Նախօրեին ՀՀ Հանրային խորհրդում տեղի ունեցած քննարկման ընթացքում, որը նվիրված էր «Զվարթնոց» օդանավակայանի հին կլոր շենքը քանդելու առաջարկին, Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության ներկայացուցիչ Աշոտ Ազիզյանը ներկայացրեց «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ բիզնես-պլանը: Գալիք տարի նախատեսված աշխատանքների թվում կա օդանավակայանի հին շենքը քանդելու մասին դրույթը: Ըստ ՔԱԳՎ ներկայացուցչի, շենքը գտնվում է «անմխիթար վիճակում» և նրա ամրացման համար կպահանջվի 10-12 մլն դոլար: Բանն այն է նաև, որ կառավարիչը մտադիր է ընդլայնել օդանավակայանը դեպի աջ, սակայն հին շենքը խանգարում է դրան:
Քննարկմանը մասնակից ճարտարապետները դեմ հանդես եկան օդանավակայանի հին շենքը քանդելու առաջարկին: Այդպես, ճարտարապետ Հրաչ Պողոսյանը ուշադրությունը հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ ընդլայնումը կարելի է նաև դեպի ձախ կատարել: Ավելին, մի քանի տարի առաջ շենքը գործում էր և հարկավոր է եզրակացություն ներկայացնել նրա սեյսմիկ վիճակի մասին, ոչ թե հապճեպ քանդել:
Հանրային խորհրդի օդային տրանսպորտի ենթահանձնաժողովը ևս ներկայացրեց իր դիրքորոշումը: Ենթահանձնաժողովի ներկայացուցիչ Իզաբելլա Մուրադյանը նշեց, որ կլոր շենքը թույլ է տալիս միաժամանակ ընդունել մի քանի խոշոր օդանավեր, իսկ նոր շենքը նման հնարավորություն չի ընձեռում: «Կլոր շենքի տարածքում կարող է գործել նաև տարանցիկ գոտին: Ուստի մենք դեմ ենք օդանավակայանի հին շենքի քանդմանը»,-հայտարարել է նա:
Քննարկման արդյունքում ՔԱԳՎ ներկայացուցիչ Աշոտ Ազիզյանն ասել է, որ իրենք հավանություն կտան այն որոշմանը, որը կընդունի Հանրային խորհուրդը:
Ինչպես ավելի վաղ PanARMENIAN.Net -ին հայտնել էր Հանրային խորհրդի մամուլի քարտուղար Անի Գասպարյանը, Քաղավիացիայի գլխավոր վարչության պետ Արտեմ Մովսիսյանը մոտ մեկ ամիս առաջ դիմել էր Հանրային խորհրդին՝ այդ հարցի շուրջ հանրային քննարկումներ անցկացնելու խնդրանքով: «Նա հիմնավորեց դա նրանով, որ ՀՀ կառավարությունն ու «Արմենիա» միջազգային օդանավակայաններ» ՓԲԸ-ն քննարկում են զարգացման ծրագիրը և չի բացառվում, որ հին շենքը քանդվի»,- ասաց նա:
«Զվարթնոց» օդանավակայանի մամուլի ծառայությունում PanARMENIAN.Net ին ասացին, որ օդանավակայանի հին կլոր շենքը քանդելու նոր հայտ քաղաքապետարան չեն ներկայացրել:

The representative of the General Department of Civil Aviation (GDCA) Ashot Azizyan submitted a business plan to Armenia International Airports CJSC during discussions at Armenian Public Council.
The business plan includes a paragraph on demolition of the airport’s old terminal. According to Azizyan, with the unsatisfactory state the building is in, its fortification will require a minimum of AMD 10-12 million. Also, the old terminal renders the concessioner’s plan to expand the airport area impossible.
Architects present at the discussed spoke against the old terminal’s demolition, noting that the latter doesn’t necessarily hinder the expansion plan.
A representative of the air transport policy subcommittee Isabella Muradyan, in turn, noted that the old terminal allows landing of major airliners, servicing of several planes, with the new building having no such capacity. “The old terminal can also allocate a transit zone,” she said, objecting to the demolition of the terminal.
As Azizyan noted upon completion of discussions, GDCA will support any decision taken by the Public Council.
As the Public Council spokesperson Ani Gasparyan told PanARMENIAN.Net, a month ago, the head of the General Department of Civil Aviation Artem Movsisyan requested the Council to organize public hearings on the Zvartnots old terminal demolition.
“As he noted, with the airport development program discussed by the government and Armenia International Airports CJSC, the possibility of the terminal’s demolition is not ruled out,” Ms Gasparyan said.
At the same time, as Zvartnots press service told PanARMENIAN.Net, no application for demolition of the old terminal was submitted to the Municipality.
Earlier, the Municipality’s Architectural Council gave a negative assurance over the request of Armenia International Airports CJSC, owned by Argentinean-Armenian businessman Eduardo Eurnekian, on demolition of the old terminal.