Երբ առավոտյան տեղեկություն տարածվեց, որ ՀՀ անկախության օրվա առթիվ եերկոյան Հանրապետության հրապարակում կազմակերպված Նունե Եսայանի համերգին կառավարության պահուստային ֆոնդից 54 691 400 դրամ (կամ 134 հազար 927 ԱՄՆ դոլար) է հատկացվել Մշակույթի նախարարությանը, ապա` «Նունե Եսայան» բարեգործական հասարակական կազմակերպությանը, PanARMENIAN.Net-ը որոշեց պարզել, թե այս տարիներին ով ու ինչ գումարի դիմաց է համաձայնել ելույթ ունենալ / ունեցել Հայաստանում: Զրուցեցինք հայաստանյան համերգների մի քանի կազմակերպիչների հետ, պարզեցինք, վերջին տարիներին Հայաստան այցելած երգիչները համաձայնել են ելույթ ունենալ մոտավորապես ներկայացված գումարների դիմաց.
Ջո Քոքեր՝ 200.000 ԱՄՆ դոլար
Պլասիդո Դոմինգո՝ 130.000 ԱՄՆ դոլար
Օկեան Էլզի՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար
DDT՝ 45.000 ԱՄՆ դոլար
Գորան Բրեգովիչ՝ 55.000 ԱՄՆ դոլար
Deep Purple` 150.000 ԱՄՆ դոլար
Yanni՝ 170.000 ԱՄՆ դոլար
Իոսիֆ Կոբզոն՝ 25.000 ԱՄՆ դոլար
Ջորջ Բենսոն՝ 250.000 ԱՄՆ դոլար
Ինգրիդ՝ 15.000 ԱՄՆ դոլար
Լեոնիդ Ագուտին՝ 30.000 ԱՄՆ դոլար
Իսկ սա այն մարդիկ են, ովքեր թեև համաձայնել են ելույթ ունենալ Հայաստանում, բայց ինչ-ինչ պատճառներով չեն եկել.
Էրոս Ռամազոտի՝ 90.000 ԱՄՆ դոլար
Շադե՝ 500.000 ԱՄՆ դոլար
Ստինգ՝ 1 մլն ԱՄՆ դոլար
Roxette՝ 70.000 ԱՄՆ դոլար
Քրիս Րի՝ 60.000 ԱՄՆ դոլար
Դեմիս Ռուսոս՝ 50.000 ԱՄՆ դոլար
Էնրիկե Իգլեսիաս ՝ 250.000 ԱՄՆ դոլար
Զեմֆիրա՝ 35.000 ԱՄՆ դոլար
«Մաշինա վրեմենի»՝ 50.000 ԱՄՆ դոլար
Նիկոլայ Նոսկով՝ 20.000 ԱՄՆ դոլար
Գրիգորի Լեպս՝ 45.000 ԱՄՆ դոլար
Snoop Dogg՝ 160.000 ԱՄՆ դոլար
Խոսեցինք նաև մասնեգտների հետ, պարզեցինք, որ ըստ մոտավոր հաշվարկների,Նունե Եսայանի համերգի կազմակերպչական մասի վրա (որտեղ ներառվում է նաևամբողջ տեխնիկան, բեմը և այլ) ծախսվել է մոտ 50 հազար ԱՄՆ դոլար:
Ինչպես գրել էր Նունե Եսայանի համերգի գումարի չափը հրապարակած «ՓաստԻնֆո»-ն, ծախսը բյուջեյում ձևակերպվել էր իբրև նվիրատվություն, իսկ դրա պատասխանատվությունը դրվել մշակույթի նախարար Հասմիկ Պողոսյանի վրա: Նաև նշվում էր, որ իբրև 54 691 400 դրամ գումարի շրջանակում կատարված աշխատանքների վերջնական արդյունք, կառավարության որոշման մեջ նշված է. «Քաղաքացիական հասարակության տեղեկացվածության և հաղորդակցման բարձրացում արվեստի ոլորտում»:

1 Октябрь 2013 - 14:15 AMT
Крис Ри, Roxette, Snoop Dogg и другие: Чей концерт можно организовать в Ереване за почти $135 тысяч?
Сегодня в армянской прессе была распространена информация о том, что на организацию праздничного концерта армянской поп-певицы Нуне Есаян на Площади Республики в Ереване в День независимости Армении 21 сентября из резервного фонда правительства было выделено 54 691 400 драмов, то есть 134 927 долларов. Эта сумма была выделена Министерству культуры Армении, после – передана благотворительной организации «Нуне Есаян». PanARMENIAN.Net решил выяснить, за какую сумму в последние годы звезды мировой величины соглашались выступить или выступали с концертами в Армении.
Представляем список артистов, которые в течение последних нескольких лет выступили с концертами в Армении, и суммы, которая им была выплачена за концерты:
Джо Кокер оценил свой концерт в Армении в $200 тысяч
Пласидо Доминго – $130 тысяч
Группа «Океан Эльзы» – $20 тысяч
ДДТ – $45 тысяч
Горан Брегович – $55 тысяч
Deep Purple – $150 тысяч
Yanni – $170 тысяч
Иосиф Кобзон – $25 тысяч
Джордж Бенсон – $250 тысяч
Ингрид – $15 тысяч
Леонид Агутин – $30 тысяч
А это список исполнителей, которые согласились выступить в Армении, но по тем или иным причинам не смогли приехать:
Эрос Рамазотти – $90 тысяч
Шаде – $500 тысяч
Стинг – $1 млн
Roxette – $70 тысяч
Крис Ри – $60 тысяч
Демис Руссос – $50 тысяч
Энрике Иглесиас – $250 тысяч
Земфира -$35 тысяч
“Машина времени” – $50 тысяч
Николай Носков – $20 тысяч
Григорий Лепс – $45 тысяч
Snoop Dogg – $160 тысяч.
Как сообщили эксперты в области проведения концертных мероприятий, на организаторскую часть концерта Нуне Есаян (техника, сцена и т.д.) было потрачено около 50 тысяч долларов.
Как пишет опубликовавший стоимость концерта Есаян сайт “ПастИнфо”, расходы в бюджете были оформлены в качестве благотворительности, а ответственность была возложена на министра культуры Асмик Погосян.
Также отмечено, что в качестве конечной цели мероприятий, на которые должны были быть потрачены 54 691 400 драмов, в решении правительства отмечено: “Повышение уровня осведомленности и коммуникации гражданского общества в сфере искусств”.