Եվրամիության նախարարների խորհուրդը բյուջետային միջոցների տնտեսման նպատակով փոփոխություններ է կատարել Եվրամիության ինստիտուների պաշտոնյաների աշխատավարձերի հաշվարկման կարգի մեջ: Այդ մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանն են հայտնել ԵՄ Խորհրդի մամլո ծառայությունում:
Որոշման համաձայն սառեցվում են աշխատավարձերն ու կենսաթոշակները 2014-2020 ֆինանսական ժամանակահատվածի համար: Ըստ մամլո ծառայության ներկայացուցչի, 2015 թ. եվրապաշտոնյաների աշխատավարձերը կվերանայվեն, իսկ նրանց գնողունակությունը կհաշվարկվի մի բանաձևի համաձայն, որը կիրառելի է ԵՄ 11 երկրների՝ Բելգիայի, Գերմանիայի, Իսպանիայի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Լյուքսեմբուրգի, Նիդերլանդների, Ավստրիայի, Լեհաստանի ու Մեծ Բրիտանիայի պաշտոնյաների համար:
«Նոր դրույթը նախատեսում է, որ աշխատավարձը չի ավելանա, եթե ՀՆԱ-ն ԵՄ երկրներում կրճատվի ավելի քան 3 տոկոսով»,-պարզաբանել է գործակալության զրուցակիցը:
Նա հայտնել է նաև, որ 2014 թվականի հունվարի 1-ից ԵՄ պաշտոնյաները կմուծեն «համերաշխության» հարկ 6 տոկոսի չափով, իսկ բարձրաստիճան պաշտոնյաների համար այն կկազմի 7 տոկոս:
Բացի այդ, նախատեսվում է երկարացնել պաշտոնյաների աշխատանքային շաբաթը՝ 37,5 ժամից մինչև 40 ժամ շաբաթական առանց աշխատավարձի փոփոխության: Թոշակի անցնելու տարիքը նույնպես հետաձգվում է 63-ից մինչև 65 տարեկան: Ընդ որում, պաշտոնյան, գործի շահերից ելնելով, կարող է աշխատել մինչև 67 տարեկան, իսկ բացառիկ դեպքերում՝ մինչև 70 տարեկան, ասել է ԵՄ Խորհրդի մամլո ծառայության աշխատակիցը: Նա հայտնել է նաև, որ 2013-2017 թթ. 5 տոկոսով կկրճատվի ԵՄ ինստիտուտների աշխատակիցների քանակը:
ԵՄ ծառայողի նվազագույն աշխատավարձը կազմում է ամսական 2600 եվրո, իսկ առավելագույնը՝ 18 000 եվրո: Բյուրոկրատական մեքենայի գործունեության ապահովման համար Եվրամիության բյուջեից, ըստ տարբեր տվյալների, գանձվում է միջոցների 3-6 տոկոսը:

Совет министров Евросоюза в целях экономии бюджетных средств внес изменения в оплату труда чиновников институтов Евросоюза. Об этом РИА Новости сообщил представитель пресс-службы Совета ЕС.
В принятом постановлении вводится замораживание зарплат и пенсионных выплат на финансовый период 2014-2020 годов. По словам представителя пресс-службы, с 2015 года зарплаты и пенсии "еврочиновников" скорректируют, а их покупательная способность будет рассчитываться по формуле, применяемой в отношении чиновников правительств 11 стран ЕС – Бельгии, Германии, Испании, Франции, Италии, Люксембурга, Нидерландов, Австрии, Польши и Великобритании.
"Новое положение предусматривает, что заработная плата не увеличивается, если валовой внутренний продукт в ЕС сокращается более чем на 3%", – пояснил собеседник агентства.
Он сообщил также, что с 1 января 2014 года на чиновников институтов ЕС будет наложен налог "солидарности" в размере 6%, а для официальных лиц высшего звена он составит 7%.
Кроме того, предусмотрено увеличение без компенсационных выплат рабочей недели "еврочиновников" с 37,5 часов до 40 часов. С 63 до 65 лет повышается возраст выхода на пенсию. При этом чиновник в "интересах дела" может трудиться и до 67 лет, а в исключительных случаях – до 70 лет, сказал сотрудник пресс-службы Совета ЕС. Помимо этого, сообщил он, принято решение о сокращении на 5% в период 2013-2017 годов штата работников институтов ЕС.
Минимальная зарплата служащего ЕС составляет 2600 евро в месяц, а максимальная – 18 000 евро. На содержание бюрократической машины в 55 тысяч человек из бюджета Евросоюза, по разным данным, идет от 3% до 6% средств.
Недовольные реформой "еврочиновники", индексацию зарплат которым в связи с кризисом заморозили уже с этого года, неоднократно проводили забастовки в Брюсселе.