«Ռոստելեկոմ» ընկերությունը սկսում է հեռահաղորդակցության ծառայություններ մատուցել Հայաստանում սեփական ապրանքանիշի ներքո: ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ընկերությունը հանդիսանում է «Ռոստելեկոմ» դուստր ձեռնարկությունը, այն բանից հետո, երբ 2012թ.-ի փետրվարի սկզբին մասնավոր ներդրողներից ձեռք բերվեցին հայաստանյան օպերատորի սեփականատեր հանդիսացող ընկերության 75% – 1 բաժնետոմսերը 22,5 մլն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ:
Ընկերության կորպորատիվ հաճախորդների ցանկում են խոշորագույն ձեռնարկություններ ու բանկեր, ՀՀ կառավարությունը և պետական մարմինները, հեռահաղորդակցության ընկերությունները և միջազգային կազմակերպությունները
Հանդիսանալով հեռահաղորդակցության ոլորտի առաջատար օպերատորներից մեկը՝ ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ն սկսում է մատուցել ֆիքսված հեռախոսակապի, ինտերնետ հասանելիության, շուտով նաև ինտերակտիվ հեռուստատեսության ծառայություններ ֆիզիկական անձանց համար: ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ընկերության ցանցն ամբողջությամբ հիմնված է օպտիկա-մանրաթելային մալուխի վրա՝ ծածկելով ՀՀ տարածքի 80%-ն ու տարածվելով ավելի քան 2500 կմ: Այն միացված է տարածաշրջանի հիմնական մագիստրալային ցանցերի և տրաֆիկի փոխանակման խոշորագույն հանգույցների, ինչպես նաև Իրանի և Վրաստանի հետ միջազգային կապուղիների միջոցով:
2012թ.-ին ընկերության կողմից ներդրումներ իրականացվեցին ցանցի զարգացման ուղղությամբ հաջողությամբ գործարկելով «օպտիկան յուրաքանչյուր բնակարանում» տեխնոլոգիան 11 քաղաքներում, իսկ դեկտեմբեր ամսից վաճառքներ իրականացվում են արդեն ՀՀ երեք քաղաքներում: Ընկերությունն առաջիկայում պլանավորում է ընդլայնել գործունեությունը մանրածախ ծառայությունների մատուցման ուղղությամբ 2013-2014թթ. ընթացքում՝ ընդգրկելով ՀՀ բոլոր քաղաքները, այդ թվում նաև մայրաքաղաք Երևանը:
ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ հանդիպման ավարտին ընկերության նախագահ Սերգեյ Կալուգինը հայտնեց, որ ընկերությունը մինչ 2017 թ. մտադիր է 26 մլն դոլարի ներդրում կատարել Հայաստանում: Կալուգինը գոհունակություն է հայտնել կապի ոլորտում հայաստանյան ենթակառուցվածքների զարգացման առումով և ներկայացրել է «Ռոստելեկոմի» ներդրումային ծրագրերը: Նա նշել է, որ իր ընկերությունը ծառայություններ կառաջարկի ՀՀ տարբեր քաղաքներում: Կողմերը քննարկել են նաև ընկերության հնարավոր մասնակցությունը Հայաստանում ստեղծվող վենչուրային հիմնադրամին և գործող ազատ տնտեսական գոտուն:
Իր հերթին Հայաստանի ղեկավարությունն, ի դեմս նախագահի և վարչապետի, իր պատրաստակամությունն է հայտնել աջակցելու «Ռոստելեկոմի» ծրագրերի իրականացմանը:
Ավելին, նախօրեին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունն ու «Ռոստելեկոմ» ԲԲԸ-ն վեցերորդ միջազհային ԱրմԹեք համաժողովի շրջանակներում համագուծակցության մասին հուշագիր են ստորագրել, որի համաձայն ընկերությունը Մուլտիմեդիայի կենտրոն կբացի Գյումրու տեխնոպարկում: Փաստաթուղթը ստորագրել են ՋԻԷՆՍԻ-ԱԼՖԱ ՓԲԸ-ի տնօրեն Հայկ Ֆարմազյանն ու ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը՝ վարչապետի և «Ռոստելեկոմի» նախագահի ներկայությամբ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության կողմից իրականացվում է Գյումրու տեխնոպարկի ծրագիրը, որը կնպաստի Գյումրի քաղաքի բարգավաճմանը` վերածելով այն ՏՏ զարգացած ենթակառուցվածքներով հագեցած տեխնոլոգիական գոտու: Տեխնոպարկի տարածքում արդեն իսկ գործում են «Նեյշնլ Ինստրումենթս» մեխանիկայի և էլեկտրոնիկայի ոլորտների ուսումնական և գիտահետազոտական լաբորատորիաները, «Դ-Լինք» ցանցային տեխնոլոգիաների համաշխարհային առաջատար ընկերության հետ համատեղ ստեղծված` տարածաշրջանում դեռևս միակ հետազոտական կենտրոնը, «Եռաչափ մոդելավորողների միությունը»: 2012 թ. ապրիլի 29-ին սկսվեց Տեխնոլոգիական կենտրոնի կառուցումը, որի շինարարության համար նախատեսվում է հատկացնել 4,5 մլն դոլար պետբյուջեից:
«Ռոստելեկոմ» (www.rostelecom.ru) ընկերությունը ռուսաստանյան հեռահաղորդակցության ոլորտի խոշորագույն և դինամիկ զարգացող ընկերությունների խումբ է, որը ծառայություններ է մատուցում ոլորտի բոլոր սեգմենտներում երկրի ողջ տարածքով:
Ընկերությունը առաջատար է ինտերնետի հասնալիության և վճարովի հեռուստատեսության ծառայություններիռուսաստանյան շուկայում. Ինտերնետ հասանելիության ծառայություից օգտվողների թիվը գերազանցում է 9 մլն-ը, իսկ վճարովի հեռուստատեսությանը՝ ավելի քան 6 մլն-ը:
«Ռոստելեկոմ» ընկերությունը հանդիսանում է բջջային կապի օպերատոր, որն ակտիվ զարգացնում է նոր սերնդի անլար ցանցերը: Ներկայումս բջջային աբոնենտների թիվը կազմում է ավելի քան 13 մլն մարդ:

5 Октябрь 2013 - 08:18 AMT
«Ростелеком» инвестирует в Армении $26 млн. до 2017 года и откроет Центр мультимедии в технопарке Гюмри
Республика Армения стала первой из стран ближнего зарубежья, в которой российская компания «Ростелеком» начал предоставлять услуги под собственным брендом. GNC-ALFA является дочерней компанией «Ростелекома», после того, как в начале февраля 2012 года был приобретен у группы инвесторов контроль над 75% – 1 акций армянского оператора за 22,5 млн. долл. США, что по обменному курсу Банка России на дату сделки соответствовало 682 млн. руб.
ЗАО «GNC-ALFA» является одним из крупнейших телекоммуникационных операторов в Республике Армения. Корпоративными клиентами компании являются крупнейшие корпорации и банки, правительство и государственные учреждения РА, телекоммуникационные операторы и международные организации. «GNC-ALFA» оперирует современной волоконно-оптической магистралью покрывающей 80% территории Армении и имеющей протяженность более 2 500 км. Сеть компании имеет соединение с основными магистральными сетями региона и крупными узлами обмена трафиком, а также международные шлюзы сопряжения с Ираном и Грузией. В 2012г. компания успешно инвестировала в развитие сетей доступа по технологии «оптика в дом» в 11 городах Армении и в декабре начала продажи с трех городов. Компания планирует расширить географические присутствие и предоставление розничных услуг в течение 2013-2014гг. покрывая практически все города Армении.
Вступив на рынок Армении, «Ростелеком» начал активно развиваться: в 2012 году инвестиции составили свыше $10 млн., в 2013 году – свыше $12 млн. В планы компании входит уже в 2013 году занять большую долю телекоммуникационного рынка Армении.
По итогам же встречи у премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, президент ОАО «Ростелеком» Сергей Калугин сообщил, что компания планирует осуществить в Армении до 2017 года инвестиции в размере $26 млн. Калугин выразил удовлетворение созданными в Армении инфраструктурами в области связи и представил инвестиционные программы «Ростелекома». Он подчеркнул, что возглавляемая им компания в ближайшее время планирует предложить свои услуги в многочисленных армянских городах. Стороны обсудили также вопросы возможного вовлечения «Ростелекома» в создаваемый в Армении венчурный фонд и действующую свободную экономическую зону.
Со своей стороны руководство Армении, как в лице президента, так и премьера, выразило свою готовность оказывать содействие в деле реализации «Ростелекомом» различных программ.
Более того, накануне ОАО «Ростелеком» и Министерство экономики Армении в ходе шестого международного ArmTech Конгресса подписали Меморандум о сотрудничестве, согласно которому «Ростелеком» откроет Центр мультимедии в гюмрийском технопарке. Документ подписали генеральный директор компании «GNC-ALFA» CJSC (армянская дочерняя компания ОАО «Ростелеком») Айк Фарамазян и министр экономики Армении Ваграм Аванесян в присутствии премьер-министра Тиграна Саркисяна и президента ОАО «Ростелеком» Сергея Калугина.
Центр мультимедии предоставит возможность работающим в технопарке организациям разработать свои программы.
Программа создания технопарка в Гюмри была утверждена правительством Армении 2 марта 2006 года, 9-го апреля 2009 года правительство одобрило программу государственного содействия деятельности технопарка. 29 апреля 2012 года началось строительство главного корпуса технопарка – Технологического центра, на строительство которого предусмотрено выделить около $4,5 млн. из госсредств. Вокруг главного корпуса будут сформированы предприятия сферы телекоммуникаций и высоких технологий. Полное задействование технопарка предусматривается осуществить в течение двух лет.
«Ростелеком» – динамично развивающаяся крупнейшая в России телекоммуникационная группа, предоставляющая услуги во всех сегментах отраслевого рынка на всей территории страны. Компания занимает лидирующее положение на российском рынке услуг ШПД и платного телевидения: количество абонентов услуг ШПД превышает 9 млн., а платного ТВ «Ростелекома» – более 6 млн. пользователей, из которых свыше 1 миллиона смотрит уникальный федеральный продукт «Интерактивное ТВ».
«Ростелеком» – крупный оператор мобильной связи, активно развивающий беспроводные сети нового поколения. В настоящее время количество абонентов мобильной связи Компании составляет более 13 миллионов человек.