Հայաստանն անօդաչու սարքեր է արտահանելու Դանիա, նախօրեին հայտարարել է Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE) գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը։ «Մրցույթի հաղթողներից մեկն արդեն ընկերություն է գրանցել, որն արտադրել է առաջին կոմերցիոն անօդաչու սարքը», – ասել է Վարդանյանը, հայտնում է «Նովոստի-Արմենիան»:
Նա նշել է, որ նախնական պայմանավորվածությամբ ամիսը շուրջ 10 անօդաչու սարքեր են արտադրվելու։ Նախատեսվում է, որ սարքը կիրառվելու է Դանիայում ագրոուսումնասիրությունների անցկացման, ինչպես նաև ցանքատարածքների աէրոնկարահանումների նպատակով։
«Սա Հայաստանի համար շատ մեծ քայլ է, որը թույլ կտա դուրս գալ անօդաչու սարքերի համաշխարհային շուկա և կդառնա առաջին քայլն այս ուղղության զարգացման նպատակով օտարերկրյա գործընկերների որոնման ճանապարհին», – ասել է Վարդանյանը։ Նա նաև տեղեկացրել է, որ Հայաստանում արտադրվող անօդաչու սարքերը կարող են կիրառվել պաշտպանական նպատակներով, ավտոմայրուղիների բնապատկերային տեսանկարահանման, մասնավորապես` խցանումներ և խախտումներ բացահայտելու նպատակով։
Հունիսի 2-ին Հայաստանում «ԱրմՌոբոտիկս» առաջնության շրջանակներում միությունն անցկացրել է երկրում առաջին անօդաչու սարքերի մրցույթը։ Եզրափակչին մասնակցել է 5 թիմ` «Sky Spy»-ը, «Eagle eye»-ը, «Dangerous sky»-ը, «Fly Art»-ը և «Armdroid»-ը, հայտնել են մրցույթի կազմակերպիչ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունում:
Թիմերը նախագծել ու պատրաստել էին այնպիսի թռչող սարքեր, որոնք թռիչքի ընթացքում ուսումնասիրում էին տարածքը, հասկանում տեղորոշման համար նախատեսված նշանները, առցանց ուղարկում էին պատկերները, գտնում հատուկ նշանատեղը, նետում մինչև 300գ բեռ և վերադառնում էին մեկնարկային կետ:
Ամենաբարձր միավորները հավաքել և մրցույթում առաջին տեղը զբաղեցրել է «Eagle eye» թիմը, որի մրցանակն է 500.000 դրամ: 2-րդ տեղում էր «Dangerous sky» թիմը, որն էլ արժանացել է 400.000 դրամ մրցանակի: 3-րդ տեղը զբաղեցրել է «Armdroid»-ը` 300.000 դրամական մրցանակով: Մյուս երկու թիմերը` «Fly Art»-ը և «Sky Spy»-ը, արժանացել են խրախուսական մրցանակի և ստացել 150.000-ական դրամ պարգև:
Անօդաչու թռչող սարքերի հաջորդ մրցույթը նախատեսվում է կազմակերպել 2014թ. մայիսին:
«Կռունկ»-ը ստեղծվել է ՀՀ ՌԱՀ-ի կողմից և սպառազինման մեջ ընդգրկվել 2011թ.: Այն առաջին անգամ ներկայացվել է 2011 թ. սեպտեմբերի 21-ի Երևանում Անկախության օրվան նվիրված զորահանդեսի ժամանակ: Այն թեթև անօդաչու թռչող սարք է`նախատեսված օդային դիտարկման, օբյեկտների մասին տեղեկատվության հավաքման և փոխանցման համար: «Կռունկը» միջին դասի անօդաչու թռչող սարք է, հագեցած է հետախուզական սարքավորումներով: Հետախուզական գործառույթից բացի, «Կռունկ» անօդաչու թռչող սարքերն ընդգրկված են նաև հրետանու կառավարման համակարգում:
2012 թ. սեպտեմբերին Հայաստանում ՀԱՊԿ-ի ԱԱՀՈՒ զորավարժություններին առաջին անգամ կիրառվել են հայկական «Կռունկ» անօդաչու թռչող սարքեր:
Ինչպես 2011 թ. հայտարարել էր այն ժամանակ ռազմական փորձագետ, այժմ ՊՆ մամլո քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը, անօդաչու սարքերը չեն զիջում համաշխարհային նման տիպի սարքերին, եթե հաշվի չառնենք ամերիկյան ու իսրայելյան արտադրանքը: Հովհաննիսյանը նշել է, որ այդ սարքերը շատ թեթև են ու դժվար են հայտնաբերվում ՀՕՊ միջոցների կողմից: «Կան լուծումներ, որոնք շատ ինքնատիպ են, և թող դա չհնչի որպես գովազդ, սակայն մենք կարող ենք նույնիսկ դասեր տալ ոմանց»,-նշել է նա:

3 Октябрь 2013 - 11:46 AMT
Армения будет экспортировать беспилотники в Данию, заявил накануне исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) страны Кaрен Варданян. "Один из победителей конкурса уже зарегистрировал компанию, которая произвела первый коммерческий беспилотник", – сказал Варданян, передает "Новости-Армения".
Он отметил, что по предварительной договоренности будет производиться порядка 10 беспилотников в месяц. Планируется, что аппарат будет применяться в Дании для проведения агроисследований, а также аэросъемки посевных площадей.
"Это очень большой шаг для Армении, который позволит стране выйти на мировой рынок беспилотников и станет первым на пути поиска зарубежных партнеров по развитию этого направления", – сказал Варданян. Он также сообщил, что производимые в Армении беспилотники могут применяться, в том числе, и в оборонных целях, для проведения панорамной видеосъемки автотрасс, в частности, на выявление пробок и нарушений.
2 июня в Армении состоялся финальный этап организованного UITE конкурса беспилотных летающих объектов, в котором приняли участие 5 команд – «Sky Spy», «Eagle eye», «Dangerous sky», «Fly Art» и «Armdroid».
Спроектированные командами беспилотники исследовали территорию, понимали предусмотренные для позиционирования знаки, посылали картинки в режиме онлайн, находили специальную позицию, бросали до 300 кг груза и возвращались на стартовый пункт.
Первое место в конкурсе заняла команда «Eagle eye», которая получила приз в 500 000 драмов, второе место – команда «Dangerous sky» (400.000), третье место – «Armdroid» (300.000). Другие две команды «Fly Art» и «Sky Spy» удостоились поощрительного приза и получили по 150 000 драмов. Следующий конкурс беспилотников состоится в мае 2014 года.
Впервые тактический беспилотный летательный аппарат армянского производства “Крунк” (арм. — «журавль») был представлен 21 сентября 2011 года на военном параде в Ереване по случаю Дня независимости Армении. “Крунк” принадлежит среднему классу беспилотников, к которому относятся 60% действующих в мире летательных аппаратов подобного типа. «Крунк» стал одним из новейших видов продукции армянского ВПК и по своим тактико-техническим параметрам не уступает зарубежным аналогам. Он оснащен несколькими разведывательными устройствами. Помимо разведывательных функций беспилотники «Крунк» также интегрированы в систему управления артиллерией.
Основные ТТХ: размах крыла — 4,2 м, длина — 2,95 м, высота — 0,75 м, максимальный взлетный вес — 50 кг, полезная нагрузка — 10 кг, минимальная скорость полета — 80, крейсерская – 120 — 130км/ч. Максимальная продолжительность полета при 30 минутном аварийном запасе — 3 часа, эксплуатационный диапазон высот 500 – 3000 м, максимальная высота – 4000 м на уровнем моря. Двигатель внутреннего сгорания — 15 л/с, дальность управления с наземного командного пункта – 70 — 100 км (в зависимости от рельефа местности), максимальный радиус полета по заранее запрограммированному маршруту — 300 км, дальность передачи видеоизображения в реальном масштабе времени на командный пункт — до 100 км, системы автоматического пилотирования и передачи видеоизображения привязаны к координатам системы GPS.
В 2011 году “Крунк” принят на вооружение ВС Армении и Арцаха.
В сентябре 2012 года беспилотники «Крунк» впервые были задействованы в учениях КСОР ОДКБ в Армении.
Как заявил еще в 2011 году тогда военный эксперт, а ныне пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, армянские беспилотники не уступают большинству мировых аналогов, если не считать американских и израильских. Ованнисян отметил, что армянские беспилотники изготовлены из композитных материалов, сделанных в Армении благодаря приобретенным современным западным технологиям, очень легкие и их трудно обнаруживать средствами ПВО. “Есть решения, которые очень оригинальны, и пусть это не звучит как реклама, но мы можем даже учить некоторых ”, – заметил он.