в августе по сравнению с июлем 2013 года уровень зарплаты сократился на 5%. Одновременно в январе-августе 2013 года зарплата составила 145 795 драмов, что выше аналогичного периода 2012 года на 3,7%.
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в госорганизациях среднемесячная зарплата в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 2,8%, составив 116 064 драмов, а вот в августе по сравнению с июлем 2013 года был зафиксирован спад на 10%. Одновременно в январе-августе 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост зарплаты составил 2,2% – 115 988 драмов.
В негосударственных организациях рост зарплаты в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года составил 8,4% – до 186 935 драмов. При этом в августе по сравнению июлем 2013 года был зафиксирован спад на 1,3%. Одновременно в январе-августе 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост зарплаты составил 6,1% – 179 772 драмов.
28 августа президент Армении Серж Саргсян в ходе встречи с руководящим составом Министерства образования и науки заявил, что размер минимальной зарплаты в Армении достигнет планки в 90 тысяч драмов в 2017 году.