Այդ արքայատոհմի մետաղադրամները մեզ հայտնի չեն. գիտնականները գտնում են, որ նրանք դրամ չեն հատել: Նշենք, որ անտիկ աշխարհում դրամահատում չէր կարող իրականացնել ցանկացած տիրակալ: Միայն ուժեղ և լիովին անկախ պետոիթյան գահակալը կարող էր թողարկել իր դրամները: Հավանաբար, Արշակունիների արքայատոհմի տիրակալները, որոշ չափով կախված լինելով պարթևներից, դրամ հատելու իրավունք չեն ունեցել:
Հետաքրքրական է, որ մեզ են հասել Արտաշատի պղնձե դրամները: Նշենք, որ անտիկ դարաշրջանում որոշ քաղաքներ թողարկում էին տեղական քաղաքային դրամներ: Որպես կանոն, դրանք պղնձե դրամներ էին ու հատվում էին տեղի կարիքների համար և շրջանառվում միայն քաղաքի տարածքում: Նման դրամահատումների թվին են պատկանում նաև Արտաշատի պղնձե մետաղադրամների թողարկումները, որոնք հատվել են մ.թ 1-2 դարերում:
Արտաշատի քաղաքային դրամների վրա պատկերված էին դիցաբանական պատկերներ՝ քաղաքի պահապան դիցուհի Տիխեն բրգաձև թագով, Նիկե աստվածուհին, արմավենու ճյուղ և այլն: Մակագրությունները մետաղադրամների վրա հունարեն էին՝ նշված էր մայրաքաղաք Արտաշատի անվանումը:
Մետաղադրամների շրջանառությունն այդ շրջանում ապահովվում էր հիմնականում Պարթևական թագավորության ու Հռոմեական կայսրության, ինչպես նաև հարևան երկրների մետաղադրամներով, այդ թվում Կապադովկիայի և այլն:
Այդ շրջանի պարթևական մետաղադրամները արծաթե դրախմաներ և տետրադրախմաներ էին, ինչպես նաև պղնձե խալկոսներ:
Պարթևական մետաղադրամները ձևավորված են հելլենիստական ոճով: Դիմերեսին պատկերված է թագավորի կիսադեմը, դարձերեսին՝ աղեղոր նստած մարդու պատկեր և նշված է հունարեն մակագրություն թագավորի տիտողի վերաբերյալ: Այն հանգամանքը, որ դրամին նշված չէ տիրակալի անունը բնորոշ չէ հելլենիստական շրջանի մետաղադրամներին: Այդ պատճառով էլ, մինչ օրս պարթևական մետաղադրամների որոշ տիպեր մասնագետների և հետազոտողների կողմից վերագրվում են տարբեր գահակալների:
Շրջանառվող հռոմեական մետաղադրամները հատվում էին ոսկուց, արծաթից ու պղնձից: Հռոմեական կայսրությունում ոսկե մետաղադրամը կոչվում էր աուրեուս, դրա շրջանառությունը սահմանափակ էր: Հիմնական մետաղադրամները, որոնք լայն շրջանառություն ունեին նաև հայկական շուկաներում արծաթե դենարիուսն ու կվինարիուսն էին, ինչպես նաև տարբեր արժենիշերի պղնձե մետաղադրամները՝ սեստերցի, դուպոնդիուս, աս, սեմիս, կվադրանս:
Հռոմեական կայրսության մետաղադրամների դիմերեսին կայսրի դիմապատկերն էր: Դարձերեսի պատկերները կարող էին տարբեր լինել՝ կենդանիների, զինվորների, զրահի, ռազմական խորհրդանիշերի, դիցաբանական բնույթի պատկերներ և այլն:
(1) – Կայսր Օկտավիանոս Օգոստոսի արծաթե դինարի դիմերեսը
(2) – Կայսր Փիլիպոս Առաջինի արծաթե մետաղադրամի դիմերեսը
Հայտնի է Հայաստանին նվիրված հռոմեական մետաղադրամների մի մեծ խումբ: Այս մետաղադրամների թողարկումները պետք է մեծարեին ու գովաբանեին կայսրի հաղթանակները և նվաճումները: Պահպանվել է Մարկոս Ավրելիոսի և Լուկիոս Վերոսի (մոտ. 160 թվական, II դար) շատ հետաքրքիր մի արծաթե մետաղադրամ: Մետաղադրամի վրա Հայաստանը պատկերված է խոնարհված կնոջ ուրվագծի տեսքով, ներքևում լատինատառ գրություն է՝ «Արմեն», այսինքն՝ Հայաստան:
(3) – Կայսր Դիոկղետիանոսի պղնձե սեմիսի դարձերեսը
(4) – Կայսրեր Մարկոս Ավրելիոսի և Լուկիոս Վերոսի համատեղ հատված արծաթե դինարի դարձերեսը
IV դարի սկզբում Հռոմեական կայսրությունը բաժանվեց Արևմտյանի և Արևելյանի մասերի: V դարի կեսին Արևմտյան Հռոմեական կայսրությունը դադարեց գոյություն ունենալ, երբ Հռոմը զավթեցին բարբարոսները, իսկ Արևելյանը վերածվեց Բյուզանդական կայսրության:
Դա մի ժամանակաշրջան էր, երբ Հայաստանում Արշակունիների արքայատոհմն անկում ապրեց: Հայաստանը կորցրեց իր անկախությունը և մինչև VII դարի կեսը Սասանյանների տիրապետության տակ էր: Արշակունիների արքայատոհմի գահակալության շրջանը Հայաստանի համար նշանավորվեց մեծագույն հոգևոր արժեքների ձեռքբերմամբ՝ քրիստոնեությունն ընդունվեց որպես պետական կրոն ու ստեղծվեցին հայոց գրերը: Այդ շրջանում զարգացան արհեստները, ճարտարապետությունը, հիմնվեցին առաջին հայկական դպրոցներն ու զարգացան դրամահատման տեղական ավանդույթները:

4 Октябрь 2013 - 11:20 AMT
Монеты царей этой династии нам не известны, и ученые считают, что монет они не чеканили. Надо отметить, что в античном мире, чеканить монеты мог не каждый правитель. Собственные монеты могли чеканить только правители полностью независимых государств. По всей видимости, армянские правители династии Аршакидов, находясь в определенной зависимости от парфянских царей, право чеканки монет не имели.
Примечателен тот факт, что до нас дошли медные монеты города Арташата. Надо отметить, что в античный период некоторые отдельные города чеканили монеты. Как правило, эти монеты были медные, чеканились для местных нужд и обращались, как правило только на территории города. К таким чеканам относятся городские выпуски медных монет города Арташата, которые чеканились в 1-2 веках н.э.
На городских монетах Арташата имеются мифологические изображения – хранительница города богиня Тихве в башенной короне, богиня Ника, пальмовая ветвь и т.д. Надписи на монетах греческие с указанием названия столицы Арташата.
Денежное обращение в этот период обеспечивалось в основном монетами Парфянского царства и Римской Империи, а также монетами соседних стран, в том числе Каппадокии и др.
Парфянские монеты этого времени представляли из себя серебряные драхмы и тетрадрахмы, а также медные халки.
Парфянские монеты были оформлены в эллинистическом стиле. На лицевой стороне имелось изображение профиля царя, на обороте – сидячая фигура с луком и греческие надписи титулатуры царя. Но в отличие от принятых в эллинистическом оформлении монет, здесь использовалась только надпись титулатуры царя, а имя царя не указывалось. Поэтому до сих пор исследователи монет парфянских царей порой затрудняются точно определить, какому из царей принадлежат те или иные монеты.
Находящиеся в обороте римские монеты чеканились из золота, серебра и меди. В Римской Империи золотая монета называлась аурей, которая обращалась в ограниченном количестве. Основные же монеты, которые широко циркулировали на огромных территориях были серебряные денарии и квинарии, антонинианы, а также медные выпуски различных достоинств – сестерций, дупондий, асс, семис, квадранс.
На лицевой стороне монет Римской Империи имеется портрет императора. Изображения оборотной стороны многообразны – это и изображения животных, воинов, доспехов, военной символики и т.д.
(1) – аверс серебряного денария императора Октавиана Августа
(2) – аверс серебряного антониниана императора Филиппа 1-го
Известна большая группа римских монет, посвященных Армении. Они были выпущены по случаю завоевания или покорения Армении. Такие выпуски монет, приуроченные к завоеваниям императора, должны были восхвалять его заслуги. Сохранилась очень интересная монета совместного выпуска Марка Аврелия и Люция Вера (около 160 год). На ней изображение Армении в виде преклоненной женской фигуры, внизу надпись на латыни «Армен», то есть Армения.
(3) – реверс медного семиса императора Диоклетиана
(4) – реверс серебряного денария совместного выпуска императоров Марка Аврелия и Люция Вера
В конце 4 века Римская Империя была поделена на Западную и Восточную. В середине 5 века Западная Римская Империя перестала существовать после захвата Рима варварскими племенами, а восточная преобразовалась в Византийскую Империю.
Это период, когда армянская царская династия Аршакидов прекратила свое существование. Армения потеряла свою независимость и до середины 7 века находилась под властью Сасанидов. Период правления династии Аршакидов в Армении ознаменовался приобретением величайших духовных ценностей – принятием христианства как государственной религии и созданием армянского алфавита. В этот период развиваются ремесла, архитектура, основываются первые школы, продолжают формироваться местные традиций чеканки монет.