2013 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Երևանում աշխատանքն է սկսել «Ֆինանսական Օմբուդսմենի ինստիտուտն ուղղված հանրության վստահության ամրապնդմանը և ֆինանսական միջնորդության ավելացմանը» թեմայով ամենամյա կոնֆերանսը, որը կազմակերպել է Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակը: Խորհրդաժողովին մասնակցելու համար Հայաստան են ժամանել սպառողների ֆինանսական իրավունքների պաշտպանության ոլորտի ներկայացուցիչներ Մեծ Բրիտանիայից, Շվեյցարիայից, Իռլանդիայից, ԱՄԷ, Հնդկաստանից, Ռուսաստանից, Ղազախստանից, Վրաստանից, ինչպես նաև հայկական բանկերի, ապահովագրական ընկերությունների և իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ: Խորհրդաժողովում ելույթով հանդես կգան Մեծ Բրիտանիայի Ֆինանսական ծառայությունների հաշտարար Կարոլին Միտչելը և ֆինհաշտարար Ուիլյամ Պրասիֆկան:
Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակն անկախ կառավարման համակարգով կառույց է, որի հիմնադիրն է ՀՀ կենտրոնական բանկը: Հաշտարարի գրասենյակը կոչված է լուծելու ֆիզիկական անձ սպառողների և ֆինանսական կազմակերպությունների միջև ծագած գույքային վեճերը: Հաշտարարի ծառայություններն անվճար են, իսկ բողոքի քննման գործընթացը պարզ է, արագ և թափանցիկ:
Գրասենյակը ստեղծվել է 2008 թվականի հունիսի 17-ին ընդունված «Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն: Այն սկսել է իր մասնագիտական գործունեությունը 2009 թվականի հունվարի 24-ից:
Գրասենյակի ստեղծման պահից ի վեր՝ 2009թ. հունվարի 24-ից մինչ օրս այն մի քանի փուլ է անցել՝ կազմակերպչական, երբ նոր ինստիտուտ էր ստեղծվում և վիճահարույց հարցերը շատ էին, ճանաչված դառնալն ու բնակչության շրջանում վստահություն նվաճելը: Սկզբնական շրջանում, երբ գրասենյակն ընդամենը երկու աշխատակից ուներ և գտնվում էր ԿԲ շենքում, նրա գոյության մասին գիտեր հարցվածների ընդամենը 12 տոկոսը, որից 4 տոկոսը սոսկ ընդհանուր պատկերացում ուներ գրասենյակի մասին: 2009թ. ստացվող բողոքիների 70 տոկոսը դուրս էր գրասենյակի իրավասությունից: Իսկ 2011-ին արդեն հարցման մասնակիցների 95 տոկոսը գիտեր ֆինանսական հաշտարարի աշխատանքի մասին:
Ըստ 2013 թ. պաշտոնական զեկույցի, երեք եռամսյակի համար Գրասենյակը ստացել է 1298 բողոք, որոնց վերաբերյալ կառույցի աշխատակիցները համապատախասն խորհրդատվություն են ներկայացրել: 2013 թ. հունվարի 1-ից մինչև սեպտեմբերի 30-ը Գրասենյակը ստացել է 535 գրավո պահանջ ՀՀ քաղաքացիներից, որից 68 տոկոսը հետաքննվել է հոգուտ հաճախորդների: Ավելին, հաշվետու շրջանում Գրասենյակի միջնորդությամբ ֆինանսական կազմակերպությունները հատուցել են քաղաքացիներին մոտ 130 մլն դրամ:
Ըստ գրասենյակի ղեկավար Փիրուզ Սարգսյանի, գրասենյակի աշխատանքի կարևոր ուղղություններից է ֆինանսական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ գործընկերային հարաբերությունների ստեղծումը, որի շրջանակում ներդրվել է հաշտեցման ինստիտուտը ֆինանսական կազմակերպությունների հետ վեճերում: Նա հայտնել է նաև, որ Գրասենյակը շարունակում է ակտիվ աշխատանքը մարզերում՝ իրազեկելով մարդկանց կառույցի աշխատանքի մասին, անց են կացվում սեմինարներ բարձր դասարանների աշակերտների համար:
«Դա թույլ է տալիս քաղաքացիներին ավելի լավ ծանոթանալ իրենց իրավունքներին և անհրաժեշտության դեպքում դիմել Գրասենյակ»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով միջազգային գործակցությանը՝ Փիրուզ Սարգսյանը հայտնել է, որ ՀԲ մասնագետների հետ համատեղ 2012 թվականին կազմակերպվել են այցելություններ Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բոսնիա և Հերցոգովինա, որոնց ընթացքում ներկայացվեց Ֆինանսական հաշտարարի հայաստանյան գրասենյակի աշխատանքի փորձը: Կայացավ նաև ուկրաինական պատվիրակության պատասխան այցը՝ նպատակ ունենալով տեղում ծանոթանալ հայկական փորձին: Ռուսաստանում իրավիճակն ավելի կոնկրետ է, այնտեղ արդեն մշակվել է համապատասխան օրինագիծ, որը, սակայն, դեռ չի ուղարկվել Պետդումա:
«Համապատասխան օրինագծի մշակման հիմքում եղել են բրիտանական և հայկական մոդելները, որոնք մոտ են իրենց կառուցվածքով»,- ասել է նա: Բացի այդ, Գրասենյակը ներկայացրել է իր փորձը նաև Մեծ քսանյակի (G 20) գագաթաժողովում 2013 թ. ամռանը՝ ՀԲ մասնագետների և Մեծ Բրիտանիայի օմբուդսմենի հետ համատեղ:

Ежегодная двухдневная конференция «Институт финансового омбудсмена, направленный на укрепление доверия граждан и увеличение финансового посредничества» стартовала 2 октября в Ереване. Для участия в конференции армянскую столицу посетили представители сферы защиты финансовых прав потребителей из Великобритании, Швейцарии, Ирландии, ОАЭ, Индии, России, Казахстана, Грузии, в ней также принимают участие представители армянских банков, страховых компаний и правоохранительных органов. Порядка 140 участников конференции обсудят механизмы опротестования решений, принятых омбудсменом, в судебном порядке, а также механизмы защиты прав потребителей. В ходе конференции с докладом выступят финансовый омбудсмен Великобритании Каролин Митчелл и финомбудсмен Ирландии Уильям Прасифка, а также другие международные и местные специалисты сферы.
Офис Примирителя финансовой системы Армении – это структура с независимой системой правления, учредителем которой является Центральный банк Республики Армения. Офис был создан согласно закону РА "О примирителе финансовой системы”, принятом 17-го июня 2008 года. Свою профессиональную деятельность Офис начал осуществлять с 24 января 2009 года. Офис Примирителя призван разрешать имущественные споры, возникающие между потребителями, являющимися физическими лицами, и финансовыми организациями. Услуги Примирителя бесплатные, а процесс рассмотрения жалоб простой, быстрый и открытый. Целями деятельности Примирителя финансовой системы являются: защита прав и интересов потребителей в финансовой сфере, быстрое, эффективное и бесплатное рассмотрение требований потребителей, укрепление доверия общества к финансовой системе.
С момента создания Офиса Примирителя финансовой системы Армении – с начала 2009 года и по сей день – на своем пути ему пришлось пройти несколько этапов: организационный, когда создавался новый институт и было много спорных вопросов о его миссии, достижение узнаваемости и доверие среди населения. На первых этапах, когда в Офисе финомбудсмена работало 2 человек и располагался он в Центральном банке Армении, о его существовании знало лишь 12% опрошенных, причем 4% респондентов – имело всего лишь общее преставление о нем. Надо отметить, что в 2009 году в из поступавших в новую структуры жалоб, 70% не попадало в сфере его компетенции. А вот уже в 2011 году уже 95% опрошенных знали о работе Примирителя финсистемы.
Согласно официальному отчету за три квартала 2013 год, в Офис Примирителя финансовой системы Армении поступило 1298 жалоб, по которым сотрудники структуры предоставили соответствующие консультации. С 1 января по 30 сентября 2013 года в Офис поступило 535 письменных требований от граждан Армении, из которых порядка 68% после расследования были разрешены в пользу клиентов. Более того, за отчетный период при посредничестве Офиса Примирителя финансовые организации компенсировали гражданам в общей сложности порядка 130 млн драмов.
Руководитель Офиса Примирителя финансовой системы Пируз Саргсян подчеркнула, что зафиксирован высокий рост поступающих в структуру жалоб в отношении всех финансовых организаций, в том числе, в отношении банков и страховых компаний. Она также сообщила, что Офис продолжает активно работать в областях Армении с целью повышения информированности граждан о работе структуры, а также проводятся семинары для старшеклассников. «Это позволяет гражданам лучше ознакомиться со своими правами и в случае необходимости обратиться в Офис», – подчеркнула она.
Касаясь международного сотрудничества, Пируз Саргсян сообщила, что совместно со специалистами Всемирного банка в 2012 году были организованы визиты в Россию, Украину, Боснию и Герцеговину, в ходе которых был представлен армянский опыт работы Офиса Примирителя финансовой системы. Затем был ответный визит делегации из Украины в Армению, чтобы на месте ознакомиться с работой армянского офиса. В России же ситуации более конкретна, так как уже разработан законопроект, который, однако, еще не направлен в Государственную Думу. «Основой разработки соответствующего законопроекта стала британская и армянская модели, которые близки по структуре», – сказала она. Помимо этого, Офис представил свой опыт и на саммите Большой 20 (G 20) летом 2013 года совместно со специалистами ВБ и омбудсменом Великобритании.