2013 թ. հունվարից մինչև օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում ԽՍՀՄ նախկին հանրապետությունների թվում Հայաստանը սպառողական գների աճովզբաղեցնում է երրորդ տեղը: Ըստ ՀՀ Ազգային վիճակագրության ծառայության տվյալների, սպառողական շուկայում 2013 թ. հունվար-օգոստոսին գրանցվել է 3,5 տոկոս գնաճ (տարեկան կտրվածքով 5,3 տոկոս), և մայն օգոստոսին՝ 0,3 տոկոս գնաճ:
Ընթացիկ տարվա ութ ամսում սպառողական գների աճի առաջատարը եղել է Բելառուսը՝ 8,2 տոկոս, նրան հաջորդում է Ռուսաստանը, չորրորդ տեղում Ղազախստանն է 3,1 տոկոսով:
Տաջիկստանում և Էստոնիայում գնաճը կազմել է 2,5 տոկոս, Ղրղզստանում և Մոլդովայում՝ 1,1-ական տոկոս, Ադրբեջանում՝ 0,2 տոկոս, Լիտվայում՝ 0,1 տոկոս: Իսկ ահա Լատվիայում և Ուկրաինայում գները նվազել են 0,6 տոկոսով, գնանկում է արձանագրվել նաև Վրաստանում և Թուրքմենստանում՝ 0,9 և 1,7 տոկոս համապատասխանաբար:

Armenia is ranked 3rd among the ex-Soviet countries for the consumer price growth in January-August 2013.
According to the National Statistical Service, a 3,5% inflation (annual inflation of 5,3%),was posted in the country’s consumer market in January-August 2013; the August inflation reached 0,3%.
Belarus is leading the list for the growth in consumer prices with 8,2% inflation rate followed by Russia (4,5%) and Kazakhstan (3,1%.)
Tajikistan and Estonia reported an upsurge of 2,5%, Kyrgyzstan and Moldavia 1,1% each, Azerbaijan and Lithuania – 0,2% and 0,1% respectively. Latvia and Ukraine posted a price drop of 0,6%, similarly to Georgia and Turkmenistan – 0,9% and 1,7% respectively.