Հեռարձակողների եվրոպական միությունը (EBU) հրապարակել է Եվրատեսիլի քվեարկության կանոնները: Ինչպես հայտնում է միության մամուլի ծառայությունը, հիմնական կանոնները նույնն են մնացել, փոփոխությունները վերաբերում են ժյուրիի քվեարկության կանոններին: Ըստ գործող կանոնների, յուրաքանչյուր երկրից քվեարկության ընդհանուր արդյունքի 50 տոկոսը կազմում են ժյուրիի ձայները:
Ըստ նոր կանոնների, ժյուրիի բոլոր անդամների անունները կհրապարակվեն մայիսի 1-ին՝ մրցույթի մեկնարկից մի քանի օր առաջ: Բացի այդ, Հեռարձակողների եվրոպական միությունը մրցույթի եզրափակչից հետո կհրապարակի ժյուրիի անդամների քվեարկության արդյունքներն առանձին ըստ մասնակից երկրների՝ կիսաեզրափակիչներում և եզրափակչում:
Այսուհետ ազգային ժյուրիի կազմում կարող են ընդգրկվել պրոֆեսիոնալ երաժիշտներ, եթե նրանք չեն մասնակցել նախորդ երկու մրցույթներին, հայտնում է APA գործակալությունը:
Ըստ մրցույթի սուպերվայզեր Ջոն Օլ Սանդի, «կանոնների խստացումն ու քվեարկության թափանցիկությունը թույլ կտան ցույց տալ բոլոր մասնակիցներին, հանդիսատեսին ու երկրպագուներին, որ EBU ամեն ինչ կանի ապահովելու համար արդար արդյունքը: Այդ փոփոխությունները ցույց են տալիս, որ Եվրատեսիլը մշտապես զարգացող ավանդույթ է, որը շարունակվում է հարմարվել արդի ժամանակներին»,-ասել է Սանդը:
Նա նշել է, որ վերջին ամիսներին EBU-ն վերլուծել է քվեարկության ընթացքին միջամտելու փորձերի մասին հաղորդագրությունները: «Եթե վերլուծության արդյունքում հայտնաբերվեն խախտումների ապացույցներ, մենք անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկենք»,-ասել է մրցույթի գործադիր սուպերվայզերը: EBU-ն հատուկ բաժին կբացի մրցույթի պաշտոնական կայքում, որտեղ ժյուրին և հեռուստադիտողները կկարողանան հայտնել քվեարկության խախտումների մասին, որպեսզի մրցույթի կազմակերպիչներն ու քվեարկության գծով գործընկերներ Digame և PwC-ն կարողանան դրանք հետաքննել:
2014 թվականի Եվրատեսիլը կանցնի Կոպենհագենի B&W Hallerne համերգասրահում: Եզրափակիչը տեղի կունենա 2014 թվականի մայիսի 10-ին, կիսաեզրափակիչները՝ մայիսի 6-ին և 8-ին: Դանիայում «Եվրատեսիլի» կարգախոսն է «Միացեք մեզ»:
Դանիայի մայրաքաղաքն ընդունել է Եվրատեսիլը նաև 1964 և 2001 թվականներին: 2014 թվականին մրցույթը տեղի կունենա այդ երկրում շնորհիվ դանիացի երգչուհի Էմիլի դը Ֆորեսթի հաղթանակին Եվրատեսիլ-2013-ում:
Հայաստանը 2013-ին մրցույթում ներկայացրեց Dorians խումբը, որը զբաղեցրեց 18-րդ տեղը: «Lonely Planet» երգի հեղինակն էր Թոնի Այոմին Black Sabbath-ից:
«Եվրատեսիլ-2013»-ը զերծ չմնաց սկանդալներից, որոնց կենտրոնում էին հաղթող երկիր Դանիան, և երկրորդ տեղը գրաված Ադրբեջանը: Էմիլի դը Ֆորեսթին մեղադրեցին K-Otic խմբի երաժշտական թեման յուրացնելու մեջ: Ադրբեջանին լիտվացի լրագրողները բռնացրեցին վճարված համարներով զանգվածային քվեարկության մեջ:
Սակայն ակնկալվող ձայների վերահաշվարկ չկատարվեց և Դանիայի ու Ադրբեջանի մասնակիցները չորակազրկվեցին:
«Եվրատեսիլ» երգի մրցույթը անց է կացվում ամեն տարի, 1956 թվականից սկսած:
Մրցույթին մասնակցում են Եվրոպական հեռարձակողների միության մեկական ներկայացուցիչ այն երկրներից, որոնք մասնակցության հայտ են ներկայացնում: Փառատոնն անցնում է ուղիղ եթերում: Յուրաքանչյուր երկրից կարող է մասնակցել մեկ ներկայացուցիչ, երգը չպետք է գերազանցի 3 րոպեն: Ելույթից հետո հաղթող երգը որոշվում է հեռուստադիտողի ու ժյուրիի քվեարկության միջոցով:
Հայաստանն առաջին անգամ մասնակցության հայտ ներկայացրեց 2005 թվականին, սակայն հետո հետ կանչեց իր հայտը: 2004 թվականի ապրիլի 14-ից Հայաստանը Եվրոպական հեռարձակողների միության անդամ է: Առաջին անգամ մասնակցել է «Եվրատեսիլին» 2006թ. Without Your Love երգով՝ Անդրեի կատարմամբ: Երգը դուրս եկավ եզրափակիչ, գրավելով 8-րդ տեղը, և դրանով իսկ ազդարարեց Հայաստանի հաջող մեկնարկը:

20 Сентябрь 2013 - 13:45 AMT
Европейский вещательный союз (EBU) опубликовал новые правила голосования на конкурсе «Евровидение». Как сообщает пресс-служба Европейского вещательного союза, основные правила остались прежними, изменения коснулись процедуры голосования жюри, которая от каждой страны подразумевает получение 50% голосов в общем результате голосования.
Согласно новым правилам, имена всех членов жюри будут оглашены 1 мая, за несколько дней до начала конкурса. Кроме того, Европейский вещательный союз после финала конкурса опубликует результаты голосования членов жюри в отдельности по каждой стране в ходе полуфиналов и в финале.
Чтобы разнообразить состав жюри, отныне в национальное жюри смогут войти профессиональные музыканты, в случае если они не были там представлены на предыдущих 2 конкурсах, сообщает АПА.
По мнению исполнительного супервайзера конкурса Джона Ола Санда, «ужесточение правил и большая открытость голосования позволит показать всем участникам, зрителям и болельщикам, что EBU будет делать все возможное, чтобы обеспечить справедливый результат. Эти изменения показывают, что Евровидение является постоянно развивающейся традицией, которая продолжает адаптироваться к духу времени», – добавил Д.Ола Санд.
Он отметил, что за последние месяцы EBU проводил анализ сообщений о якобы имевших место попытках вмешательства в ход голосования: «Если в результате нашего анализа будут найдены доказательства нарушений, то мы примем необходимые меры», – отметил исполнительный супервайзер конкурса. Европейский вещательный союз в этой связи откроет раздел на официальном сайте конкурса, где члены жюри и телезрители смогут сообщить о нарушениях процедуры голосования, чтобы организаторы конкурса и партнеры по процедуре голосования Digame и PwC могли их расследовать.
В 2014 году конкурс «Евровидение» состоится в Копенгагене на сцене концертного зала B&W Hallerne. Финал конкурса состоится 10 мая 2014 года, полуфиналы пройдут 6 и 8 мая. Слоган «Евровидения» в Дании звучит как «Присоединяйтесь к нам» («Join Us»).
«Евровидение» пройдет в Копенгагене не впервые. Датская столица принимала конкурсантов в 1964 и 2001 годах. В 2014 году конкурс популярной песни состоится в Дании благодаря победе датской певицы Эммили де Форест на «Евровидении-2013». Исполнительница заняла первое место с песней «Only Teardrops», набрав 281 балл в общем голосовании.
«Евровидение-2013» не обошлось без скандалов, в центре которых оказались страна-победительница – Дания – и серебряный призер – Азербайджан. Датскую певицу Эммили де Форест обвинили в заимствовании музыкальной темы у группы K-Otic, которая записала в 2002 году композицию "I Surrender". Азербайджан, который занял второе место, литовские журналисты поймали на массовом голосовании по проплаченным номерам.
Однако ожидаемый пересчет голосов с последующей дисквалификацией участников из Дании и Азербайджана проведен не был.
Конкурс песни «Евровидение» — конкурс эстрадной песни среди стран-членов Европейского вещательного союза (EBU), проводящийся ежегодно, начиная с 1956 года.
В конкурсе участвуют по одному представителю от каждой из стран-членов Европейского вещательного союза, которые подали заявки на участие. Фестиваль проходит в прямом эфире. От каждой страны может участвовать один представитель (солист или музыкальный коллектив), исполняющий песню длительностью не более трёх минут. Во время выступления на сцене должно выступать не более шести артистов одновременно. После выступления всех участников наиболее популярная песня определяется путем голосования телезрителей и жюри, в котором участвуют все страны, выступавшие в финале и полуфинале.
Впервые Армения объявила о своем участии на конкурс в 2005 году, но позже отозвала свою заявку. C 14 апреля 2004 года Армения официально входит в состав Европейского вещательного союза, дебютировав на Конкурс песни Евровидение 2006, прошедшем в Афинах (Греция) в 2006 году, с песней "Without Your Love", которую исполнил Андрэ. Песня дошла до финала конкурса, заняв восьмую позицию, ознаменовав тем самым удачный дебют Армении.