Հայաստանի ձվի գների աճի պատճառը կերի համաշխարհային գների բարձրացման հետևանքով ինքնարժեքի բարձրացումն է: Հայաստանի թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանն այսօր մամուլի ասուլիսին ասել է, որ, մասնավորապես, եգիպտացորենի գներն աճել են 82 %-ով, սոյայի գինը՝ 62 %-ով: Բացի այդ, հանրապետությունում նկատվում է ածան հավերի թվաքանակի նվազում:
Հարցին լուծում տալու նպատակով, ըստ Ստեփանյանի, վերջերս Հայաստան է ներկրվել մոտ 180 հազար ածան հավ: Սակայն, ըստ մասնագետի, դա բավարար չէ, քանի որ հարկավոր է ներկրել ևս 80 հազարը՝ առաջիկա ամիսներին գլխաքանակը լիովին թարմացնելու համար, ինչը թույլ կտա խուսափել գնաճից:
2013թ. սեպտեմբերին 2012թ. սեպտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է ձվի` 38.6%, իսկ 2013թ. օգոստոսի համեմատ` 9.4% գնաճ, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Հանրապետության դիտարկված բոլոր քաղաքներում արձանագրվել է ձվի 7.6-19.1% գնաճ: Մայրաքաղաքում ձվի գինն աճել է 7.8%-ով:
Օգոստոսին արտադրվել է 45,7 մլն հատ ձու, ինչը 3,6 %-ով քիչ է, քան 2012 թվականի օգոստոսին: Օգոստոսի 1-ին ձվի գինը միջինը եղել է 72 դրամ՝ նախորդ տարվա օգոստոսի 54 դրամի դիմաց: Ընդ որում, մայրաքաղաքի որոշ խանութներում 1 հատ ձվի գինը հասնում է 80 դրամի:
Շուկայում գերիշխող դիրք են գրավում չորս թռչնաֆաբրիկաներ՝ «Արաքսը», «Երևանի թռչնաֆաբրիկան», «Լուսակերտի թռչնաֆաբրիկան», «Արզնիի թռչնաֆաբրիկան»:

Причиной подорожания яиц в Армении является рост их себестоимости из-за повышения мировых цен на корма. Глава Союза птицеводов Армении Сергей Степанян сегодня сообщил, что, в частности, цены на кукурузу повысились на 82%, а сои – на 62%. Помимо этого, в республике наблюдается сокращением поголовья кур-несушек.
С целью разрешения данной проблемы, по словам Степаняна, в Армению в последнее время было импортировано порядка 180 тыс. несушек. Однако этого, по мнению специалиста, недостаточно, поэтому необходимо импортировать еще 80 тыс. несушек для полного обновления их поголовья в ближайшие месяцы, что позволит избежать в дельнейшем роста цен.
Цены на яйца в Армении в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года повысились на 38,6%%.Одновременно, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в сентября по сравнению с августом рост цен здесь составил 9,4%. В то же время во всех исследуемых городах Армении был зафиксирован рост цен на 7,6-19,1%, а вот в столице цены на яйца возросли на 7,8%.
В течение августа было произведено 45,7 млн. штук яиц, что на 3,6% меньше, чем в августе 2012 года.
На данный момент на рынке яиц доминирующее положение занимают четыре компании: птицефабрика «Аракс», «Ереванская птицефабрика», «Лусакертская птицефабрика», «Арзнийская птицефабрика».