Զարգացող շուկայով Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրներում գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի և եվրոյի գոտում ճգնաժամի պատճառով դանդաղած տնտեսական աճը սկսել է վերականգնվել: Կանխատեսվում են աճի չափավոր տեմպեր, որոնք պետք է կազմեն 2,2 տոկոս 2013 թվականին և 3,1 տոկոս 2014 թվականին: Այդ մասին հայտնել են Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները ԶԼՄ-ների համար ճեպազրույցում ԱՄՀ և ՀԲ ամենամյա տարեկան ժողովի ժամանակ: Սակայն, աշխարհի այլ տարածաշրջանների համեմատ, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում գրանցվում են էկոնոմիկայի աճի վերականգնման ամենադանդաղ տեմպերը և պահպանվում է խոցելիությունը ռիսկերից, որոնք հատուկ են արագ փոփոխվող գլոբալ տնտեսությանը:
«Լավ նորությունն այն է, որ ճգնաժամի ռիսկը եվրոյի գոտում նվազել է, և Եվրոպան աստիճանաբար դուրս է գալիս ռեցեսիայից, ինչն անդրադառնում է վերոնշյալ երկրների վրա: Իսկ վատ նորությունն այն է, որ հայտնվում են նոր ֆինանսական ռիսկեր, այդ թվում ԱՄՆ կողմից, որոնք զսպում են տնտեսական աճի առանց այդ էլ անվստահ վերականգնումը»,-հայտարարել է ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային փոխտնօրեն Լորա Թարկը:
Մյուս կողմից Թուրքիայի ու ԱՊՀ երկրների տնտեսությունները, որոնք պակաս կախվածություն ունեն եվրոյի գոտուց, ցուցադրեցին ավելի վստահ աճ՝ 2009-2012 թթ. աճի միջին տարեկան տեմպերը այդ երկրների տնտեսություններում կազմել են 4,4 տոկոս՝ Կենտրոնական, Հարավային և Արևելյան Եվրոպայի երկրների 1,9 տոկոսի համեմատ: 2013 թվականին կանխատեսվում է, որ ԱՊՀ երկրներում տնտեսական աճի տեմպերը կհասնեն 2,4 տոկոսի, չնայած Ռուսաստանի էկոնոմիկայի աճի տեմպերին՝ մինչև 1,8 տոկոս: Թուրքիայի էկոնոմիկան ընթացիկ տարում, ինչպես ակնկալվում է, 3,6 տոկոս աճ կունենա: 2014 թվականի համար Բանկը կանխատեսում է 3,5 տոկոս աճ ԱՊՀ տնտեսությունների համար, 3,1 տոկոս աճ Ռուսաստանի համար և 3,5 տոկոս աճ Թուրքիայում:
Այնուամենայնիվ, ֆինանսական բնույթի նոր ռիսկերը, այդ թվում ԱՄՆ կողմից, արգելակում են տնտեսական աճը Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրներում, ասվում է ՀԲ երևանյան գրասենյակից PanARMENIAN.Net-ի ստացած հաղորդագրության մեջ: Ընթացիկ տարվա մայիսին ԱՄՆ Ռեզերվային դաշնային ծառայության կողմից քանակական մեղմացման ծրագրի փակումից հետո, կապիտալի ներհոսքը Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի զարգացող շուկաներ դանդաղեց, տոկոսային եկամուտն աճեց, արժեքավոր թղթերի շուկաները կտրուկ անկում գրանցեցին, իսկ ազգային արժույթները սկսեցին արժեզրկվել: Այդ գործոններն անդրադարձան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի այն երկրների վրա, որտեղ մեծ է ընթացիկ գործողությունների հաշիվների դեֆիցիտը, որոնք խոցելի են կապիտալի ներհոսքի դեպքում, այդ թվում Արևմտյան Բալկաններում, Հայաստանում ու Բելառուսում:
«Դաժան իրականությունն այն է, որ Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների զարգացող տնտեսությունների հիմնական խդնիրները կառուցվածքային բնույթ են կրում և պահանջում են անհրաժեշտ կառուցվածքային որոշումներ ազգային մակարդակով: Տարածաշրջանի կառավարությունները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն այնպիսի առանցքային խնդիրների լուծման համար, ինչպիսիք են նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, բնակչության ծերացման հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաև բնական ռեսուրսների կառավարումը»,-հավելել է Լորա Թարկը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում մասնակցել է Վաշինգտոնում կայանալիք Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ևՀամաշխարհային բանկի 2013 թվականի տարեկան համաժողովի աշխատանքներին: Հայկական պատվիրակության կազմում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը և Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ֆինանսների նախարարը, ով հանդիսանում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամում Հայաստանի Հանրապետության կառավարիչը, Վաշինգտոնում նաև մի շարք հանդիպումներ է ունեցել հիմնադրամի փոխնախագահի, ԱՄՀ-ի գործադիր տնօրենի, Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենի և այլ պաշտոնյաների ու պատվիրակությունների հետ:
ՆախարարըՎաշինգտոնում մասնակցել է նաև Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների կառավարությունների ղեկավարների ու ֆինանսների նախարարների հանդիպմանը:

Экономический рост в странах Европы и Центральной Азии (ЕЦА) с развивающимися рынками, замедлившийся во время глобального финансового кризиса и кризиса в Еврозоне, начал восстанавливаться: прогнозируются умеренные темпы роста, которые должны составить 2,2 процента в 2013 году и 3,1 процент в 2014 году. Об этом сообщили представители Всемирного банка на брифинге для средств массовой информации во время Ежегодного собрания Всемирного банка и МВФ 2013 года. Однако, по сравнению с другими регионами мира, регион ЕЦА демонстрирует самые медленные темпы восстановления роста экономики и сохраняет уязвимость перед рисками, присущими быстроменяющейся глобальной экономике.
«Хорошая новость состоит в том, что риск кризиса в Еврозоне уменьшился, и Европа понемногу выходит из рецессии, что резонансом сказывается на странах ЕЦА с развивающимися рынками. А плохая новость состоит в том, что появляются новые финансовые риски, в том числе со стороны США, и они сдерживают и без того неуверенное восстановление экономического роста». – заявила вице-президент Всемирного банка по региону Европы и Центральной Азии Лора Так.
С другой стороны, экономики Турции и стран Содружества Независимых Государств (СНГ), которые в меньшей степени зависят от Еврозоны, продемонстрировали более уверенный рост: за период с 2009 года по 2012 год среднегодовые темпы роста этих экономик составили 4,4 процента по сравнению с 1,9 процента в странах ЦЮВЕ. В 2013 году прогнозируется, что темпы роста экономик стран СНГ достигнут 2,4 процента, несмотря на замедление темпов роста экономики России до 1,8 процента. Экономика Турции в текущем году, как ожидается, вырастет на 3,6 процента. На 2014 год Банк прогнозирует рост в размере 3,5 процента в экономиках СНГ, 3,1 процента в России и 3,5 процента в Турции.
Тем не менее, новые риски финансового характера, в том числе со стороны США, тормозят восстановление экономик в регионе ЕЦА, говорится в сообщении, предоставленном PanARMENIAN.Net в пресс-службе Ереванского офиса ВБ.. После внесенного в мае текущего года предложения Федеральной резервной системы США о сворачивании программы количественного смягчения приток капитала на развивающие рынки Европы и Центральной Азии замедлился, процентный доход пошел вверх, рынки ценных бумаг пошли резко вниз, а национальные валюты начали обесцениваться. Эти факторы затронули те страны ЕЦА, где велик дефицит счета текущих операций, который уязвим перед притоком капитала, в том числе, страны Западных Балкан, Армению и Беларусь.
«Суровая реальность такова, что основные проблемы развивающихся экономик Европы и Центральной Азии носят структурный характер и требуют принятия структурных решений на национальном уровне. Правительствам региона необходимо предпринять меры для решения таких ключевых проблем, как: создание новых рабочих мест; решение вопросов, связанных со старением населения, а также управление природными ресурсами», – добавила Лора Так. Армянская делегация в составе министр финансов Армении Давида Саркисяна, министра экономики Ваграма Аванесяна и главы Центробанка Артура Джавадяна приняли участие в годовом собрании Международного валютного фонда (МВФ) и группы Всемирного банка (ВБ) в Вашингтоне. В ходе визита в Вашингтон состоялся ряд встреч Давида Саркисяна, являющегося управляющим МВФ по Армении, с вице-президентом и исполнительным директором МВФ, главой департамента стран Ближнего Востока и Центральной Азии, а также с другими официальными лицами.
В Вашингтоне министр финансов также принял участие во встрече глав правительств и министров финансов стран Кавказа и Центральной Азии.