ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի մասնակցությամբ հոկտեմբերի 4-ին Երևանում տեղի ունեցավ «ԴիջիԹեք-2013» ամենամյա, թվով արդեն 9-րդ ցուցահանդեսի պաշտոնական բացումը: Ցուցահանդեսը կգործի մինչև հոկտեմբերի 6-ը: Ոլորտի մասնագետների ուղեկցությամբ նախագահը ծանոթացավ ՏՏ ոլորտի արտադրանքին, որը ներկայացված է ցուցահանդեսի տաղավարներում:
Ցուցահանդեսում կներկայացվեն Հայաստանի բաձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումներն ու հաջողության պատմությունները, կքննարկվեն նորարարության և մասնագիտական զարգացման խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, հաջողության գործոնները: Մասնակցում են շուրջ 150 ընկերություններ Հայաստանից ու արտերկրից:
Հայտեր ներկայացրած կազմակերպությունների թվում են «Ross Telecom», «Questrade International Inc.», «National Instruments», «Synopsys», «Unicomp», «Microsoft», «LanAr Service», «Hybrid Solutions», «Astromaps», «Instigate», «Synergy International Systems», «WebDorado», ինչպես նաև «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր», Կապի միջոցների երևանյան ԳՀԻ, Անանիա Շիրակացի ճեմարանը, Հայաստանի ամերիկյան համալսարանը։
«Synopsis Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը PanARMENIAN.Net-ի հետ զրույցում ուշադրությունը բևեռեց այն հանգամանքին, որ այս տարի ցուցահանդեսին իրենց արտադրանքն են ներկայացրել երիտասարդ մասնագետները (start-up): «Ուրախալի է, որ այս տարի մի քանի սկսնակ ընկերություններ են ներկայացված Պոլիտեխնիկ ինստիտուտի տաղավարում»,-ասել է նա: Մուսայելյանը հիշեցրել է, որ Սիլիկոնյան հովտի սկսնակ ընկերությունները ձևավորվում էին Սթենֆորդի ինժեներային համալսարանի բազայի վրա: Եթե Հայաստանը մտադիր է որոշակի զարգացման հասնել ՏՏ ոլորտում, ապա հիմնական ցուցանիշը հենց հետաքրքրությունն է start-up-երի հանդեպ, որից հետո հետաքրքություն է հայտնվում վենչուրային հիմնադրամների հանդեպ: «Այդ միտումը հիմք է հանդիսանում ոլորտի զարգացման համար»,-ասել է նա:
Իր հերթին «Synergy International Systems» ընկերության մոնիտորինգի և գնահատման գծով տնօրեն Դավիթ Քոչարովը հայտնել է, որ ընկերությունը ներկայացրել է IDM7 պլատֆորմը, որը նախատեսված է բյուջետային պլանավորման ու պետական ատյանների մոնիտորինգի գծով լուծումների համար: Ըստ նրա, այդ ապրանքը կիրառվում է աշխարհի 50 երկրներում պետապարատի աշխատանքի պարզեցման համար, մասնավորապես, ֆինանսների ու էկոնոմիկայի նախարարությունների հեռանկարային զարգացման ծրագրերում: Ընկերության ներկայացուցիչը հայտնել է նաև, որ Հայաստանի կառավարության հետ այդ փուլում բանակցություններ են ընթանում այդ ապրանքի ներդրման ուղղությամբ: «Տվյալների այդ բազան թույլ է տալիս մուտք ապահովել տեղեկատվության և նրա մշակման համար, կազմել զեկույցներ, քարտեզներ, ժամանակացույցեր և գործառնության հարթակ լինել գերագույն ղեկավարման համար»,-ասել է նա:
Բացման պաշտոնական մասին կհաջորդի ԱրմԹեք 6-րդ համաժողովը: Երկու միջոցառումները անցնում են ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հովանու ներքո: Վարչապետն իր ողջույնի խոսքում նշեց այն նվաճումներն ու մարտահրավերները, որոնք այսօր ծառացած են Հայաստանի առջև ՏՏ ոլորտում: Ըստ նրա, ՏՏ ոլորտն ամեն տարի 15-20 աճ է արձանագրում, այդ ոլորտում աշխատում է մոտ 7000 մարդ՝ շուրջ 300 ընկերություններ: Ուստի Հայաստանն ամեն տարի այդ ոլորտի 2000 բարձրակարգ կադրերի կարիք ունի: Մասնագիտական կրթության որակի բարձրացման հարցում իրենց աջակցությունն են ցուցաբերում միջազգային կառույցներն ու առաջատար միջազգային ընկերությունների՝ Microsoft և IBM, կրթական ծրագրերը:
Վարչապետը նշել է, որ Հայաստանն անցնում է ՏՏ ոլորտի զարգացման նոր մակարդակի և պետք է բացահայտել այն հնարավորություններն, որը երկիրն ունի: ՏՏ-ում Հայաստանի համեմատական առավելությունը կարող է լինել միկրոսխեմաների մոդելավորումը, ասել է վարչապետը՝ մասնագետների վրա հղումով: Առաջիկա 5 տարիներին նեղ մասնագիտացումն այդ ոլորտում պետք է մասնագետների ուշադրության կենտրոնում լինի»,-ասել է նա:
Բացի այդ, Հայաստանում պետք է աշխատանքի պայմաններ ստեղծվեն բոլոր սուբյեկտների՝ բուհերի, հետազոտական կենտրոնների, վենչուրային հիմնադրամների ու կառավարիչների համար: Վարչապետը նշել է, որ ՀԲ հետ համատեղ Հայաստանում ստեղծվում է առաջին վենչուրային հիմնադրամը, որտեղ կառավարությունն իր ավանդն է ունենալու 3 մլն դոլարի չափով:
Տիգրան Սարգսյանը նաև արծարծել է Հայաստանում մտավոր սեփականության գրանցման հարցը նորարարական պրոդուկտ ստեղծելու համար՝ հորդորելով չվախենալ անհաջողություններից ու նոր ընկերություններ ստեղծել:
Վարչապետը կարևորել է նաև Սիլիկոնյան հովտում հայկական գրասենյակի աշխատանքը: Ըստ նրա, շուրջ 200 ընկերություններ շահագրգռված են աշխատել Հայաստանի հետ: «Անհրաժեշտ է օգտագործել համացանցն ու մեր 300 ընկերությունները կապել 200 օտարերկրյա ընկերությունների հետ, օգտագործելով այդ սիներգիզմը ի նպաստ ՏՏ ոլորտի զարգացման»,-ասել է նա:
ԱրմԹեք համաժողովին մասնակցում են ավելի քան 200 մասնակիցներ Հայաստանից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Եվրոպայից, Միջին Արևելքից, Հյուսիսային Աֆրիկայից և այլ տարածաշրջաններից: Նախատեսվում է երկու հուշագիր ստորագրել Գյումրիի տեխնոպարկի զարգացման շրջանակներում: Կներկայացվեն Հայաստանի բաձր տեխնոլոգիական ոլորտի զարգացումներն ու հաջողության պատմությունները, կքննարկվեն նորարարության և մասնագիտական զարգացման խնդիրները, մարտահրավերներն ու հնարավորությունները, հաջողության գործոնները:
Առաջին ԱրմԹեք համաժողովն անցկացվել է 2007թ. ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան Ֆրանցիսկո քաղաքում, որին հաջորդել են համաժողովներ Երևանում 2008-ին և 2011-ին և Սիլիկոնյան հովտում ՝ 2009-ին և 2012-ին:

С участием президента Армении Сержа Саргсяна 4 октября в Ереване прошла официальная церемония открытия девятой ежегодной выставки “Digitec Expo 2013”, которая продлится до 6 октября. В сопровождении специалистов глава государства ознакомился с продуктами сферы высоких технологий, представленных в павильонах выставки.
Выставка “Digitec Expo 2013” является ощутимым результатом достижений Армении в сфере высоких технологий. Выставка проходит в расположенном на территории НИИ «Институт математических машин» им. Мергеляна Экспо-центре, в ней принимают участие около 150-ти армянских и зарубежных компаний. Участники выставки представляют самые последние инновационные устройства и системы, инженерные и высокотехнологичные решения, мобильные разработки, программное обеспечение.
Среди участников – «RosTelecom», «Questrade International Inc.», «National Instruments», «Synopsys», «Unicomp», «Microsoft», «LanAr Service», «Hybrid Solutions», «Astromaps», «Instigate», «Synergy International Systems», «WebDorado», а также Фонд «Инкубатор предприятий», Ереванский НИИ средств связи, лицей Ананиа Ширакаци, Американский университет Армении.
Исполнительный директор «Synopsys Armenia» Овик Мусаелян в беседе с PanARMENIAN.Net обратил внимание на то, что в этом году на выставке свою продукцию представили молодые специалисты (start-up). «Радует то, что в этом году несколько start-up компаний были представлены в павильоне Политехнического университета», – сказал он. В связи с этим Мусаелян напомнил, что молодые компании зарождались в Силиконовой долине на базе инженерных университетов Стэнфорда. Если же Армения хочет добиться определенного развития в ИТ-сфере, то основным показателем является именно интерес к start-up, после чего появится и интерес к венчурным фондам. «Эти тенденции закладывают основы для развития сферы», – подчеркнул он.
В свою очередь директор по мониторингу и оценке «Synergy International Systems» Давид Кочаров сообщил, что компания представила на выставке платформу IDM7, предназначенную для использования решений по бюджетному планированию и мониторингу государственных инвестиций. По его словам, этот продукт используется уже в более 50 странах мира для облегчения работы госаппарата, в частности, министерства финансов и экономики, в долгосрочных проектах развития. Представитель компании также сообщил, что с правительством Армении на данном этапе ведутся переговоры для внедрения этого продукта. «Эта база данных полностью позволяет иметь доступ к информации и ее обработке, создавать отчеты, карты, графики и исполнительную панель для высшего руководства», – сказал он.
Вслед за официальной частью открытия выставки “Digitec Expo 2013” к работе приступил шестой международный технологический ArmTech Конгрессе. Оба мероприятия проходят под высоким патронажем премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна. В своей приветственной речи глава правительства обратил внимание на ряд достижений и вызовов, которые сегодня стоят перед Арменией на пути развития сферы высоких технологий. По его словам, сфера ИТ ежегодно фиксирует 15-20% рост, в ней работает порядка 7000 человек в порядка 300 компаниях. Поэтому перед Арменией стоит задача в обеспечении в среднем 2000 высококвалифицированных кадров ежегодно. В повышении же качества образования свою помощь оказывают международные структуры и образовательные центры ведущих международных компаний, таких как Microsoft и IBM.
В связи с этим премьер также подчеркнул, что Армения переходит на новый уровень развития ИТ-сферы и здесь необходимо выявить возможности, которые есть у страны. Такими возможностями, как отметил Саркисян, ссылаясь на профессиональную оценку представителей сферы, является разработка и дизайн микросхем. «На долю Армении приходится 5% от мирового рынка разработки и дизайна микросхем, что является существенным показателем. Фактически, здесь Армения имеет сравнительное преимущество. Узкая специализация в этом направлении должна быть в центре внимания армянских специалистов в ближайшие 5 лет», – подчеркнул он.
Помимо этого, в Армении должны создаваться условия для работы всех субъектов – ВУЗов, исследовательских центров, венчурных фондов и управляющих. В этом контексте премьер подчеркнул, что совместно с Всемирным банком в Армении создается первый венчурный фонд, в который правительство страны внесло свой вклад в размере $3 млн.
Тигран Саркисян также поднял вопрос регистрации в Армении интеллектуальной собственности для созданных инновационных продуктов, а также призвал не «бояться неудач» и создавать много новых компаний start-up.
Глава армянского правительства придал важное значение и работе армянского офиса в Силиконовой долине. По его словам, порядка 200 компаний заинтересованы работой с Арменией. «Необходимо использовать всемирную сеть и наши 300 компаний связать с 200 иностранными компаниями и использовать этот синергизм на благо развития ИТ-сферы», – сказал он.
ArmTech Конгресс собрал более 200 участников из Армении, США, России, Европы, Среднего Востока, Северной Африки и других регионов, что позволит не только представить среду, в которой работают специалисты ИТ-сферы, но и приобрести новых партнеров. В ходе Конгресса уже планируется подписание двух меморандумов в рамках развития технопарка в Гюмри.
ArmTech Конгресс проходит по трем основным тематикам: сфера высоких технологий в Армении: история последних тенденций и успехов, исследования, инновации и профессиональное развитие, вызовы, возможности и факторы успеха.
ArmTech проводится попеременно в Силиконовой долине в Калифорнии и в Армении. Первый конгресс прошел 4-7 июля 2007 года в Сан-Франциско. После первого ArmTech последовали конгрессы в Ереване в 2008 и 2011 гг., в Силиконовой долине конгрессы прошли в 2009 и 2012 гг.