«Զվարթնոց» օդանավակայանի հին կլոր շենքը քանդելու հարցը Հանրային խորհրդի օրակարգում է: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին հայտնեց Հանրային խորհրդի մամուլի քարտուղար Անի Գասպարյանը, Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտեմ Մովսիսյանը մոտ մեկ ամիս առաջ դիմել էր Հանրային խորհրդին՝ այդ հարցի շուրջ հանրային քննարկումներ անցկացնելու խնդրանքով: «Նա հիմնավորեց դա նրանով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են զարգացման ծրագիրը և չի բացառվում, որ հին շենքը քանդվի»,- ասաց նա:
Միաժամանակ Անի Գասպարյանը նշեց, որ ՀԽ-ն հարցն արդեն քննարկել է ենթահանձնաժողովներում ու բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ ամփոփիչ քննարկումը կկայանա սեպտեմբերի 27-ին: Քննարկման արդյունքում էլ հարցը կլուծվի:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի մամուլի ծառայությունում PanARMENIAN.Net-ին ասացին, որ օդանավակայանի հին կլոր շենքը քանդելու նոր հայտ քաղաքապետարան չեն ներկայացրել:
2013 թ. ապրիլի 29-ին ՀՀ ճարտարապետների միության նախագահ Մկրտիչ Մինասյանը մտավախություն էր հայտնել, որ արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանին պատկանող ընկերությունը, որի կառավարմանն է հանձնված օդանավակայանը, կարող է «ավելորդ» համարել հին շենքն ու քանդել այն: Ըստ նրա, ժամանակին շենքն արժանացել է համամիութենական մրցանակի և պատմամշակութային հուշարձան է:
«Պետք է հարգել շենքի հեղինակներին ու ճարտարապետներին: Անհրաժեշտ է աչքի լույսի պես պահել հուշարձան հանդիսացող շենքերը: Քանդելով դեռ ոչ ոք քաղաք չի կառուցել»,- ասել էր ճարտարապետը:
2011 թվականին բացվել էր օդանավակայանի նոր տերմինալը, որը համապատասխանում է բոլոր միջազգային չափանիշներին: 1961 թվականին բացված «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի մոդեռնիստական ոճի հին շենքը շահագործման էր հանձնվել 1980 թվականին ճարտարապետներ` Արթուր Թարխանյանի, Սպարտակ Խաչիկյանի, Լևոն Չերքեզյանի, Ժ. Շեխլյանի և կոնստրուկտոր` Ս. Բաղդասարյանի նախագծով և համարվում էր ԽՍՀՄ մոդեռնիստական ճարտարապետության նմուշներից մեկը:

24 Сентябрь 2013 - 13:16 AMT
Снос старого здания аэропорта «Звартноц» находится на повестке дня в Общественном совете Армении. Как сообщила в беседе с PanARMENIAN.Net пресс-секретарь Общественного совета (ОС) Армении Ани Гаспарян, начальник Главного управления гражданской авиации Артем Мовсисян порядка месяц назад обратился в ОС с просьбой организовать общественные слушания по вопросу сноса старого здания аэропорта. «Он аргументировал это тем, что правительство Армении и ЗАО «Международные аэропорты – Армения» обсуждают программу развития и не исключают возможность сноса старого здания», – сказала она.
Ани Гаспарян также добавила, что ОС уже провел обсуждения в подкомиссиях и итоговое обсуждение с представителями заинтересованных стороны предварительно запланировано на пятницу, 27 сентября, по итогам которого будет вынесено решение по этому вопросу.
Одновременно в пресс-службе «Звартноца» PanARMENIAN.Net сообщили, что не представляли новой заявки в городскую мэрию на снос старого круглого здания аэропорта.
Ранее Градостроительный совет при мэрии Еревана дал отрицательное заключение по запросу принадлежащей аргентинцу армянского происхождения Эдуардо Эрнекяну компании ЗАО «Международные аэропорты – Армения» о сносе здания.
29 апреля 2013 года на пресс-конференции в Ереване председатель Союза архитекторов Армении Мкртич Минасян, высказал опасения, что концессионер может посчитать детали здания «лишними» и снести их. По его словам, в свое время здание получил всесоюзную премию и является памятником. «Надо уважать авторов здания и архитекторов. Надо как зеницу ока хранить здания-памятники. Разрушая, никто не построил города», – подчеркнул архитектор.