Ելենա Ֆետիսովայի և Սերժ Ավեդիքյանի «Փարաջանովը», որը Ուկրաինայի, Ֆրանսիայի, Հայաստանի և Վրաստանի համատեղ արտադրության ֆիլմ է, կներկայացվի գերմանական Համբուրգի միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրում: Այդ մասին հայտնում է «ՈւՆՆ»-ն՝ Ուկրաինայի Կինոյի պետական գործակալության կայքի վրա հղումով:
Կինոփառատոնն անցնելու է 2013 թվականի սեպտեմբերի 26-ից հոկտեմբերի 3-ը:
Սեպտեմբերի 13-ին «Օսկարի» ուկրաինական կոմիտեն ընտրեց Սերժ Ավեդիքյանի ու Ելենա Ֆետիսովայի հեղինակած «Փարաջանով» ֆիլմը «Օսկարի» «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում մասնակցելու համար:
Ընտրությունը կատարվել է «Փարաջանովի», ռեժիսոր Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձ» ու Ահմետ Սեյթաբլայեվի «Հայթարմա» ֆիլմերի միջև: «Փարաջանովի» օգտին քվեարկել է կոմիտեի 10 անդամներից 6-ը:
«Փարաջանովի» հայաստանյան պրեմիերան կայացել է այս տարվա հուլիսին՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման օրը, իսկ Ուկրաինայում այն էկրան կբարձրանա մի քանի օրից՝ սեպտեմբերի 26-ին:

Serge Avedikian and Olena Fetisova’s “Paradjanov”, co-produced with Ukraine, France, Georgia and Armenia will be featured in the competition program of Filmfest Hamburg, Ukrainian media reported.
On September 13, the film has been nominated as Ukraine’s submission for Best Foreign Language Film at the Academy Awards.
“Parajanov” was named the best feature film at Odessa Festival.
Filmfest Hamburg will show about 140 national and international feature and documentary films as world, European or German premiere. The many facets of the program range from sophisticated arthouse films to innovative mainstream cinema.
Academy Award winners and nominees such as Clint Eastwood, Jodie Foster, Christoph Waltz and Julian Schnabel, Dogma-founder Lars von Trier and German directors such as Wim Wenders, Fatih Akin, Andreas Dresen and Tom Tykwer represent the festival’s entire artistic plentitude.