Հանրության կասկածներն այն մասին, որ Հայաստանի համար բնական գազի սակագնի բարձրացման մասին պայմանագիրը ռուսական կողմի հետ բացակայում է, վերջապես փարատեց ՀՀ էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Անորոշությունն այս հարցի շուրջ առաջացավ, երբ անցած շաբաթ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը խորհրդարանում հայտարարեց, որ գազի սակագնի վերաբերյալ պայմանագիր չկա:
Անդրադառնալով «Հայ ազգային կոնգրես» ընդդիմադիր խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանի` ավելի վաղ արած հայտարարությանը, թե իրեն մեկուկես տարի է՝ չի հաջողվում ծանոթանալ Հայաստանի համար ռուսական գազի գների բարձրացմանը վերաբերող պայմանագրի տեքստի հետ, Մովսիսյանը հայտարարել է, որ «պատգամավորի կողմից հարցի բարձրացումից հետո վարչապետի կարգադրությամբ պայմանագրի պատճենը տրամադրվել է պարոն Մանուկյանին»:
«Բնական է, որ եթե որևէ ապրանք է ստացվում, ապա համապատասխան պայմանագրի առկայությունը պարտադիր է։ Գոյություն ունի պայմանագիր ՀայՌուսգազարդի և Գազպրոմի միջև»,– Մովսիսյանի խոսքերը մեջբերում է Arka գործակալությանը:
Ավելին, ըստ աղբյուրի, ռուսական կողմը պատրաստ է վերացնել Հայաստան ներկրվող բնական գազի 30 տոկոս կազմող մաքսատուրքը: «Մենք բավականին մեծ աշխատանք ենք իրականացրել ռուսական կողմի հետ։ Բնական է, որ Մաքսային միություն մտնելու պատրաստակամության մասին Հայաստանի հայտարարությունից հետո երկու երկրների միջև պայմանագիրը կփոխվի և կդյուրացվի: Այսինքն, ռուսական կողմը մաքսատուրք չի գանձի Հայաստան արտահանվող գազի համար։ Հուսով ենք, որ համապատասխան պայմանագիրը կստորագրվի մինչև տարեվերջ», – ասել է Մովսիսյանը։
Հունիսի 17-ին տեղի ունեցավ «Գազպրոմի» վարչության նախագահ Ալեքսեյ Միլլերի և Հայաստանի էներգետիկայի ու բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի հանդիպումը Մոսկվայում: Բանակցությունների ժամանակ նշվեց, որ «Գազպրոմի» մասնաբաժինը «ՀայՌուսգազարդում» ներկայիս 80 տոկոսից կարող է հասնել 100 տոկոսի:
Օգոստոսի 29-ին Արմեն Մովսիսյանը հայտարարեց, որ բանակցությունները Ռուսաստանի հետ գազի բարձրացած սակագների սուբսիդավորման շուրջ դեռ ավարտված չեն: Բանակցությունների մանրամասները նա չբացահայտեց, սակայն նշեց, որ Հայաստանը «հաստատ փող կստանա»:
Այսպիսով, Հայաստան ներկրվող բնական գազի գինը կձևավորվի հետևյալ կերպ` ռուսական ներքին շուկայում գազի գինը գումարած տրանսպորտային ծախսերը։
Միաժամանակ Մովսիսյանն ընդգծել է, որ ներքին սպառման համար նախատեսված գազի գինն այսուհետ կմնա անփոփոխ։ «Մեր հաշվարկները ցույց են տալիս, որ, ամենայն հավանականությամբ, թանկացում տեղի չի ունենա, սակայն գնի նվազում ևս չի լինի», – ավելացրել է նա։
Նախարարը նշել է, որ ավելի վաղ ռուսական կողմի հետ բանակցություններն ընթանում էին այն բանի շուրջ, որպեսզի գինն անփոփոխ մնա հինգ տարվա ընթացքում, իսկ այժմ խոսքն այն մասին է, որ Հայաստան ներկրվող կապույտ վառելիքի գնի վրա կարող են ազդել միայն ռուսական ներքին շուկայում տեղի ունեցող փոփոխությունները։

Сомнения общественности относительно того, что договор о повышении российской стороной цен на газ для Армении отсутствует, наконец-то развеял министр энергетики и природных ресурсов Армен Мовсисян.
Неопределенность вокруг этого договора сложилась после того, как на прошлой неделе премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил в парламенте о том, что договора по поводу тарифов на газ нет.
Коснувшись сделанного ранее заявления секретаря оппозиционной фракции «Армянский Национальный Конгресс» Арама Манукяна о том, что ему в течение полугода не удается ознакомиться с текстом договора, касающегося повышения цен на российский газ для Армении, Мовсисян заявил, что «после поднятия вопроса депутатом копия договора предоставлена господину Манукяну по поручению премьер-министра».
«Естественно, если поступает какой-либо товар, наличие соответствующего договора обязательно. Есть договор между АрмРосгазпромом и Газпромом», – сообщил Мовсисян, передает агентство АРКА.
Более того, согласно источнику, российская сторона готова упразднить таможенную пошлину в 30% на поставляемый в Армению природный газ. «Мы провели довольно большую работу с российской стороной. Естественно, после того, как 3 сентября было объявлено, что Армения готова вступить Таможенный союз, договор между правительствами двух стран будет изменен и упрощен. То есть, российская сторона не будет применять таможенную пошлину на газ, экспортируемый в Армению. Надеемся, что соответствующий договор будет подписан до конца текущего года», – сказал Мовсисян.
Затем в центральном офисе ОАО "Газпром" в Москве 17 июня состоялась рабочая встреча председателя правления "Газпрома" Алексея Миллера и министра энергетики и природных ресурсов Армении Армена Мовсисяна. В ходе переговоров были рассмотрены вопросы ценообразования на российский газ для потребителей Армении и возможность увеличения доли "Газпрома" в компании "АрмРосгазпром" с нынешних 80% до 100%.
29 августа Армен Мовсисян заявил, что переговоры между Арменией и Россией по вопросу субсидирования возросших тарифов на газ завершены. Детали переговоров он не раскрыл, но отметил, что Армения "точно получит деньги".
По итогам переговоров президентов Армении и России Сержа Саргсяна и Владимира Путина 3 сентября было заявлено о намерении Армении вступить в Таможенный союз и в последующем участвовать в формировании Евразийского экономического союза.
Таким образом, цена поставляемого в Армению природного газа будет формироваться следующим образом: цена газа на внутреннем российском рынке плюс транспортные расходы.
Вместе с тем Мовсисян подчеркнул, что цена газа для внутреннего потребителя останется неизменной. «Наши расчеты показывают, что, по всей вероятности, подорожания не произойдет, но снижения цены также не будет», – добавил он.
Министр также отметил, что ранее переговоры с российской стороной велись вокруг того, чтобы цена оставалась неизменной в течение пяти лет, а теперь речь идет о том, что на цену поставляемого в Армению голубого топлива могут повлиять лишь изменения на внутреннем российском рынке.