Միասնական եվրոպական արժույթը միանգամայն հարմարավետ է իրեն զգում զբաղեցրած մակարդակում՝ ետ մղելով այս շաբաթ ամերիկյան մրցակցին: ԱՄՆ-ից հետաքրքիր նորությունների բացակայության պարագայում եվրոյին հավանաբար կհաջողվի պահպանել այժմյան դիրքերը, իսկ սպառողական ծախսերի ինդեքսով նորությունների հրապարակումն այսօր առանձնակի արժեք չի ունենա ամերիկյան դոլարի համար, քանի որ չի ազդի այս տարի ԴՌԾ գործողությունների վրա:
Երկուշաբթին բոլոր շանսերն ունի նշանավորվելու եվրոյի աճի նոր փուլով ԱՄՆ դոլարի հանդեպ: Եվրոյի գոտին աստիճանաբար դուրս է գալիս ռեցեսիայից, Մերկելի կառավարությունը Գերմանիայում կանգուն մնաց, տարածաշրջանի արտադրական հատվածը կյանքի նշաններ է դրսևորում, ինչն ընդհանուր առմամբ շատ դրական ֆոն է ձևավորում և հիմք է տալիս եվրոյի արժեքի աճի համար: Դրական մակրոտնտեսական վիճակագրությունը տարածաշրջանում միայն խթան է հանդիսանում արժույթի աճի համար:
Forex Club-ը տալիս է հետևյալ առևտրային խորհուրդը՝ եթե 1,3530 ցուցանիշը չպահպանվի, ակնկալվում է, որ միասնական եվրոպական արժույթը կնվազի մինչև 1,3440, առևտրային խորհուրդը կլինի վաճառել 1,3530-ից սկսած:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում սեպտեմբերի 27-ին իրականացվել է 7,850 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք 405.62 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 405.50 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Սեպտեմբերի 27-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 405.62 դրամ՝ սեպտեմբերի 26-ի համեմատ նվազելով 0,24 կետով: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 547.18 դրամ՝ նվազելով 0.37 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

Единая европейская валюта вполне комфортно чувствует себя на занятых уровнях, весомо потеснив американского конкурента за эту неделю. В силу отсутствия интересных новостей по США, евро видимо удастся отстоять нынешние позиции, а публикация новостей по индексу потребительских расходов сегодня не будет иметь особой ценности для американского доллара, поскольку никак не повлияет на действия ФРС в этом году.
Понедельник имеет все шансы ознаменоваться новым этапом роста евро в отношении доллара США. Еврозона постепенно выходит из рецессии, правительство Меркель в Германии устояло, производственный сектор региона подает признаки жизни, что в целом формирует очень позитивный фон и дает основание для роста стоимости евро. Позитивная макроэкономическая статистика по региону будет лишь добавлять больше импульса к росту валюты.
Торговая рекомендация: при пробое ценой уровня 1,3530 ожидаем снижения стоимости единой европейской валюты до уровня 1,3440, предпочитаем продавать от 1,3530.
Forex Club дает следующую торговую рекомендацию: при пробое ценой уровня 1,3530 ожидаем снижения стоимости единой европейской валюты до уровня 1,3440, предпочитаем продавать от 1,3530.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 27 сентября было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 7,850 млн. долларов по среднему курсу 405.62 драма/$1 США. Цена закрытия составила 405.50 драма/$1 США.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 27 сентября составил 405.62 драма, сократившись по сравнению с 26 сентября на 0,24 п.п. В то же время, курс 1 евро составил 547.18 драма, сократившись на 0.37 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.