2013-ի օգոստոսին Հայաստանում տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3,2 տոկոսով 2012թ. նույն շրջանի համեմատ: Միաժամանակ, ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013-ի օգոստոսին հուլիսի համեմատ այս ցուցանիշն աճել է 22,9 տոկոսով: Միաժամանակ 2013-ի հունվար-օգոստոսին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ տնտեսական ակտիվության ցուցանիշն աճել է 3,8 տոկոսով:
Միաժամանակ, 2013-ի օգոստոսին 2012-ի նույն շրջանի համեմատ Հայաստանում սպառողական գներն աճել են 9,3 տոկոսով: Միժամանակ 2013թ. օգոստոսին հուլիսի համեմատ արձանագրվել է 0,3 տոկոս գնաճ: Միաժամանակ 2013թ. հունվար-օգոստոսին 2012թ. նույն ժամանակաշրջանի համեմատ գրանցվել է 5,3 տոկոս գների աճ սպառողական շուկայում:
Տնտեսական ակտիվության բարձր մակարդակը պայմանավորված է սեզոնային գործոնով, երբ գյուղատնտեսության ոլորտում հաջողվում է ապահովել զգալի արդյունքներ: 2013 թ. օգոստոսին 2013 թ. հուլիսի համեմատ աճն այստեղ կազմել է 93,4 տոկոս: 2013 թ. օգոստոսին 2012 թ. նույն շրջանի համեմատ աճը գյուղատնտեսության ոլորտում կազմել է 11.9 տոկոս, 2013 թվականի հունվար-օգոստոսին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 7,1 տոկոս:
Հատկանշական է այն փաստը, որ շինարարության ոլորտում, որն ամենից շատ տուժեց ճգնաժամից և այժմ դանդաղ վերականգնվում է, ամսական կտրվածքով աճն արձանագրվել է 11,8 տոկոսի մակարդակում, իսկ 2013 թ. հունվար-օգոստոսին՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ անկումն այդ ոլորտում կազմել է 8,5 տոկոս, տարեկան կտրվածքով՝ 8,4 տոկոս:
Ինչ վերաբերում է արդյունաբերությանը, ապա 2013 թ. օգոստոսին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճն ասյտեղ կազմել է 2,9 տոկոս, իսկ ամսական կտրվածքով՝ 4,7 տոկոս: 2013 թ. հունվար-օգոստոսին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը գրանցվել է 6,2 տոկոսի մակարդակում:
Ապրանքաշրջանառությունը Հայաստանում 2013 թ. օգոստոսին 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կրճատվել է 6,8 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտում՝ 0,7 տոկոսով, էլեկտրաէներգիայի արտադրության առումով՝ 6,2 տոկոսով:
Ըստ պաշտոնակնա վիճակագրական տվյալների, 2013թ. օգոստոսին Հայաստանի արտաքին առևտրի շրջանառության տարեկան ցուցանիշը կազմել է 466,6 մլն դոլար (190,2 մլրդ դրամ)՝ 2012թ. նույն շրջանի համեմատ ավելանալով 0,6 տոկոսով: Ընդ որում, ամսական կտրվածքով այս ցուցանիշն աճել է 5,3 տոկոսով: Իսկ 2013-ի հունվար-օգոստոսին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման աճը կազմել էր 2,8 տոկոս՝ 3 655,5 մլն դոլար (1 503,6 մլրդ դրամ):
Ինչպես հայտնում է Հայաստանի ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013թ օգոստոսին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ արտահանման ծավալը կազմել է 126,8 մլն դոլար (51,7 մլրդ դրամ)` աճելով 6,2 տոկոսով: Ընդ որում, ամսվա կտրվածքով այն աճել է 1,8 տոկոսով: Իսկ 2013թ. հունվար-օգոստոսին 2012թ. նույն շրջանի համեմատ արտահանումը կազմել է 952,2 մլն դոլար (391,6 մլրդ դրամ), աճը՝ 8,9 տոկոս:
Ներկրման ծավալը 2013թ. օգոստոսին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 339,8 մլն դոլար (138,5 մլրդ դրամ)՝ աճելով 3 տոկոսով, իսկ ամսական կտրվածքով անկումը կազմել է 7,7 տոկոս: Իսկ 2013-ի հունվար-օգոստոսին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ներկրումը կազմել է 2 704,3 մլն դոլար (1 112,0 մլրդ դրամ)` աճելով 0,8 տոկոսով:
Արտաքին առևտրի բացասական սալդոն 2013թ. հունվար-օգոստոսին 2012-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 1 752,1 մլն դոլար կամ 720,4 մլրդ դրամ:

Показатель экономической активности в Армении в августе 2013 года увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 3,2%. При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в августе по сравнению с июлем 2013 года был зафиксирован рост показателя на 22,9%. Одновременно в январе-августе 2013 года показатель экономической активности в республике по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличился на 3,8%.
В августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года потребительские цены в Армении выросли на 9,3%. При этом в августе по сравнению с июлем 2013 года в республике была зафиксирована 0,3%-ая дефляция. Одновременно в январе-августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на потребительском рынке республики был зафиксирован рост цен на 5,3 %.
Высокий рост показателя экономической активности обусловлен сезонным фактором, когда в сфере сельского хозяйства удается обеспечивать значительные результаты. Так, в августе по сравнению с июлем 2013 года рост здесь составил 93,4%. При этом в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост в сфере сельского хозяйства республики зафиксирован на уровне 11,9%, а в январе-августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост составил 7,1%.
Примечательным является и то, что в сфере строительства, которая больше всех пострадала от кризиса и сейчас восстанавливается очень медленными темпами, в месячном разрезе был зафиксирован рост на уровне 11,8%, а в январе-августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года спад в этой сфере составил 8,5%, в годовом разрезе спад составил 8,4%.
Что же касается промышленности, то в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост здесь составил 2,9%, а месячном разрезе – 4,7%. При этом в январе-августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года рост в сфере промышленности зафиксирован на уровне 6,2%.
Товарооборот в Армении в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года сократился 6,8%, сфера услуг – на 0,7%, производство электроэнергии – на 6,2%.
Согласно официальным статистическим данным, в августе 2013 года внешнеторговый оборот Армении составил $466,6 млн. (190,2 млрд драмов), сократившись по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на 0,6%. При этом в месячном разрезе этот показатель сократился на 5,3%. Одновременно в январе-августе 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года рост данного показателя составил 2,8% – $3 655,5 млн. (1 503,6 млрд драмов).
Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в августе 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года объем экспорта составил $126,8 млн (51,7 млрд драмов), увеличившись на 6,2%. При этом данный показатель в месячном разрезе увеличился на 1,8%. А вот в январе-августе 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года экспорт обеспечил рост на 8,9%, составив $952,2 млн (391,6 млрд драмов).
Объем импорта в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года сократился на 3% и составил $339,8 млн (138,5 млрд драмов), а вот в месячном разрезе показатель обеспечил спад на 7,7%. В январе-августе 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года импорт увеличился на 0,8% – до $2 704,3 млн (1 112,0 млрд драмов),
Отрицательное сальдо внешнеторгового баланса в январе-августе 2013 года по сравнению с тем же периодом 2012 года составило $1 752,1 млн или 720,4 млрд. драмов.