Հացամթերքի ապրանքախմբում 2013թ. սեպտեմբերին 2012թ. սեպտեմբերի համեմատ գրանցվել է 6.1% գնաճ, իսկ 2013թ. օգոստոսի համեմատ` 0.3% գնանկում: Վերջինս հիմնականում բարձր և առաջին տեսակի ալյուրների` համապատասխանաբար 1.7% և 1.4%, հաճարի` 1.0%, ձավարի` 0.8%, մակարոնեղենի` 0.8%, հնդկացորենի` 0.3% գնանկման արդյունք է, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Հանրապետության դիտարկված 9 քաղաքներում 2013թ. սեպտեմբերին օգոստոսի համեմատ արձանագրվել է հացամթերքի` 2.5-0.1% գնանկում, իսկ մյուս 2-ում` 0.1-0.8% գնաճ: Մայրաքաղաքում հացամթերքի գները նվազել են 0.1%-ով:
2013 թ. հունվար-օգոստոսին Հայաստանում արտադրվել է 196,5 հազար տոննա հաց, ինչը 1 տոկոսով պակաս է, քան 2012-ի նույն ժամանակաշրջանում: Այդ մասին հայտնում է ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Ընդ որում միայն 2013 թվականի օգոստոսին հանրապետությունում արտադրվել է 24,3 տոննա հաց:
Ընդ որում, ալյուրի արտադրությունը հաշվետու շրջանում նվազել է 35,1 տոկոսով՝ կազմելով 92 752 հազար տոննա՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակամիջոցի 141 841 տոննայի դիմաց:
Հրուշակեղենի արտադրությունն աճել է 14,8 տոկոսով 2012թ. հունվար-օգոստոս ամիսների համեմատ և կազմել է 9 909 տոննա:
2012թ. հունվար-օգոստոս ամիսներին մակարոնային ապրանքների արտադրությունն աճել է 18,4 տոկոսով՝ կազմելով 2 512 տոննա: Նույն ժամանակահատվածում ձավարեղենի արտադրությունն նվազել է 24,4 տոկոսով՝ հասնելով 360,1 տոննայի:

Цены на продуктовом рынке «хлебопродукты» в Армении в сентябре 2013 года по сравнению с сентябрем 2012 года увеличились на 6,1%. Как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в сентябре по сравнению с августом 2013 года зафиксирован спад цен на 0,3%, что в основном обусловлено спадом цен на муку высшего и первого сорта на 1,7% и 1,4% соответственно, на крупу – на 0,8%, на гречку – на 0,3%.
В 9 исследуемых городах страны в сентябре по сравнению с августом 2013 года цены на хлебопродукты в среднем сократились на 2,5-0,1%, а в остальных 2-х городах – рост на 0,1-0,8%. В столице спад цен на хлебопродукты составил 0,1%.
В Армении в январе-августе 2013 года было произведено 196,5 тыс. тонн хлеба, что на 1% меньше аналогичного периода 2012 года – 198,4 тыс. тонн хлеба. Об этом сообщает Национальная статистическая служба РА. При этом только в августе 2013 года в республике было произведено 24,3 тыс. тонн хлеба.
Производство муки в январе-августе 2013 году в стране сократилось на 35,1%, составив 92 752 тонны, против показателя за аналогичный период прошлого года в 141 841 тонну.
Производство кондитерских изделий за отчетный период увеличилось на 14,8% по сравнению с январем-августом 2012 года и составило 9 909 тонн.
В январе-августе 2013 года производство макаронных изделий увеличилось на 18,4% – 2 512 тонны. В тот же период производство крупы сократилось на 24,4%, до 360,1 тонны.