ԱՄՆ Ռեզերվային դաշնային համակարգի (ՌԴՀ) ղեկավարի պաշտոնն առաջին անգամ կարող է կին ստանձնել: ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման արդեն այսօր կարող է հայտարարել Ջենեթ Ելենի նշանակության մասին, որը համարվում է այդ պաշտոնի գլխավոր հավակնորդը: Նրա թեկնածությունը ստացել է սենատորների մեծ աջակցությունը: Իր հիմնական խնդիրը Ելենը, որն այժմ զբաղեցնում է ՌԴՀ Կառավարիչների խորհրդի փոխնախագահի պաշտոնը, համարում է հսկողության այնպիսի համակարգի ստեղծումը, որը կկանխի ճգնաժամային երևույթների կրկնությունը:
Ռեզերվային դաշնային համակարգի նոր ղեկավարի շուրջ ինտրիգը սկսվեց դեռ գարնանը, երբ Բեն Բերնանկեն հասկացրեց, որ չի պատրաստվում մնալ ՌԴՀ ղեկավարի պաշտոնում: Նրա լիազորությունները սպառվում են 2014 թվականի հունվարի 31-ին, հայտնում է euronews-ը:
Ռեզերվային դաշնային համակարգը հատուկ դաշնային գործակալություն է, որը ստեղծվել է 1913 թվականի դեկտեմբերի 23-ին կենտրոնական բանկի գործառույթների կատարման և ԱՄՆ առևտրային բանկային համակարգի կենտրոնացված հսկողության նպատակով: Հիմք է ծառայել Դաշնային ռեզերվի մասին օրենքը: Ռեզերվային դաշնային համակարգի ղեկավարման գործում որոշիչ է պետության դերը, թեև կապիտալի սեփականության ձևը մասնավոր է՝ բաժնետիրական բաժնետոմսերի հատուկ կարգավիճակով:
Կառավարման տեսակետից, ՌԴՀ-ն անկախ մարմին է ԱՄՆ կառավարությունում: Ինչպես ազգային կենտրոնական բանկը, համակարգը լիազորությունները ստանում է Կոնգրեսից: Աշխատանքի անկախությունն ապահովում է այն, որ դրամավարկային քաղաքականության վերաբերյալ կայացվող որոշումները չպետք է ստանան ԱՄՆ նախագահի կամ այլ իշխանական կառույցի հավանությունը: ՌԴՀ Կառավարիչների խորհրդի անդամների լիազորությունները մի քանի անգամ գերազանցում են նախագահական և Կոնգրեսի անդամների լիազորությունների ժամկետները: Միևնույն ժամանակ համակարգը հաշվետու է Կոնգրեսին, որը հաճախ է վերլուծում համակարգի աշխատանքն ու կարող է օրենսդրորեն փոխել ՌԴՀ պարտավորությունները:

9 Октябрь 2013 - 07:27 AMT
Новым главой Федеральной резервной системы (ФРС) США впервые может стать женщина. Президент страны Барак Обама уже сегодня может объявить о назначении Дженет Йеллен, которую считают главным претендентом на эту должность. Ее кандидатура получила мощную поддержку среди сенаторов. Основной своей задачей Йеллен, которая в настоящее время занимает пост заместителя председателя Совета управляющих ФРС, считает создание такой системы надзора, которая сможет не допустить повторения кризисных явлений.
Интрига вокруг будущего главы ФРС началась еще весной, когда Бен Бернанке дал понять, что не собирается оставаться на посту руководителя ФРС. Его полномочия истекают 31 января 2014 года, передает euronews.
Федеральная резервная система (ФРС, Федеральный резерв) — специально созданное 23 декабря 1913 года независимое федеральное агентство для выполнения функций центрального банка и осуществления централизованного контроля над коммерческой банковской системой Соединенных Штатов Америки. Основанием для создания является Закон о Федеральном резерве. В управлении ФРС определяющую роль играет государство, хотя форма собственности капитала является частной — акционерная с особым статусом акций.
С точки зрения управления, ФРС является независимым органом в правительстве США. Как национальный центральный банк, ФРС получает полномочия от Конгресса США. Независимость в работе обеспечивается тем, что принимаемые решения о кредитно-денежной политике не должны быть одобрены президентом США или кем-либо иным из исполнительной или законодательной ветви власти, ФРС не получает финансирование от Конгресса, срок полномочий членов Совета управляющих ФРС охватывает несколько сроков президентских полномочий и членов Конгресса. В то же время ФРС подконтрольна Конгрессу, который часто анализирует деятельность ФРС и может изменить обязанности ФРС законодательным образом.