ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 4-ին Երևանում տեղի ունեցավ «ԴիջիԹեք-2013» ամենամյա, թվով արդեն 9-րդ ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հոկտեմբերի 6-ը: Ոլորտի մասնագետների ուղեկցությամբ նախագահը ծանոթացավ ՏՏ ոլորտի արտադրանքին, որը ներկայացված է ցուցահանդեսի տաղավարներում:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն Հայաստանի բաձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումներն ու հաջողության պատմությունները, կքննարկվեն նորարարության և մասնագիտական զարգացման խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, հաջողության գործոնները: Մասնակցում են շուրջ 150 ընկերություններ Հայաստանից ու արտերկրից:
Հայտեր ներկայացրած կազմակերպությունների թվում են «Ross Telecom», «Questrade International Inc.», «National Instruments», «Synopsys», «Unicomp», «Microsoft», «LanAr Service», «Hybrid Solutions», «Astromaps», «Instigate», «Synergy International Systems», «WebDorado», ինչպես նաև «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր», Կապի միջոցների երևանյան ԳՀԻ, Անանիա Շիրակացի ճեմարանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը։
«Synopsis Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ուշադրությունը բևեռեց այն հանգամանքին, որ այս տարի ցուցահանդեսին իրենց արտադրանքն են ներկայացրել երիտասարդ մասնագետները (start-up): «Ուրախալի է, որ այս տարի մի քանի սկսնակ ընկերություններ են ներկայացված Պոլիտեխնիկ ինստիտուտի տաղավարում»,-ասել է նա: Մուսայելյանը հիշեցրել է, որ Սիլիկոնյան հովտի սկսնակ ընկերությունները ձևավորվում էին Սթենֆորդի ինժեներային համալսարանի բազայի վրա: Եթե Հայաստանը մտադիր է որոշակի զարգացման հասնել ՏՏ ոլորտում, ապա հիմնական ցուցանիշը հենց հետաքրքրությունն է start-up-երի հանդեպ, որից հետո հետաքրքություն է հայտնվում վենչուրային հիմնադրամների հանդեպ: «Այդ միտումը հիմք է հանդիսանում ոլորտի զարգացման համար»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Synergy International Systems» ընկերության մոնիտորինգի և գնահատման գծով տնօրեն Դավիթ Քոչարովը հայտնել է, որ ընկերությունը ներկայացրել է IDM7 պլատֆորմը, որը նախատեսված է բյուջետային պլանավորման ու պետական ատյանների մոնիտորինգի գծով լուծումների համար: Ըստ նրա, այդ ապրանքը կիրառվում է աշխարհի 50 երկրներում պետապարատի աշխատանքի պարզեցման համար, մասնավորապես, ֆինանսների ու էկոնոմիկայի նախարարությունների հեռանկարային զարգացման ծրագրերում: Ընկերության ներկայացուցիչը հայտնել է նաև, որ Հայաստանի կառավարության հետ այդ փուլում բանակցություններ են ընթանում այդ ապրանքի ներդրման ուղղությամբ: «Տվյալների այդ բազան թույլ է տալիս մուտք ապահովել տեղեկատվության և նրա մշակման համար, կազմել զեկույցներ, քարտեզներ, ժամանակացույցեր և գործառնության հարթակ լինել գերագույն ղեկավարման համար»,-ասել է նա:
Բացման պաշտոնական մասին կհաջորդի ԱրմԹեք 6-րդ համաժողովը: Երկու միջոցառումները անցնում են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո: Վարչապետն իր ողջույնի խոսքում նշեց այն նվաճումներն ու մարտահրավերները, որոնք այսօր ծառացած են Հայաստանի առջև ՏՏ ոլորտում: Ըստ նրա, ՏՏ ոլորտն ամեն տարի 15-20 աճ է արձանագրում, այդ ոլորտում աշխատում է մոտ 7000 մարդ՝ շուրջ 300 ընկերություններ: Ուստի Հայաստանն ամեն տարի այդ ոլորտի 2000 բարձրակարգ կադրերի կարիք ունի: Մասնագիտական կրթության որակի բարձրացման հարցում իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում միջազգային կառույցներն ու առաջատար միջազգային ընկերությունների՝ Microsoft և IBM, կրթական ծրագրերը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն անցնում է ՏՏ ոլորտի զարգացման նոր մակարդակի և պետք է բացահայտել այն հնարավորություններն, որը երկիրն ունի: ՏՏ-ում Հայաստանի համեմատական առավելությունը կարող է լինել միկրոսխեմաների մոդելավորումը, ասել է վարչապետը՝ մասնագետների վրա հղումով: Առաջիկա 5 տարիներին նեղ մասնագիտացումն այդ ոլորտում պետք է մասնագետների ուշադրության կենտրոնում լինի»,-ասել է նա:
Բացի այդ, Հայաստանում պետք է աշխատանքի պայմաններ ստեղծվեն բոլոր սուբյեկտների՝ բուհերի, հետազոտական կենտրոնների, վենչուրային հիմնադրամների ու կառավարիչների համար: Վարչապետը նշել է, որ ՀԲ հետ համատեղ Հայաստանում ստեղծվում է առաջին վենչուրային հիմնադրամը, որտեղ կառավարությունն իր ավանդն է ունենալու 3 մլն դոլարի չափով:
Տիգրան Սարգսյանը նաև արծարծել է Հայաստանում մտավոր սեփականության գրանցման հարցը նորարարական պրոդուկտ ստեղծելու համար՝ հորդորելով չվախենալ անհաջողություններից ու նոր ընկերություններ ստեղծել:
Վարչապետը կարևորել է նաև Սիլիկոնյան հովտում հայկական գրասենյակի աշխատանքը: Ըստ նրա, շուրջ 200 ընկերություններ շահագրգռված են աշխատել Հայաստանի հետ: «Անհրաժեշտ է օգտագործել համացանցն ու մեր 300 ընկերությունները կապել 200 օտարերկրյա ընկերությունների հետ, օգտագործելով այդ սիներգիզմը ի նպաստ ՏՏ ոլորտի զարգացման»,-ասել է նա:
ԱրմԹեք համաժողովին մասնակցում են ավելի քան 200 մասնակիցներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Միջին Արևելքից, Հյուսիսային Աֆրիկայից և այլ տարածաշրջաններից: Նախատեսվում է երկու հուշագիր ստորագրել Գյումրիի տեխնոպարկի զարգացման շրջանակներում: Կներկայացվեն Հայաստանի բաձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումներն ու հաջողության պատմությունները, կքննարկվեն նորարարության և մասնագիտական զարգացման խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, հաջողության գործոնները:
Առաջին ԱրմԹեք համաժողովն անցկացվել է 2007թ. ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում, որին հաջորդել են համաժողովներ Երևանում 2008-ին և 2011-ին և Սիլիկոնյան հովտում ՝ 2009-ին և 2012-ին:

President Serzh Sargsyan attended the opening of DigiTec Expo 2013 exhibit to last through October 6.
The exhibit is expected to welcome 150 participating companies (up from previous year’s 120) and 26,000 visitors (up from 24.000).
Among the expo participants are: GNC-ALFA CJSC (Rostelecom brandname), Questrade International Inc., National Instruments, Synopsis Armenia, Unicomp, Microsoft, Hybrid Solutions, Synergy International Systems, Enterprise Incubator Foundation, Yerevan Telecommunication Research Institute, American University of Armenia.
The Expo participants will present the latest innovative products and systems, engineering and high-tech solutions, mobile solutions, and software.
The main goal of the ninth international technological expo is to create favorable communication platform for high-tech companies, business customers and society. The expo gives an opportunity to access current situation in the sectors of information and communication technologies and high-tech (ICT/HT), as well as see current challenges and opportunities.
DigiTec Expo is organized every autumn in Yerevan under the patronage of the Prime Minister of Armenia. The organizer of the expo is the Union of Information Technology Enterprises, with GNC-ALFA CJSC (Rostelecom brandname) and Questrade International Inc. as sponsors.
In a conversation with PanARMENIAN.Net reporter Synopsys Armenia executive director Hovik Musaelyan noted participation of several start-up companies as a positive sign, with the tendency creating foundation for further development of IT sector.
The Synergy International Systems Monitoring & Evaluation Department Director David Kocharov in turn, noted that at DigiTec, the company exhibited IDM7 platform meant for the use of solutions for budget planning and monitoring of state investments. As he noted, the product is used in 50 countries worldwide to facilitate the work of the ministries of finance and economy in long-term development projects. “Currently, implementation of the product is negotiated with the Armenian government,” he said.
DigiTec Expo 2013 opening was followed by the launch of ArmTech Congress, with Prime Minister Tigran Sargsyan stressing a number of achievements of the IT sector as well as current challenges faced.
“With 7000 experts employed in the IT sector, its annual growth amounts to 15-20% growth, which arises a need for 2000 skilled experts annually. Education centers of international organizations and major companies like Microsoft and IBM are greatly contributing to improvement of education quality in the sector,” the official said.
As he noted, as Armenia’s IT sector enters new level of development, new possibilities are to be yet discovered, with design and engineering of microchips among them.
“Armenia has a 5% world market share in the design and engineering of microchips,” the official said urging experts to focus on this specific direction.
The annual ArmTech Congress is the official global Armenian high tech industry and business conference and networking platform to discuss, plan, and execute policies to promote IT industry development and increase global recognition of Armenia as one of the fastest growing high tech destinations.
ArmTech Congress was founded by industry and business professionals in 2007 to foster professional growth in the worldwide Armenian high-tech community, and promote the growth of Armenia’s rapidly rising high-tech industry.
ArmTech Congress was the first Armenian high-tech conference held in July 2007 in San-Francisco, CA.