Հոկտեմբերի առաջին օրը նշանավորվեց աղմկահարույց նորությունով ԱՄՆ-ից այն մասին, որ Սպիտակ տունը հրահանգել է դաշնային կառավարական գործակալություններին կասեցնել գործունեությունը, քանի որ ԱՄՆ Կոնգրեսը չի լուծել հաջորդ տարվա ֆինանսների հետ կապված խնդրահարույց հարցը: Երկրի պետպարտքի ցավոտ հարցն ուղղակի կաշկանդում է Օբամայի վարչակարգի գործողությունները, քանի որ Կոնգրեսն ուղղակի միջոցներ չի հատկացնում կառավարությանը, կիրառելով իր «դրամապանակի իրավունքը»: Ուստի վտանգ է առաջանում, որ դաշնային հատկացումները կկասեցվեն, ինչը կհանգեցնի դրամային միջոցների ծավալի նվազման ու ԱՄՆ արժույթի թանկացման:
Վաղվա հերոսը կրկին խոստանում է ԱՄՆ կառավարությունը լինել ու տևական բանակցությունները հանրապետականների ու ժողովրդավարների միջև: Եթե ԱՄՆ կառավարության ֆինանսավորման հարցը նոր ֆինանսական տարվա համար, որն, ի դեպ, հոկտեմբերի 1-ից է սկսվում, չլուծվի, ապա ԱՄՆ դոլարը հակված կլինի աճի՝ հաջորդ տարվա պետբյուջեի հետ կապված խնդիրների ֆոնին, իսկ ահա մյուս մակրոտնտեսական տվյալներն ԱՄՆ համար ետին պլան կմղվեն:
Forex Club-ը հետևյալ խորհուրդն է տալիս՝ գնի 1,3560 մակարդակի դեպքում, հնարավոր է, եվրոն նվազի մինչև 1,3460, գերադասում ենք վաճառել 1,3560-ից սկսած:
«ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԵՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ–ում հոկտեմբերի 1-ին իրականացվել է 1,650 մլն ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք 405.77 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 405.80 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց:
Հոկտեմբերի 1-ին 1 ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը կազմել է 405.34 դրամ՝ սեպտեմբերի 30-ի համեմատ աճելով 0.05 կետով: 1 եվրոյի փոխարժեքը կազմել է 548.95 դրամ՝ ավելանալով 2,13 կետով: Այս մասին հաղորդում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի մամուլի ծառայությունը:

Первый день октября ознаменовался громкой новостью из США о том, что Белый Дом отдал приказ федеральным правительственным агентствам начинать приостановку деятельности, по причине того, что Конгресс США не решил проблемный вопрос с финансами на следующий год. Наболевший вопрос по потолку государственного долга страны фактически связывает руки Администрации Барака Обамы, поскольку Конгресс попросту не дает правительству денег, используя свое «право кошелька». В этой связи возникает угроза приостановки федеральных выплат, что влечет за собой снижение объема денежной массы и удорожания американской валюты.
Героем завтрашнего дня вновь обещает быть Правительство США, и длительный процесс переговоров между республиканцами и демократами. Если вопрос по финансированию правительства США на новый финансовый год, который начинается как раз 1 октября, не будет решен, то американский доллар определенно будет склонен к дальнейшему росту, а вот прочие макроэкономические данные по США отойдут на второй план.
Forex Club дает следующую торговую рекомендацию: при касании ценой уровня 1,3560, ожидаем нисходящего движения с целью 1,3460, предпочитаем продавать от 1,3560.
На фондовой бирже NASDAQ OMX Армения 1 октября было реализовано сделок по купле-продаже валюты на сумму 1,650 млн. долларов по среднему курсу 405.77 драма/$1 США. Цена закрытия составила 405.80 драма/$1 США.
При этом среднерыночный курс 1 доллара США 1 октября составил 405.34 драма, увеличившись по сравнению с 30 сентября на 0,05 п.п. В то же время, курс 1 евро составил 548.95 драма, увеличившись на 2.13 пункта. Об этом сообщает пресс-служба Центробанка Армении.