iPhone 5S-ն ու iPhone 5C-ն Հայաստանում հնարավոր կլինի գնել արդեն այսօր երեկոյան կամ էլ վաղն առավոտյան: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին ասացին մեր երկրում Apple ապրանքանիշի լիազորված վաճառող iStore խանութ-սրահում` հավելելով, որ գների մասին դեռևս ոչ մի տեղեկություն չունեն:
Ինչպես տեղեկացրին Օրանժ Արմենիայում, թեև ընկերությունը Հայաստանում iPhone-ի միակ պաշտոնական ներկայացուցիչըն է, բայց իրենք դեռևս շարունակում են բանակցություններն Apple-ի հետ, որ կարողանան հնարավորինս շուտ սմարթֆոնը ներկայացնել Հայաստանում: Այնուամենայնիվ, կոնկրետ ժամկետներ, թե երբ դա կլինի՝ դեռևս հայտնի չեն:
Apple ընկերությունն երկու նոր սմարթֆոնները՝ iPhone 5S-ն ու iPhone 5C-ն, ներկայացրել էր սեպտեմբերի 10-ին՝ ԱՄՆ-ում:
Մետաղյա կորպուսով iPhone 5S-ը երեք գույնի է՝ արծաթագույն, ոսկեգույն ու սև: Դրա առանձնահատկություններն են 64-բիթային A7 պրոցեսորը, գաղտնաբառը փոխարինող մատնահետքերի սկաները, որը համատեղել են Home կոճակի հետ, ինչպես նաև ավելի հզորացված ֆոտո- ու տեսախցիկը:
Ինչպես շատերը սպասում էին, ընկերությունը վերջապես թողարկեց սմարթֆոնի ավելի մատչելի տարբերակը: Հինգ գունային տարբերակով iPhone 5C-ի կորպուսը պլաստմասե է, այն մոտավորապես ունի iPhone 5 մոդելի կարողությունները: Սմարթֆոնն ունի 4-դյույմանոց Retina-էկրան, 8-մեգապիքսել հզորությամբ տեսախցիկ ու А6 պրոցեսոր:
Նոր iPhone-ը սեպտեմբերի 20-ից արդեն վաճառվում է ԱՄՆ-ում, Ավստրալիայում, Չինաստանում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Ճապոնիայում, Սինգապուրում ու Մեծ Բրիտանիայում:
Ի դեպ, վաճառքի առաջին երեք օրերին ընկերությունն արդեն մոտ 9 մլն սմարթֆոն էր վաճառել: Apple-ի սահմանած գների համաձայն, iPhone 5C-ն արժի 550 ԱՄՆ դոլար, իսկ iPhone 5S-ը՝ 650 դոլար:

iPhone 5S и iPhone 5C поступят в продажу в Армении сегодня, 1 октября, вечером или завтра утром. Об этом PanARMENIAN.Net сообщили в авторизованном реселлере Apple в Армении – магазине-салоне iStore. При этом в iStore заявили, что не владеют какой-либо информацией о ценах на смартфоны.
Между тем, в компании «Orange Армения» – официальном представителе iPhone в Армении, сообщили, что пока продолжают переговоры с компанией Apple, чтобы как можно скорее представить смартфоны в Армении. Тем не менее, конкретные сроки, как отметили в компании, пока не известны.
10 сентября Apple провела презентацию двух новых версий iPhone – 5S и 5C, а также операционной системы iOS7. Как и прогнозировалась, iPhone был представлен во флагманской версии 5S и бюджетной 5С. Версия 5S выпускается в металлическом корпусе серебряного, золотого и черного цветов. Его основными особенностями стали новый 64-разрядный процессор А7, сканер отпечатков пальцев, совмещенный с кнопкой Home и заменивший ввод пароля, а также значительно усовершенствованный процесс фото- и видеосъемки (в том числе появилась функция стабилизации изображения).
Более дешевая 5С появилась на рынке в пластиковом корпусе (всего разработано пять цветовых вариантов) и по "наполнению" примерно соответствует модели iPhone5: 4-дюймовый экран Retinа, 8-мегапиксельная камера на задней панели корпуса и процессор А6. Ценовой диапазон флагманской версии – от 199 долл. за 16-гигабайтную модель до 399 долл. за 64-гигабайтную (при условии заключения контракта с авторизованным сотовым оператором); бюджетной – от 99 до 199 долл.