2013թ. սեպտեմբերին 2012թ. սեպտեմբերի համեմատ կաթնամթերքի ապրանքախմբում գրանցվել է 12.2%, իսկ 2013թ. օգոստոսի համեմատ`0.3% գնաճ: Ինչպես հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, 2013թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ յոգուրտի գինն աճել է 0.4%-ով, թարմ կաթինը` 0.6%-ով, «Լոռի», «Չանախ» և «Չեդեր» պանրատեսակներինը` համապատասխանաբար 0.4%, 1.2% և 6.0%-ով:
Ըստ Ազգային վիճակագրական ծառայության, 2013թ. հունվար-օգոստոսին պանրի արտադրությունը Հայաստանում կրճատվել է 2,4 տոկոսով՝ 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ և կազմել է 11 957 տոննա: Միայն օգոստոսին երկրում արտադրվել է 1 849 տոննա պանիր:
Կաթի արտադրությունն երկրում հաշվետու շրջանում կազմել է 265,1 մլն լիտր 2012 թվականի հունվար-օգոստոսին 253,5 մլն լիտրի դիմաց, աճը կազմել է 4,6 տոկոս: Կաթնաշոռի արտադրությունը հաշվետու շրջանում ավելացել է 23,1 տոկոսով՝ մինչև 649,9 տոննա: Միաժամանակ, 2013 թվականի հունվար-օգոստոսին յոգուրտի արտադրությունն աճել է 10,5 տոկոսով (276,5 տոննա), կեֆիրի արտադրությունը նվազել է 0,9 տոկոսով (164,2 տոննա), մածունի արտադրությունն աճել է 14,8 տոկոսով (2 444,4 տոննա), իսկ թթվասերի արտադրությունն աճել է 17,9 տոկոսով (2 499 տոննա):
Հայաստանում արտադրվում է պանրի մոտ 25 տեսակ: Ամեն տարի հանրապետությունում արտադրվում է մոտ 17 հազար տոննա պանիր: Որոշ տեսակները, այդ թվում՝ «Լոռի»-ն, «Չանախ»-ը, «Մոթալ»-ը, «Չեչիլ»-ը, «Եղեգնաձոր»-ը, զուտ հայկական են: Ըստ Պանրագործների միության տվյալների, այժմ Հայաստանում գործում է պանրի արտադրությամբ զբաղվող մոտ 70 ձեռնարկություն:

2 Октябрь 2013 - 09:13 AMT
В сентября 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года на продуктовом рынке «молочная продукция» в Армении зафиксирована 12,2%-ая инфляция. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в сентябре по сравнению с августом 2013 года рост цен здесь составил 0,3%.
В сентябре по сравнению с августом 2013 года цены на йогурт увеличились на 0,4%, на свежее молоко – на 0,6%, а вот сыры сортов «Лори», «Чанах» и «Чедер» подорожали соответственно на 0,4%, 1,2% и 6%. Согласно официальным данным Национальной статистической службы, в январе-августе 2013 года в Армении производство сыра в республике сократилось на 2,4% по сравнению с аналогичным периодом 2012 года и составило11 957 тонн. При этом в августе текущего года в стране было произведено 1 849 тонн сыра.
Производство молока в стране за отчетный период составило 265,1 млн литров против показателя в 253,5 млн литров за январь-август 2012 года, рост на 4,6%. Производство творога за отчетный период увеличилось на 23,1% – до 649,9 тонны. Одновременно в январе- августе 2013 года в республике увеличилось производство йогурта на 10,5% (276,5 тонны), на 0,9% (164,2 тонны) сократилось производство кефира, производство мацони возросло на 14,8% (2 444,4 тонны), а вот производство сметаны увеличилось на 17,9% (2 499 тонны).
Армения является страной- производителем более 25 сортов сыра. Ежегодно в республике производится примерно 17 тысяч тонн сыра. При этом многие из сыров, такие как «Лори», «Чанах», «Мотал», «Чечил», Егегнадзор», являются исконно армянскими сортами.
По данным Союза производителей сыра, в настоящее время в Армении действуют около 70 предприятий, занимающихся производством сыра.