Ամենաէժան iPad– ները վաճառվում են Մալայզիայում (474 դոլար), Կանադայում (485 դոլար) և ԱՄՆ-ում (499 դոլար): Այդ մասին ասվում է CommSec հետազոտության մեջ, որը ավստրալական Commonwealth բանկի ստորաբաժանումն է:
Այդ ապրանքատեսակի ամենաթանկ պլանշետները վաճառվում են Արգենտինայում (1,1 հազար դոլար), Բրազիլիայում (791 դոլար) և Դանիայում (725 դոլար), հայտնում է Lenta.ru-ն:
CommSec-ը համեմատել է առանց 3G և 16 գիգաբայթ ներկառուցված հիշողությամբ 4-րդ սերնդի iPad Retina պլանշետների արժեքը: Բանկը հետազոտություններ է անցկացնում պլանշետների գների ոլորտում՝ որոշելու համար ավստրալական դոլարի արդարացի արժեքը:
iPad-ների և նման այլ սարքերի վարկանիշի հիմքում այն տեսությունն է, համաձայն որիարժույթի փոխարժեքների նշանակությունները պետք է համապատասխանեն գնողունակության պարիտետին: Դա նշանակում է, որ փոխարժեքով հաշվարկված որոշակի գումարով տարբեր երկրներում կարելի է գնել ապրանքների նույն քանակությունը:
Հայաստանում iPad Retina-ի միջին գինը 261 000 դրամ է՝ մոտ 642 դոլար: Այդպիսով, Հայաստանը CommSec-ի վարկանիշում կարող էր տեղ զբաղեցնել Լյուքսեմբուրգի (641 դոլար) և Նորվեգիայի (655,52 դոլար) միջև:

23 Сентябрь 2013 - 12:22 AMT
Самые дешевые iPad продаются в Малайзии (474 доллара), Канаде (485 долларов) и США (499 долларов). Об этом сообщается в исследовании CommSec — подразделения австралийского банка Commonwealth.
Самые дорогие планшеты этой марки продаются в Аргентине (1,1 тысячи долларов), Бразилии (791 доллар) и Дании (725 долларов), передает Lenta.ru.
CommSec сравнивал стоимость планшетов iPad Retina (4-го поколения) без 3G со встроенной памятью на 16 гигабайт. Банк проводит исследования стоимости планшетов для определения справедливой стоимости австралийского доллара.
В основе индекса iPad и других подобных индикаторов лежит теория, в соответствии с которой значения курсов валют должны соответствовать паритету покупательской способности. Это означает, что на определенную сумму, пересчитанную по обменному курсу, в разных странах можно купить одно и то же количество товаров.
В Армении iPad Retina в среднем стоит 261 000 драмов (примерно 642 доллара). Таким образом, Армения в рейтинге CommSec могла расположиться между Люксембургом (641.20 доллар) и Норвегией (655.52 доллара).