Ելենա Ֆետիսովայի և Սերժ Ավեդիքյանի հեղինակած «Փարաջանով» կենսագրականֆիլմը, որն Ուկրաինայի կողմից ներկայացվել է «Օսկարի», կբացի Մինսկի «Լիստապադ» կինոփառատոնը:
Ելենա Ֆետիսովայի և Սերժ Ավեդիքյանի ֆիլմը կմասնակցի նաև սեպտեմբերի 26-ից՝ հոկտեմբերի 5-ն անցնող Համբուրգի միջազգային կինոփառատոնի պաշտոնական մրցութային ծրագրին:
Սեպտեմբերի 13-ին «Օսկարի» ուկրաինական կոմիտեն «Փարաջանով» ֆիլմն ընտրել էր«Օսկարի» «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում մասնակցելու համար:
Ընտրությունը կատարվել էր «Փարաջանովի», ռեժիսոր Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձ» ու Ահմետ Սեյթաբլայեվի «Հայթարմա» ֆիլմերի միջև: «Փարաջանովի» օգտին քվեարկել էր կոմիտեի 10 անդամներից 6-ը:
«Փարաջանովի» հայաստանյան պրեմիերան կայացել էր այս տարվա հուլիսին՝ «Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի փակման օրը, իսկ Ուկրաինայում այն էկրան կբարձրանա մի քանի օրից՝ սեպտեմբերի 26-ին:

26 Сентябрь 2013 - 11:22 AMT
Также фильм Елены Фетисовой и Сержа Аведикяна будет представлен в официальной конкурсной программе проходящего с 26 сентября по 5 октября Международного кинофестиваля в городе Гамбург (Германия).
13 сентября Украинский Оскаровский комитет выбрал фильм «Параджанов» режиссеров Елены Фетисовой и Сержа Аведикяна в качестве номинанта от Украины в 2013 г. на премию «Оскар» Американской академии кинематографических искусств и наук в номинации «Лучший фильм на иностранном языке».
Фильм «Параджанов» – дебютный полнометражный фильм сорежиссера Фетисовой (Украина) и Аведикяна (Франция), снятый в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении при поддержке Государственного агентства Украины по вопросам кино, ARTE FRANCE, Грузинского и Армянского Национальных киноцентров. С украинской стороны фильм представляет киностудия «Интерфильм».