Պատմությունից հայտնի է, որ Սելևկյանների Անտիոքոս Մեծ (մ.թ.ա. 223-187 թթ.) թագավորի տիրապետության օրոք հայտնի սելևկյան զորավար Արտաշեսը նշանակվել է Հայաստանի կառավարիչ և ձևականորեն ենթարկվել սելևկյան թագավորին: Քանի որ այդ շրջանում Հռոմի հետ պատերազմը Սելևկյաններինշատ էր թուլացրել (մ.թ.ա. 191 թ. Մագնեսիա քաղաքի մոտ տեղի ունեցած ճակատամարտից հետո), Արտաշեսը՝ օգտվելով իրավիճակից, հռչակեց իրեն անկախ տիրակալ, ու հիմնեց Արտաշեսյանների հայոց արքայատոհմը (մ.թ.ա. 189 թթ.-մ.թ. 6 թ.):
Արտաշեսյանների արքայատոհմի առաջին թագավորների մետաղադրամները մեզ չեն հասել. հավանաբար, նրանք մետաղադրամներ չեն հատվել: Կարծիք կա, որ մեզ հասած արքայատոհմի վաղ շրջանի մետաղադրամները վերագրվում են Տիգրան Առաջինին (մ.թ.ա. 123-96 թթ.): Հայտնի են միայն այդ թագավորի օրոք հատված պղնձե մետաղադրամները:
Արտաշեսյանների արքայատոհմից մեզ հասած մետաղադրամների հիմնական մասը Տիգրան Երկրորդի (մ.թ.ա. 95-56 թթ.)՝ պատմությունից հայտնի Տիգրան Մեծ անունով, արքայի դրամներն են: Տիգրան Մեծի օրոք Հայաստանը հասավ հզորության ու բարգավաճման գագաթնակետին:
Հայտնի են Տիգրան Մեծի արծաթե և պղնձե մետաղադրամները: Արծաթե մետաղադրամները ներկայացված էին դրախմաներով ու տետրադրախմաներով (չորս դրախմա), իսկ պղնձե մետաղադրամները տարբեր արժողության խալկոսներով՝ կես խալկ, մեկ խալկ, երկու խալկ, չորս խալկ:
Ըստ հին ատիկյան չափա-քաշային համակարգի 1 դրախման հավասար էր 6 օբողոսի, իսկ 1 օբողոսը հավասար էր 8 խալկոսի: 1 արծաթյա դրախման հավասար էր 48 խալկոսի:
Տիգրան Մեծի մետաղադրամները հատվում էին Հայաստանում՝ Արտաշատի ու Տիգրանակերտի դրամահատարաններում, ինչպես նաև Սիրիայի քաղաքներում՝ Անտիոքում, Դամասկոսում և այլն:
Մետաղադրամների դիմերեսին պատկերված է թագակիր արքայից արքա Տիգրան Մեծի դիմապատկերը դեպի աջ: Պատկերված ատամնավոր թագը բնորոշ է միայն Արտաշեսյանների տոհմի թագավորներին. այն չի հանդիպում այլ պետությունների թագավորների մետաղադրամներին: Ատամնավոր թագի վրա պատկերված են Արտաշեսյանների տոհմի խորհրդանշանները՝ ութ ճառագայթով աստղը (արև), որի երկու կողմում արծիվներ են: Արծիվները պատկերված են շրջված դիրքով, սակայն նայում են միմյանց: Դարձերեսին առկա են դիցաբանական կամ խորհրդանշական պատկերներ, ինչպես նաև արքայի անունն ու տիտղոսը հունարեն գրերով:
Մակագրությունները երկու տիպի են՝ «Արքայի Տիգրանի» և «Արքայից արքայի Տիգրանի»: Մետաղադրամների ոսումնասիրության և հետազոտման արդյունքում պարզվել է, որ առաջին տիպի՝ «Արքայի Տիգրանի» գրությամբ մետաղադրամները հատվել են Սիրիայի քաղաքներում՝ Անտիոքում, Դամասկոսում և այլն, իսկ երկրորդ տիպի՝ «Արքայից արքայի Տիգրանի» գրությամբ՝ Հայաստանի՝ Արտաշատի և Տիգրանակերտի դրամահատարաններում:
Տիգրան Առաջինից և մինչև Արտաշեսյանների թագավորական տոհմի անկումը մետաղադրամների հատումը չի դադարել: Այդ ժամանակաշրջանի հետաքրքիր թողարկումներից կարելի է նշել Արտավազդ Երկրորդի (մ.թ.ա. 56-34 թթ.) արծաթյա տետրադրախման, որի վրա պատկերված է քառաձի մարտակարգ և աստվածուհի Նիկեն, ինչպես նաև Տիգրան Չորրորդի և Էրատո թագուհու պղնձե դրամը: Ի դեպ, դա Արտաշեսյանների ժամանակաշրջանի միակ մետաղադրամն է, որի վրա հայոց թագուհու պատկեր է: Բանն այն է, որ ըստ պատմական տվյալների, նա կառավարել է երկիրը եղբոր հետ միասին:
Արտաշեսյանների տոհմի մետաղադրամների ոսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ վերջիններս թողարկվել են ըստ ատտիկյան դրամակշռային համակարգի, որի հիմքում ընկած էր հունական դրախման: Հայաստանում արծաթե մետաղադրամի համար ընդունված «դրամ» անվանումը սերում է հունական դրախմայից: Այսօր Հայաստանի Հանրապետության դրամական միավորը ևս կոչվում է0 «դրամ»:
Արտաշեսյանների կառավարման ժամանակաշրջանում դրամական շրջանառությունը պատմական Հայաստանում սպասարկվում էր ինչպես բուն հայկական մետաղադրամներով, այնպես էլ հարևան պետությունների՝ Պարթևստանի, Հռոմի (սկզբում Հռմի Հանրապետության, իսկ հետո Հռոմեական կայսրության), Սելևկիայի, Կապադովկիայի և այլ հարևան պետությունների թողարկումներով:
Մաշված և փչացած մետաղադրամները կրկին ձուլվում էին նորերը հատելու նպատակով, այդ պատճառով էլ դժվար է դատել այդ շրջանում հայկական մետաղադրամների շրջանառության ծավալների մասին: Մետաղադրամների մի մասը շրջանառվում էր նաև սահմաններից դուրս՝ հարևան երկրների տարածքում: Կարելի է ասել, որ Տիգրան Մեծի օրոք հատված մետաղադրամները միջազգային դրամի դերակատարություն ունեին:
Հետաքրքիր է նշել, որ Տիգրան Մեծի գահակալությունից հետո, նրա դրամները շարունակում էին շրջանառել՝ այդքան ճանաչված և ընդունելի էին դրանք:
Արտաշեսյաններից հետո հայկական մետաղադրամների հատումը երկար ժամանակով դադարեց:
Անտիկ շրջանում հայկական դրամների պատմությանը որոշակի առնչություն ունեն նաև Կոմմագենեի թագավորների պղնձե թողարկումները, որոնք սկիզբ են առնում Միհրդատ Առաջին Կալիննիկոսից (մ.թ.ա. 96-70 թթ.) և շարունակվում մինչև մ.թ. 1-ին դարի երկրորդ կեսը:

Из истории известно, что при правлении Селевкидского царя Антиоха Великого (223-187гг. до н.э.), Арташес, видный селевкидский военачальник, был назначен наместником в Армении и номинально был подвластен селевкидскому царю. Поскольку, в этот период война с Римом очень ослабила Селевкию (битва при Магнезии в 191г. до н.э.), то Арташес, воспользовавшись ситуацией, провозгласил себя независимым правителем и основал на территории Великой Армении династию армянских царей Арташесидов (189 г. до н.э.- 6 г. н.э.).
Монеты первых правителей из династии Арташесидов до нас не дошли, по всей видимости, монет они не чеканили. Есть мнение, что дошедшие до нас самые ранние монеты царей из династии Арташесидов приписываются царю Тиграну I-ому (123-96гг. до н.э.). Известны только медные монеты этого царя.
Из дошедших до нас монет царей этой династии, основную часть составляют монеты Тиграна II-го (95-56гг. до н.э.), прозванного Великим. Именно при Тигране Великом Армения достигла своего могущества и процветания.
Известны серебряные и медные монеты Тиграна Великого. Серебряные монеты представлены драхмами и тетрадрахмами (четыре драхмы), а медные выпуски – халками различного достоинства: пол халка, халк, два халка, четыре халка.
В аттической денежно-весовой системе 1 драхма равнялась 6 оболам, а 1 обол равнялся 8 халкам. 1 серебряная драхма равнялась 48 халкам.
Монеты Тиграна Великого чеканились на монетных дворах Армении – в Арташате и Тигранакерте, а также Сирии – в Антиохии, Дамаске и т.д.
На лицевой стороне монет имеется профильное изображение головы царя в зубцовой армянской тиаре (короне). Такое изображение тиары типично только для правителей династии Арташесидов, и она не встречается на монетах правителей других государств. На тиаре с высокими остроконечными зубцами изображена символика династии Арташесидов – восьмилучевая звезда (солнце), по обеим сторонам которой расположены по одному орлу. Орлы в повернутом положении, но смотрят друг на друга. На обороте – мифологические и отдельные культовые изображения, а также греческие надписи имени и титулатуры царя.
Имеются надписи двух типов: “ Царя Тиграна” и “Царя царей Тиграна”. Изучение и исследование монет установило, что монеты с надписью первого типа – “Царя Тиграна” чеканены на монетных дворах Сирии, а монеты второго типа с надписью “Царя царей Тиграна”- на монетных дворах Армении.
Начиная с Тиграна 1-го и вплоть до конца существования династии Арташесидов, выпуск монет царей этой династии не прекращался. Из интересных выпусков монет этого периода следует отметить серебряную тетрадрахму Артавазда 2-го (56-34гг. до н.э.), с изображенной на ней квадригой и богиней Никой, а также медную монету царя Тиграна 4-го и царицы Эрато. Кстати, это единственная среди монет царей династии Арташесидов, на которой имеется изображение армянской царицы. Дело в том, что, по историческим данным, есть версия, что она была соправительницей вместе со своим братом.
Изучение монет династии Арташесидов показало, что последние выпускались по Аттической денежно-весовой системе, в основе которой была греческая драхма. В античный период в Армении название для серебряной монеты было “драм”, которое происходит от названия греческой драхмы. И сегодня основная денежная единица Республики Армения также называется “Драм”.
В период правления династии Арташесидов денежное обращение в Армении обслуживалось монетными выпусками как собственно армянских царей, так и монетами соседних государств – Парфии, Рима (в начальный период Римской Республики, а в дальнейшем Римской Империи), Селевкии, Кападопкии и др.
Попорченные и изношенные монеты шли на переплав для новой чеканки, поэтому трудно судить об объемах обращения армянских монет, которое было в этот период. Часть монет распространялась вне границ – в соседних странах. Можно сказать, что в период Тиграна Великого его монеты играли роль международной монеты, то есть они были узнаваемые и востребованы на обширных территориях соседних государств.
Интересно отметить, что после правления Тиграна Великого, его монеты продолжали циркулировать – настолько они были узнаваемы и принимаемы.
После правления династии Арташесидов чеканка армянских монет на долгое время прекратилась.
К истории армянских монетных выпусков античной Армении имеют некоторое отношение также и медные монеты царей Коммагены, выпуски которых начинаются с Митридата 1-го Калинника (96-70гг. до н.э.) и продолжаются до второй половины 1-го века н.э.