ՈւԵՖԱ-ն հաստատել է Երևանի թեկնածությունը Եվրո-2020 խաղերի անցկացման մասնակիցների ցանկում: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության կայքում:
2012 թվականի դեկտեմբերին ՈւԵՖԱ նախագահությամբ Լոզանում կայացած հանդիպմանը կազմակերպության նախագահ Միշել Պլատինին որոշում կայացրեց 2020 թվականին «Եվրոն Եվրոպայի համար» անցկացնելու մասին , այն մեկ երկրում կազմակերպելու փոխարեն: Հունվարին ՈւԵՖԱ-ն որոշեց, որ եզրափակիչ խաղերը կանցնեն 13 քաղաքներում՝ կրճատելու համար ընդունող կողմի ծախսերը:
Հայտերի ներկայացման ժամկետը սպառվեց հինգշաբթի օրը: Սեպտեմբերի 20-ին ՈւԵՖԱ-ն հրապարակել է 39 քաղաք և 32 երկիր ներառող ցանկը, որոնք հաստատվել են որպես 2020 թ. Եվրոպայի առաջնության անցկացման թեկնածուներ: Դրանք են Լոնդոն (Անգլիա), Բաքու (Ադրբեջան), Երևան (Հայաստան), Մինսկ (Բելառուս), Բրյուսել (Բելգիա), Սոֆիա (Բուլղարիա), Սկոպյե (Մակեդոնիա), Բուդապեշտ (Հունգարիա), Մյունխեն (Գերմանիա), Աթենք (Հունաստան), Կոպենհագեն (Դանիա), Երուսաղեմ (Իսրայել), Դուբլին (Իռլանդիա), Մադրիդ, Բարսելոնա, Բիլբաո, Վալենսիա (Իսպանիա), Հռոմ, Միլան (Իտալիա), Աստանա (Ղազախստան), Ամստերդամ (Նիդերլանդներ), Վարշավա, Խոժուվ (Լեհաստան), Լիսաբոն, Պորտու (Պորտուգալիա), Սանկտ Պետերբուրգ (Ռուսաստան), Բուխարես (Ռումինիա), Բելգրադ (Սերբիա), Ստամբուլ (Թուրքիա), Կիև, Դոնեցկ (Ուկրաինա), Քարդիֆ (Ուելս), Հելսինկի (Ֆինլանդիա), Լիոն (Ֆրանսիա), Զագրեբ (Խորվաթիա), Պրահա (Չեխիա), Բազել (Շվեյցարիա), Սոլնա (Շվեդիա), Գլազգո (Շոտլանդիա):
«Մենք հպարտ ենք, որ հայտագրման գործընթացի հանդեպ հետաքրքրությունն այսքան մեծ է: Եվրո-2020 անցկացմանը հավակնում է մեր ազգային ասոցիացիաների կեսից ավելին: Եզրափակիչ փուլը մեծ ֆուտբոլային տոն կդառնա ողջ մայրցամաքի համար: Հոբելյանական խաղարկությունը, նվիրված առաջնության 60-ամյակին, բառացիորեն երկրպագուների տան շեմին կանցնի և իրոք առանձնահատուկ կլինի»,-ասել է Միշել Պլատինին:
Մինչ 2014 թվականի ապրիլի 25-ը թեկնածու երկրների ֆեդերացիաները պետք է կազմեն իրենց քաղաքների հայտագրման դոսյեները: 2014 թվականի մայիս-օգոստոսին քաղաքներ կայցելի ՈւԵՖԱ հատուկ տեսչական հանձնաժողովը: Իսկ արդեն 2014 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ՈւԵՖԱ գործկոմը կհաստատի այն քաղաքների ցանկը, որոնք կընդունեն Եվրո-2020-ը:
2020 թվականի Եվրոպայի առաջնությունը կլինի Եվրոպայի երկրորդ առաջնությունը, որի եզրափակչում կխաղան 24 հավաքականներ:

20 Сентябрь 2013 - 10:08 AMT
УЕФА утвердил Ереван в качестве кандидата на проведение матчей Евро-2020. Об этом сообщается на сайте организации.
В декабре 2012 года на встрече в Лозанне исполком УЕФА под председательством президента Мишеля Платини решил провести в 2020 году «Евро для Европы» вместо турнира в одной или двух странах. В январе исполком УЕФА постановил, что матчи финальной стадии пройдут в 13 городах, чтобы снизить расходы принимающей стороны.
Срок подачи заявок в УЕФА на проведение матчей ЧЕ-2020 истек в минувший четверг. В пятницу, 20 сентября, УЕФА опубликовал список, включающий 39 городов из 32 стран, которые утверждены в качестве кандидатов на проведение европейского первенства-2020: Лондон (Англия), Баку (Азербайджан), Ереван (Армения), Минск (Белоруссия), Брюссель (Бельгия), София (Болгария), Скопье (Македония), Будапешт (Венгрия), Мюнхен (Германия), Афины (Греция), Копенгаген (Дания), Иерусалим (Израиль), Дублин (Ирландия), Мадрид, Барселона, Бильбао, Валенсия (Испания), Рим, Милан (Италия), Астана (Казахстан), Амстердам (Нидерланды), Варшава, Хожув (Польша), Лиссабон, Порту (Португалия), Санкт-Петербург (Россия), Бухарест (Румыния), Белград (Сербия), Стамбул (Турция), Киев, Донецк (Украина), Кардифф (Уэльс), Хельсинки (Финляндия), Лион (Франция), Загреб (Хорватия), Прага (Чехия), Базель (Швейцария), Сольна (Швеция) и Глазго (Шотландия).
"Мы гордимся столь высоким интересом к заявочному процессу. На проведение матчей Евро-2020 претендует более чем половина наших национальных ассоциаций. Этот финальный турнир станет грандиозным футбольным праздником континентального масштаба. Юбилейный розыгрыш в честь 60-летия чемпионата пройдет у всех болельщиков буквально на пороге и будет поистине особенным", – сказал Мишель Платини.
До 25 апреля 2014 года федерации стран-кандидатов должны будут составить заявочные досье на свои города (аналог заявочной книги для стран-кандидатов на проведение ЧМ). В мае – августе 2014 года города посетит специальная инспекционная комиссия УЕФА. А уже 25 сентября 2014 года города, которые примут Евро-2020, будут официально утверждены исполкомом УЕФА.
Чемпионат Европы по футболу 2020 года станет вторым первенством Европы, в финальной части которого будут играть 24 сборные.