Սեպտեմբերի 28-ին գումարվել է ՀՀ կառավարության արտահերթ նիստ: Հաջորդ տարի կառավարությունը պլանավորում է ՀՆԱ-ի 5.2% աճ, այդ կանխատեսումն է ընկած պետական բյուջեի 2014 թ. նախագծի հիմքում: Այս մասին կառավարության արտահերթ նիստում հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը:
2014 թ. պետական բյուջեի նախագծով առաջարկվում է, որ եկամտային մասը լինի 1 տրլն 127 մլրդ 400 մլն դրամ, ծախսայինը՝ 1 տրլն 237 մլրդ 900 մլն դրամ, դեֆիցիտը՝ 110 մլրդ 500 մլն դրամ՝ 2013 թ. 120 մլրդ դրամի դիմաց:
Կանխատեսվում է, որ հարկերի և տուրքերի մասնաբաժինը ՀՆԱ-ում կկազմի 23,1%, դեֆիցիտը՝ 2,3%:
Վաչապետ Տիգրան Սարգսյանն այս առթիվ հատարարել է, որ զարգացող երկրներում տնտեսական ցուցանիշների վատթարացում է: Մասնավորապես, դրա մասին վկայում են Համաշխարհային բանկի ու Արրժույթի միջազգային հիմնադրամի վերանայված գնահատականները, նրանք նվազեցրել են Ռուսաստանի աճի կանխատեսումը, ինչը, ըստ կառավարության ղեկավարի, Հայաստանի վրա կարող է էական ազդեցությունթողնել:
Ինչ վերաբերում է կենսաթոշակների ու աշխատավրձերի բարձրացմանը, ապա 2014 թվականին այստեղ ակնկալվում է 15 և 40 տոկոս աճ համապատասխանաբար, ինչը պահանջում է պետբյուջեն ավելացնել90 մլրդ դրամով:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) նվազեցրել է ՀՆԱ կանխատեսումը Ռուսաստանի համար՝ մինչև 1,5 տոկոս, հունիսին կանխատեսվող 2,5 տոկոսի փոխարեն: Իսկ 2014-ի համար կանխատեսվել էր 3-3,25 տոկոս աճ:
2013 թվականին տնտեսական աճը Հայաստանում ակնկալվում է 4 տոկոսից ցածր, ասվում է ԱՄՀ հայաստանյան առաքելության ղեկավար Մարկ Հորթոնի հայտարարության մեջ, որն արվել է ԱՄՀ պատվիրակության սեպտեմբերի 5-18-ը Հայաստան այցի ավարտին:
Ըստ ԱՄՀ ավելի վաղ արված կանխատեսումների, 2013-ին ՀՀ տնտեսությունը պետք է 5,1 տոկոս աճ գրանցեր, 2014-ին՝ 5,3 տոկոս, 2015-2016 թթ.՝ 5,5 տոկոս:
Հայաստանում միջին ամսականաշխատավարձը 2013 թ. օգոստոսին կազմել է 149 725 դրամ՝ 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 5,1 տոկոսով:

28 сентября в правительстве Армении прошло внеочередное заседание. По итогам обсуждений кабмин одобрил проект госбюджета на следующий год. Как сообщил министр финансов Армении Давид Саргсян, в проекте госбюджета на 2014 год заложен реальный рост ВВП в 5,2%, а номинальный ВВП составит 4 трлн. 723 млрд. 700 млн. драмов
Проектом госбюджета на 2014 год доходы планируется установить в размере 1 трлн. 127 млрд драмов, а расходы – на уровне 1 трлн. 237 млрд драмов. При этом дефицит госбюджета Армении для 2014 года планируется установить на уровне 110 млрд драмов, против показателя 2013 года в 120 млрд драмов. Одновременно планируется, что соотношение налогов пошлин по отношению к ВВП в 2014 году составит 23,1%, а по отношению к дефициту – 2,3%. В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян отметил, что в развивающих странах отмечены понижения темпов экономического роста, о чем свидетельствуют также пересмотренные оценки Всемирного банка и Международного валютного фонда. В частности, речь идет о России, что, по словам главы правительства, может оказать существенное воздействие на Армению.
Что же касается повышения пенсий и зарплат, то в 2014 году здесь ожидается рост на 15% и 40% соответственно за счет увеличения госбюджета на 90 млрд драмов.
Международный валютный фонд (МВФ) понизил прогноз роста ВВП России в 2013 году – до 1,5% с прогнозировавшихся в июне 2,5%, в 2014 году — до 3% с 3,25%
Прогноз МВФ по Армении для 2013 года – ниже 4%. Согласно более раннему прогнозу МВФ, рост экономики Армении в 2013 году должен был составить 5,1%, в 2014 году – 5,3%, а в 2015-2016 годах – 5,5%.
Среднемесячная номинальная заработная плата в Армении в августе 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года увеличилась на 5,1%, составив 149 725 драмов.В программе правительства на 2013-2017гг. уже предусмотрено ежегодное повышение минимальной зарплаты. Так, согласно программе, с 2014 года размер минимальной зарплаты составит 50 тыс. драмов, с 2015 года – 55 тыс. драмов, с 2016 года – 62,5 тыс. драмов, а с 2017 года – 70 тыс. драмов.
Согласно официальным данным статистики, средний размер пенсии на конец 2012 года в Армении составлял 29 689 драмов.