Սեպտեմբերի 22-ի գիշերը, ժամը 1-ն անց 20-ին, ՀԱԷԿ-ը դուրս է բերվել էներգաարտադրության ցանցից՝ վերալիցքավորման, տարեկան պլանային վերանորորգման, ինչպես նաև անվտանգության մակարդակի բարձրացման նպատակով միջոցառումների ներդրման համար:
Ինչպես հայտնում է էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարարության մամլո ծառայությունը, այդ աշխատանքները կտևեն 54 օր: Նախատեսվում է ատոմակայանը էներգաարտադրության ցանցին միացնել նոյեմբերի 16-ին:
Սեպտեմբերի 13-ին կառավարության նիստից հետո Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը հանդես եկավ պաշտոնական հայտարարությամբ, որի համաձայն ԱԷԿ շահագործման ժամկետը կերկարացվի մինչև 2026 թվականը:
ՀԱԷԿ-ը շահագործման է հանձնվել 1976 թվականին: 1989 թ. կայանը փակվեց անվտանգության նկատառումներով, իսկ 1995 թ. ԱԷԿ 404 ՄՎտ երկրորդ բլոկը վերագործարկվեց:

Армянская атомная электростанция в ночь на 22 сентября выведена из энергетической системы республик с целью проведения ежегодного планового ремонта, дозаправки свежим ядерным топливом и внедрения мероприятий по повышению уровня безопасности.
Как сообщает пресс-служба Министерства энергетики и природных ресурсов Армении, работы на ААЭС будут проведены в течение 54 дней, после чего станция будет подключена к энергетической системе республики 16 ноября.
13 сентября после заседания правительства министр энергетики Армении Армен Мовсисян выступил с официальным заявлением, согласно которому эксплуатации армянской АЭС будет продлен до 2026 года. Армения планирует построить новый блок АЭС мощностью примерно в 1000 МВт. По данным Минэнерго, проект может обойтись приблизительно в $5 млрд.
Ныне действующая Армянская АЭС введена в эксплуатацию в 1976 году. В начале 1989г. станция исходя из вопросов безопасности была законсервирована, а в начале 1995г. второй блок АЭС мощностью в 404 МВт был перезапущен.