ԵՄ գործադիր կոլեգիան ձեռնամուխ է եղել «Գազպրոմ» ԲԲԸ-ի դեմ պաշտոնական հայց կազմելուն: Այդ մասին Վիլնյուսում կայացած խորհրդաժողովում, նվիրված Մրցակցության եվրոպական օրվան, հայտարարել է մրցակցության հարցերով եվրահանձնակատար Խոակիմ Ալմունիան:
Ալմունիան կանխատեսումներ չարեց այս գործընթացի ժամկետի մասին, որը կսկսվի Բրյուսելի և Մոսկվայի միջև Արևելյան գործընկերության գագաթաժողովի հետ կապված տարաձայնությունների ֆոնի վրա: Այդ հանդիպմանը պետք է ստորագրվեն ԵՄ և Ուկրաինայի միջև Ասոցացման և Ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագրերը: Նմանատիպ փաստաթղթեր կնախաստորագրվեն նաև Մոլդովայի ու Վրաստանի հետ: ԵՄ-ն մեղադրում է Մոսկվային հետխորհրդային երկրների վրա ճնշումներ գործադրելու մեջ, որոնց ինտեգրումը եվրոպական տարածքին կարող է թուլացնել նրանց կապը Ռուսաստանի հետ: Վերջին պահին Ռուսաստանի հետ Մաքսային միությանն անդամակցելու մտադրության մասին հայտարարեց Հայաստանը: «Ժամանակավրեպ կլիներ կանխորոշել հետագա քայլերը ԵՄ երկրներում «Գազպրոմի» գործունեության շրջանակներում, այժմ մենք հայցի ձևակերպման փուլում ենք»,-ասել է եվրահանձնակատարը: Նա հաստատել է, որ քննությունը ներառում է «Գազպրոմի» գործունեությունը Բուլղարիայում, Չեխիայում, Էստոնիայում, Հունգարիայում, Լատվիայում, Լիտվայում և Լեհաստանում», գրում է «Նովայա գազետան»:
Լիտվայի կառավարությունը հայտնել է, որ Եվրահանձնաժողովը հայցի ձևակերպումը կավարտի 2014 թ. գարնանը: Լիտվան, որ այս կիսամյակում նախագահում է ԵՄ-ում, մեղադրել է «Գազպրոմին» ի վնաս Արևելյան Եվրոպայի երկրներին գները մանիպուլացիայի ենթարկելու մեջ: Նա առաջնային է համարել ԵՄ քաղաքականությունն էներգետիկայի ոլորտում կառույցում իր նախագահության ժամանակ:
«Գազպրոմին»-ին մեղադրում են շուկայում իր գերակա դիրքը չարաշահելու, արհեստականորեն բարձր գներ սահմանելու ու էներգետիկ աղբյուրների ու երթուղիների դիվերսիֆիկացմանը խոչընդոտելու մեջ: Լիտվան պնդում է, որ ստիպված է 35 տոկոսով ավելի վճարել գազի դիմաց, քան Գերմանիան:
Ըստ ԵՄ կանոնների, «Գազպրոմին», որի շրջանառությունը նախորդ տարի կազմել է 4,76 տրլն ռուբլի կամ 109 մլրդ եվրո, այդ գումարի 10 տոկոսի չափով տուգանք է սպառնում: Մինչ օրս ամենամեծ տուգանքը վճարել է ամերիկյան Intel կորպորացիան՝ 1,1 մլրդ եվրո:
Հայ-ռուսական «ՀայՌուսգազարդ» փակ բաժնետիրական ընկերությունը ստեղծված է Հայաստանի Հանրապետության էներգետիկայի նախարարության, Գազպրոմ բաց բաժնետիրական ընկերության և «Իտերա» միջազգային էներգետիկական կորպորացիայի կողմից: Ընկերությունը ստեղծված է 50 տարի ժամկետով:
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց` գազի սակագինը կբարձրանա հուլիսի 7-ից։ Հանձնաժողովը հունիսի 7-ին, քննարկելով «ՀայՌուսգազարդի» մայիսի 14-ի դիմումը՝ վերանայել վեջնական սպառողների համար գազի սակագինը, որոշեց բնակչության համար 1 խմ գազի սակագինը բարձրացնել 18%-ով` մինչև Դ156, իսկ խոշոր գազասպառողների համար 14%-ով` մինչև մինչև $276,98՝ 1000 խմ հաշվով։ ՀԾԿՀ-ն, հաշվարկելով վերջնական սպառողների համար գազի սակագինը, հիմք է ընդունել վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի պաշտոնական նամակը, ըստ որի` կառավարությունը սուբսիդավորելու է «ՀայՌուսգազարդի» կողմից սահմանին ձեռքբերվող գազի $270/1000 խմ գնի 30%-ը։ Այսինքն վերջնական սպառողների համար սակագին հաշվարկելիս հիմք է ընդունել $189/1000 խմ գազի գինը ներկայիս $180-ի փոխարեն։ Հունիսի 17-ին քննարկվել է նաև «Գազպրոմի» մասնաբաժինը «ՀայՌուսգազարդի» ներկայիս 80 տոկոսից 100 տոկոսի հասցնելու հարցը:
Օգոստոսի 29-ին էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը հայտարարեց, որ բանակցությունները Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև գազի սակագնի սուբսիդավորման մասին ավարտավծ են: Մանրամասները նա չի բացահայտել, սակայն, նշել է, որ «Հայաստանը հաստատ դրամական միջոցներ կստանա»:

5 Октябрь 2013 - 08:56 AMT
Исполнительная коллегия ЕС приступила к составлению официального иска к российской государственной газовой монополии – ОАО «Газпром». Об этом, выступая на конференции в Вильнюсе по случаю Европейского дня конкуренции, подтвердил европейский комиссар по вопросам конкуренции Хоаким Альмуния.
Альмуния не стал прогнозировать сроки процесса, который начнется на фоне трений между Брюсселем и Москвой в связи с предстоящим в ноябре в Вильнюсе саммитом Восточного партнерства. На этой встрече в верхах должно быть подписано соглашение о политической ассоциации и свободной торговле между ЕС и Украиной. Состоится также парафирование аналогичных документов с Грузией и Молдавией. ЕС обвиняет Москву в попытках оказать давление на постсоветские страны, интеграция которых в европейское пространство может ослабить их связь с Россией. В последний момент от парафирования соглашения с ЕС отказалась Армения, которая заявила о намерении вместо этого вступить в Таможенный союз с Россией.
"Было бы преждевременно предсказывать следующие шаги в рамках расследования деятельности Газпрома в странах ЕС, мы сейчас только вступаем в фазу подготовки искового заявления", – сказал европейский комиссар. Он подтвердил, что расследование охватывает деятельность Газпрома в Болгарии, Чехии, Эстонии, Венгрии, Латвии, Литве и Польше, пишет Новая Газета.
Литовское правительство, однако, сообщило, что Европейская комиссия должна завершить составление искового документа к весне 2014 года. Литва, которая в этом полугодии председательствует в ЕС, обвинила Газпром в манипулировании ценами в ущерб восточноевропейским членам союза. Она поставила политику ЕС в области энергетики приоритетом своего председательского семестра в союзных структурах. Газпром обвиняется в том, что он якобы злоупотребляет доминирующим положением на рынке, устанавливая завышенные цены на газ и препятствуя диверсификации источников и маршрутов энергоснабжения восточноевропейских стран. Литва утверждает, что по контракту с Газпромом вынуждена платить за газ на 35% дороже, чем Германия.
По правилам ЕС, Газпрому, оборот которого достиг в прошлом году 4,76 триллиона рублей (109 млрд. евро), грозит штраф в 10% от этой суммы.
"Газпром" является основным акционером "АрмРосгазпрома". Российская монополия планирует увеличить свой пакет в армянской газовой компании с 80% до 100%. В 2012 году группа "Газпром" реализовала в Армению 1,7 млрд кубометров природного газа.
Затем в центральном офисе ОАО "Газпром" в Москве 17 июня состоялась рабочая встреча председателя правления "Газпрома" Алексея Миллера и министра энергетики и природных ресурсов Армении Армена Мовсисяна. В ходе переговоров были рассмотрены вопросы ценообразования на российский газ для потребителей Армении и возможность увеличения доли "Газпрома" в компании "АрмРосгазпром" с нынешних 80% до 100%.
29 августа Армен Мовсисян заявил, что переговоры между Арменией и Россией по вопросу субсидирования возросших тарифов на газ завершены. Детали переговоров он не раскрыл, но отметил, что Армения "точно получит деньги".