Նոյեմբերի 22-ին Հայաստանում կնշվի ազգային արժույթի՝ դրամի, 20-ամյակը: 1993 թվականի նոյեմբերի 22-ին Հայաստանում սկսվեց խորհրդային ռուբլիները ազգային արժույթով՝ դրամով, փոխանակելու գործընթացը:
Դրամի ներմուծումը մեծ դեր ունեցավ անկախ պետության կայացման գործում: Չնայած 90-ականների ծանր իրավիճակին, որոնք երկրի բնակչությունը հիշում է որպես մութ ու ցուրտ տարիներ, հենց այդ ժամանակ դրվեցին հայկական պետականության և հիմնական ֆինանսական կառույցների, այդ թվում՝ Հայաստանի բանկային համակարգի հիմքերը:
Հայկական դրամը շրջանառության մեջ մտավ 14,5 դրամ 1 ԱՄՆ դոլարի դիմաց փոխարժեքով, իսկ լողացող փոխարժեքին անցնելուն զուգընթաց մինչև տարեվերջ այն աճեց գրեթե 5 անգամ և կազմեց 75 դրամ 1 ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Այսօր Հայաստանը շարունակում է դրամի լողացող փոխարժեքի քաղաքականությունը, իսկ հայկական դրամի փոխարժեքը 1 ԱՄՆ դոլարի դիմաց կազմում է 406.17 դրամ ըստ 2013 թվականի սեպտեմբերի 23-ի տվյալների:
Նոյեմբերի 22-ին հայկական դրամի «ծննդյան օրվա» հետ մեկտեղ ՀՀ կառավարության որոշմամբ նշվում է նաև Բանկային աշխատակցի օրը:
PanARMENIAN.Net-ը Հայաստանի Կենտրոնական բանկի հետ համատեղ սկսում է եզակի նոր նախագիծ՝ «Հայկական մետաղադրամների պատմությունը՝ մ.թ.ա III դարից», նվիրված հայկական ազգային արժույթի՝ դրամի, 20-ամյա հոբելյանին: Ընթերցողին կներկայացվի դրամաշրջանառության հարուստ պատմությունը մ.թ.ա III դարից մինչև մեր օրերը, ինչպես նաև Կենտրոնական բանկի տրամադրության տակ գտնվող մետաղադրամների և թղթադրամների հավաքածուն:
Նախագիծն իրականացվել է «Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստան»-ի հետ համատեղ, որը հետաքրքվեց այս նախագծով՝ ելնելով աշխարհի տարբեր երկրներում ազգային արժույթին աջակցելու բանկի հարուստ փորձից: HSBC (HSBC Global Archives) արխիվում, որտեղ ներկայացված է բանկի գրեթե 200-ամյա պատմությունը, պահպանվում են նաև բոլոր պատմական թղթադրամները, որոնք ժամանակին թողարկել են Հոնկոնգի և Շանհայի բանկային կորպորացիան, Հնդկաստանի ապրանքային բանկը և Մերձավոր Արևելքի բրիտանական բանկը: Արխիվում նաև պահվում են թողարկված մետաղադրամների նմուշներն ու արժույթի ավելի վաղ տեսակները, ինչպես նաև կա ձեռքով պատրաստված թղթադրամների հարուստ ալբոմ, որը ներկայացնում է բանկի կողմից դրամական միջոցների տրամադրման ամբողջ պատմությունը:
HSBC բանկի թղթադրամների հավաքածուն, որը թողարկել է Հոնկոնգի և Շանհայի բանկային կորպորացիան, դասվում է 1866-1990 թթ.: Դրանից հետո հատկացման պատասխանատվությունն աստիճանաբար անցել է Ճապոնիայի և Թայլանդի կառավարություններին, իսկ Հոնկոնգի և Շանհայի բանկային կորպորացիան պահպանել է իր դերը Հոնկոնգում:
Նախորդ դարի 90-ականներին մուտք գործելով Հայաստանի շուկա՝ HSBC-ին դարձավ երկրում գործող առաջին միջազգային բանկն ու խոշորագույն միջազգային ներդրողը: Այսօր HSBC-ի դերը Հայաստանի բանկային համակարգի կայացման ու զարգացման գործում էլ ավելի է կարևորվում, քանի որ բանկը ներմուծում է հաճախորդների սպասարկման միջազգային բանկային չափանիշներ ու տեխնոլոգիաներ:

Национальная валюта Армении в этом году отмечает свое 20-летие. 22 ноября 1993 года в Армении начался процесс замены советских рублей на новую национальную валюту – армянский драм.
Введение драма сыграло важную роль в становлении независимого государства. Несмотря на достаточно тяжелую ситуацию в 90-ых годах прошлого века, которые запомнились населению страны как холодные и темные годы, именно тогда закладывались основы армянской государственности и основных финансовых структур, в том числе банковской системы Армении.
Армянский драм был введен в обращение по курсу 14,5 драма за один доллар США, а с переходом на плавающий курс к концу года курс взлетел почти в 5 раз и составил порядка 75 драмов за один доллар США.
Сегодня Армения продолжает сохранять политику плавающего курса, а курс армянского драма по отношению к доллару США составляет 406.17 драма за $1 по данным на 23 сентября 2013 года.
22 ноября, параллельно с “днем рождения” армянского драма, по решению правительства Армении с 2003 года отмечается и День работника банковской системы.
PanARMENIAN.Net совместно с Центральным банком Армении подготовил уникальный проект «История армянских монет с III века до н.э.», посвященный 20-летнему юбилею национальной армянской валюте – драму. Читателю будет представлена богатейшая история денежного обращения с III века до н.э. и до наших дней, а также коллекция монет и банкнот, имеющихся в распоряжении Центрального банка Армении.
Проект реализован в сотрудничестве с «HSBC Банк Армения», который выразил интерес к данной теме, исходя из своего богатого опыта поддержки национальной валюты в разных странах мира. В архиве HSBC (HSBC Global Archives), который представляет насчитывающую почти двести лет историю банка, хранятся и все исторические банкноты, выпущенные Гонконгско-шанхайской банковской корпорацией, Товарным банком Индии и Британским банком Ближнего Востока. В архиве также имеются образцы отчеканенных монет и более ранние виды валют, а также есть богатый альбом банкнот ручной работы, которые представляют всю историю выдачи денег банком.
Коллекция банкнот банка HSBC, выданных Гонконгско-шанхайской банковской корпорацией, охватывает период с 1866 по 1990гг. После этого ответственность за выдачу постепенно перешла к правительствам Японии и Таиланда, а Гонконгско-шанхайская банковская корпорация сохранила свою роль в Гонконге.
HSBC, войдя на рынок Армении в середине 90-х, стал первым международным банком и крупнейшим международным инвестором страны. Сегодня HSBC играет все более важную роль в становлении и развитии банковской системы в Армении путем интеграции международных банковских стандартов обслуживания клиентов и технологий.