Այսօր՝ սեպտեմբերի 26ին, Վրաստանի հետ սահմանին Բագրատաշենի նոր մաքսակետի հիմնարկեքն էր: Արարողությանը ներկա է եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ինչպես նաև կառավարությանը կից ՊԵԿ ղեկավար Գագիկ Խաչատրյանը, ԱԳ փոխնախարար Շավաշ Քոչարյանը, գյուղնախարարության սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության պետ Աբրահամ Բախչագուլյանն ու պաշտոնատար այլ անձինք:
Ծրագիրն իրականացվում է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի «Բագրատաշեն, Գոգավան և Բավրա ՀԱԿ-երի արդիականացում» նախագծի շրջանակներում: Բագրատաշենի մաքսակետով է անցնում Հայաստանից Վրաստան և հակառակ ուղղությամբ անցնող ավտոմեքենաների մեծ մասը: Հսկիչ անցակետերի արդիականացման ծրագրի ավարտից հետո Հայաստանը կունենա ժամանակակից անցակետեր ամենաարդիական սարքավորումներով, ինչը թույլ կտա նվազագույնի հասցնել մարդկային գործոնն ու սահմանը հատելու համար անհրաժեշտ ժամանակը: Այսինքն, Վրաստանի հետ սահմանին մաքսակետերի արդիականացման շնորհիվ, սահմանն անցնելու համար կպահանջնվի 3-5 րոպե, մարդատար ավտոմեքենաների համար՝ մինչև 7 րոպե, բեռնատարների համար՝ մինչև 20 րոպե:
Պետական սահմանների արդիականացման ծրագրով նախատեսվում են մոտ 50 մլն եվրոյի վերանորոգման և տեխնիկական վերազինման աշխատանքներ: Հսկիչ անցագրային կետերի արդիականացման նախագծի իրականացման համար Եվրոպական ներդրումային բանկից Հայաստանի կառավարության ստացած միջոցների ընդհանուր ծավալը կազմել է 30,3 մլն եվրո: Եվս 10,3 մլն եվրո ստացվել է EBRD-ից՝ Դեբեդ գետով սահմանամերձ կամրջի կառուցման համար: 12 մլն եվրո տրամադրվել է որպես դրամաշնորհ՝ Եվրահանձնաժողովի հարևանության ներդրման գործիքի շրջանակներում, ավելի քան 3 մլն եվրո ստացվել է «Արևելյան գործընկերության» IMB Flagship նախաձեռնության կողմից:
Նոր մաքսակետի դիզայնն իրականացրել է լատվիական Arhis ընկերությունը՝ Բելառուսի և Լատվիայի միջև անցակետերի բազայի հիման վրա: Շինարարական աշխատանքներն իրականացնում է SADE կոնսորցիումը, տեխնիկական վերահսկողությունը իրականացնելու է SAFEGE բելգիական ընկերությունը:
«Բագրատաշեն» ՀԱԿ-ը գտնվում է Երևան-Թբիլիսի Մ-6 ավտոմայրուղու վրա և 2011 թվականի հունվարի դրությամբ Վրաստանի հետ սահմանի հատման առավել կարևոր և ծանրաբեռնված կետն է: 2010 թվականին այդ անցակետով Հայաստան է մուտք գործել 419 հազար ուղևոր և 134 հազար տոննա բեռ, մեկնել է 420 հազար մարդ և արտահանվել է 124 հազար տոննա բեռ: «Բավրա» ՀԱԿ-ը մտնում է «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքի կազմի մեջ, և ծրագրի իրականացումը հնարավորություն կընձեռի բարելավել Իրանի և Վրաստանի միջև տրանսպորտային կապը: Այս անցակետով է անցնում ուղևորների հիմնական հոսքը Երևան-Բաթում ուղղությամբ: Բեռնափոխադրումը մեծ չէ՝ մոտ 57-59 հազար տոննա յուրաքանչյուր ուղղությամբ:
«Գոգավան» ՀԱԿ-ը գտնվում է Ստեփանավան քաղաքից մոտ 30 կիլոմետր հեռավորության վրա: Ուղևորահոսքը կազմում է տարեկան 40 հազար մարդ երկու ուղղությունով, իսկ բեռնափոխադրումները՝ մոտ 8 հազար տոննա:

Президент Армении Серж Саргсян принял участие в торжественной церемонии начала строительных работ нового контрольно-пропускного пункта в Баграташене на границе с Грузией. Главу государства сопровождали председатель Комитета по госдоходам при правительстве Армении Гагик Хачатрян, замминистра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, начальник Госслужбы по безопасности пищепродуктов Минсельхоза Армении Абрам Бахчагулян, другие официальные лица.
Проект реализуется в рамках проекта Программы развития ООН (UNDP) «Модернизация таможенных пропускных пунктов Бавра, Гогаван и Баграташен». Таможенный пункт в Баграташене пока принимает на себя основное автомобильное сообщение между Арменией и Грузией. После же завершения программы Армения будет иметь модернизированные КПП с самым современным оборудованием, что позволит свести к минимуму фактор участия человека в работе КПП, а граждане смогут пересекать границу в минимальные сроки. То есть, благодаря модернизации таможенных пунктов на границе с Грузией, процесс пересечения границы для граждан будет занимать 3-5 минут, легковых автомашин – до 7-ми минут, а грузовых – до 20-ти минут.
Программа по модернизации государственных границ Армении предусматривает ремонтные работы и техническое переоснащение пограничных КПП, на проведение которых потребуется свыше 50 миллионов евро. Общий объем средств, полученных правительством Армении для реализации проекта, составил 30,3 млн. евро от Европейского инвестиционного банка для модернизации пропускных пунктов, а также около 10,3 млн. евро от EBRD для строительства пограничного моста через реку Дебед. Еще 12 млн. евро были предоставлены в виде гранта в рамках Инструмента инвестирования соседства Еврокомиссии и более 3 млн. евро от инициативы IMB Flagship «Восточного партнерства», финансируемой ЕС.
Дизайн нового таможенного пункта был осуществлен латвийской компанией Arhis на базе пропускных пунктов между Белоруссией и Латвией. Строительные работы осуществляет консорциум SADE, технический контроль будет вести бельгийская компания SAFEGE.
КПП «Баграташен» расположен на магистрали М-6 Ереван-Тбилиси на расстоянии 220 км от Еревана и в 1 км от ближайшего населенного пункта «Баграташен». Пункт расположен на берегу реки Дебед, которая является границей между Грузией и Арменией. По состоянию на январь 2011 года Баграташен является наиболее важным и загруженным пунктом пересечения границы с Грузией. КПП функционирует 24 часа в сутки 7 дней в неделю. Через него в 2010 г. в Армению въехало 419 тыс. пассажиров и 134 тыс. тонн грузов, выехало 420 тыс. человек и 124 тыс. тонн грузов.
КПП «Бавра» находится на трассе М-1 между Ереваном и Батуми (Грузия). Пункт входит в состав транспортного коридора «Север-Юг». Реализация программы даст возможность улучшить транспортную связь между Ираном и Грузией, обеспечив выход к международным торговым путям и рынкам. Через КПП Бавра в 2010 г. в Армению въехало 270 тыс. пассажиров, выехало 271 тыс. Через него проходит поток пассажиров Ереван – Батуми. Грузооборот через этот пункт невелик – около 57-59 тыс. тонн в каждом направлении.
ККП «Гогаван» находится приблизительно в 30 км от города Степанаван. После осуществления дорожно-ремонтных работ прогнозируется увеличение потока, и существующая пропускная способность пункта будет не соответствовать требуемой. Через него поток пассажиров составляет около 40 тыс. человек в год в каждом направлении, а грузоперевозки – около 8 тыс. тонн.