Անցած շաբաթ շուկայի մասնակիցների հիասթափությունից հետո ԱՄՆ դոլարը լրջորեն զիջել է դիրքերը միասնական եվրոպական արժույթին: Այդպիսով, եվրոն կայուն աճ է ցուցադրում, որի համար լուրջ խոչընդոտներ այժմ չկան, և, չեն սպասվում մինչև Դաշնային ռեզերվային ծառայության հաջորդ նիստը: Իսկ այն փաստը, որ Անգելա Մերկելի կուսակցությունն այսօր հաղթել է Գերմանիայում կայացած խորհրդարանական ընտրություններում, աջակցություն է միասնական եվրոպական արժույթին, քանի որ ներդրողներն ակնկալում են, որ Գերմանիան կշարունակի եվրոյի գոտում որդեգրած իր քաղաքականությունը:
Եվրոյի համար դրական ֆոնը հավանաբար շարունակություն կունենա երեքշաբթի օրը: Անշուշտ, արդյունաբերական արտադրության զգալի աճը եվրոյի գոտում հիմա անհրաժեշտ կլիներ միասնական արժույթին աջակցելու համար, սակայն նորությունները ԴՌԾ հիասթափությունների և Մերկելի հաղթանակի մասին առանց այդ էլ կլինեն մասնակիցների ուշադրության կենտրոնում մինչև շաբաթվա ավարտը, թույլ չտալով, որ եվրոն նվազի:
Forex Club-ը տալիս է հետևյալ առևտրային խորհուրդը՝ տեխնիկական տեսակետից ակնկալվում է, որ աճը կշարունակվի դեպի 1,3570 ցուցանիշը, գերադասելի է գնել 1,3510-ից սկսած:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում սեպտեմբերի 23-ին իրականացվել է 5,700 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք 405.77 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 405.80 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Սեպտեմբերի 23-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 406.17 դրամ՝ սեպտեմբերի 20-ի համեմատ նվազելով 0.54 կետով: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 548.90 դրամ՝ նվազելով 1.01 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

23 Сентябрь 2013 - 13:04 AMT
После разочарования, полученного участниками рынка на прошлой неделе, американский доллар серьезно уступил свои позиции единой европейской валюте. Таким образом, евро сформировал устойчивое восходящее движение, серьезных препятствий для которого в настоящее время нет, и, собственно, не ожидается до следующего заседания ФРС. А тот факт, что партия Ангелы Меркель сегодня одержала победу на парламентских выборах в стране, оказывает единой валюте поддержку, поскольку инвесторы ожидают продолжения курса взятого Германией в Еврозоне.
Позитивный фон для евро начатый в понедельник, по всей видимости, найдет свое продолжение и во вторник. Конечно, значительный рост промышленного производства в Еврозоне был бы сейчас весьма необходим для поддержки единой валюты, но новости на разочарованиях от ФРС и победы Маркель и без того будут держать внимание участников до конца текущей недели, не давая евро снижаться.
Forex Club дает следующую торговую рекомендацию: с технической точки зрения ожидается продолжение восходящего движения с целью 1,3570, предпочтительнее покупать от 1,3510.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 23 сентября было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 5,700 млн. долларов по среднему курсу 405.77 драма/$1 США. Цена закрытия составила 405.80 драма/$1 США.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 23 сентября составил 406.17 драма, сократившись по сравнению с 20 сентября на 0.54 пункта. В то же время, курс 1 евро составил 548.90 драма, сократившись на 1.01 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.