ՈւԵՖԱ-ն հաստատել է Երևանի թեկնածությունը Եվրո-2020 խաղերի անցկացման մասնակիցների ցանկում: Այդ մասին ասվում է կազմակերպության կայքում:
2012 թվականի դեկտեմբերին ՈւԵՖԱ նախագահությամբ Լոզանում կայացած հանդիպմանը կազմակերպության նախագահ Միշել Պլատինին որոշում կայացրեց 2020 թվականին «Եվրոն Եվրոպայի համար» անցկացնելու մասին , այն մեկ երկրում կազմակերպելու փոխարեն: Հունվարին ՈւԵՖԱ-ն որոշեց, որ եզրափակիչ խաղերը կանցնեն 13 քաղաքներում՝ կրճատելու համար ընդունող կողմի ծախսերը:
Հայտերի ներկայացման ժամկետը սպառվեց հինգշաբթի օրը: Սեպտեմբերի 20-ին ՈւԵՖԱ-ն հրապարակել է 39 քաղաք և 32 երկիր ներառող ցանկը, որոնք հաստատվել են որպես 2020 թ. Եվրոպայի առաջնության անցկացման թեկնածուներ: Դրանք են Լոնդոն (Անգլիա), Բաքու (Ադրբեջան), Երևան (Հայաստան), Մինսկ (Բելառուս), Բրյուսել (Բելգիա), Սոֆիա (Բուլղարիա), Սկոպյե (Մակեդոնիա), Բուդապեշտ (Հունգարիա), Մյունխեն (Գերմանիա), Աթենք (Հունաստան), Կոպենհագեն (Դանիա), Երուսաղեմ (Իսրայել), Դուբլին (Իռլանդիա), Մադրիդ, Բարսելոնա, Բիլբաո, Վալենսիա (Իսպանիա), Հռոմ, Միլան (Իտալիա), Աստանա (Ղազախստան), Ամստերդամ (Նիդերլանդներ), Վարշավա, Խոժուվ (Լեհաստան), Լիսաբոն, Պորտու (Պորտուգալիա), Սանկտ Պետերբուրգ (Ռուսաստան), Բուխարես (Ռումինիա), Բելգրադ (Սերբիա), Ստամբուլ (Թուրքիա), Կիև, Դոնեցկ (Ուկրաինա), Քարդիֆ (Ուելս), Հելսինկի (Ֆինլանդիա), Լիոն (Ֆրանսիա), Զագրեբ (Խորվաթիա), Պրահա (Չեխիա), Բազել (Շվեյցարիա), Սոլնա (Շվեդիա), Գլազգո (Շոտլանդիա):
«Մենք հպարտ ենք, որ հայտագրման գործընթացի հանդեպ հետաքրքրությունն այսքան մեծ է: Եվրո-2020 անցկացմանը հավակնում է մեր ազգային ասոցիացիաների կեսից ավելին: Եզրափակիչ փուլը մեծ ֆուտբոլային տոն կդառնա ողջ մայրցամաքի համար: Հոբելյանական խաղարկությունը, նվիրված առաջնության 60-ամյակին, բառացիորեն երկրպագուների տան շեմին կանցնի և իրոք առանձնահատուկ կլինի»,-ասել է Միշել Պլատինին:
Մինչ 2014 թվականի ապրիլի 25-ը թեկնածու երկրների ֆեդերացիաները պետք է կազմեն իրենց քաղաքների հայտագրման դոսյեները: 2014 թվականի մայիս-օգոստոսին քաղաքներ կայցելի ՈւԵՖԱ հատուկ տեսչական հանձնաժողովը: Իսկ արդեն 2014 թվականի սեպտեմբերի 25-ին ՈւԵՖԱ գործկոմը կհաստատի այն քաղաքների ցանկը, որոնք կընդունեն Եվրո-2020-ը:
2020 թվականի Եվրոպայի առաջնությունը կլինի Եվրոպայի երկրորդ առաջնությունը, որի եզրափակչում կխաղան 24 հավաքականներ:

The UEFA Executive Committee has confirmed the list of member associations that have declared an interest in hosting matches at the 2020 UEFA European Championship, UEFA said on its website.
The 32 member associations that have stated their interest, together with their proposed provisional host cities, are:
Armenia (Yerevan), Azerbaijan (Baku), Belarus (Minsk), Belgium (Brussels), Bulgaria (Sofia), Croatia (Zagreb), Czech Republic (Prague), Denmark (Copenhagen), England (London), Finland (Helsinki), France (Lyon), Former Yugoslav Republic of Macedonia (Skopje), Germany (Munich), Greece (Athens), Hungary (Budapest), Israel (Jerusalem), Italy (Rome, Milan), Kazakhstan (Astana), Netherlands (Amsterdam), Poland (Warsaw, Chorzow), Portugal (Lisbon, Porto), Republic of Ireland (Dublin), Romania (Bucharest), Russia (St Petersburg), Scotland (Glasgow), Serbia (Belgrade), Spain (Madrid, Barcelona, Bilbao, Valencia), Sweden (Solna), Switzerland (Basel), Turkey (Istanbul), Ukraine (Kyiv, Donetsk) and Wales (Cardiff).
"We are extremely proud to see the huge interest in the bidding process, with more than half of our member associations willing to host matches at UEFA EURO 2020," said UEFA President Michel Platini. "The finals will be a great celebration of football across the European continent, and the 60th anniversary edition will be truly special, by really coming to the doorstep of all football fans."
The final tournament will be staged in 13 cities across Europe, following a decision taken by the UEFA Executive Committee in January 2013. The matches will be split into 13 different packages, with 12 standard packages, including three group matches and one knockout round (round of 16 or quarter-final), and one package for the semi-finals and the final.
Each of the 32 associations will be allowed to present up to two bids – one for the standard package and one for the semi-finals/final package. Each national association can decide to present the same city, or two different cities, for these two bids, but there will be a maximum of one venue appointed per country. The candidates have the right to change their initial host city selection, but must submit their final bid dossier by April 25, 2014.
The appointment of the host cities by the UEFA Executive Committee will take place on Sept 25, 2014.