Զարգացող շուկայով Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրներում գլոբալ ֆինանսական ճգնաժամի և եվրոյի գոտում ճգնաժամի պատճառով դանդաղած տնտեսական աճը սկսել է վերականգնվել: Կանխատեսվում են աճի չափավոր տեմպեր, որոնք պետք է կազմեն 2,2 տոկոս 2013 թվականին և 3,1 տոկոս 2014 թվականին: Այդ մասին հայտնել են Համաշխարհային բանկի ներկայացուցիչները ԶԼՄ-ների համար ճեպազրույցում ԱՄՀ և ՀԲ ամենամյա տարեկան ժողովի ժամանակ: Սակայն, աշխարհի այլ տարածաշրջանների համեմատ, Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանում գրանցվում են էկոնոմիկայի աճի վերականգնման ամենադանդաղ տեմպերը և պահպանվում է խոցելիությունը ռիսկերից, որոնք հատուկ են արագ փոփոխվող գլոբալ տնտեսությանը:
«Լավ նորությունն այն է, որ ճգնաժամի ռիսկը եվրոյի գոտում նվազել է, և Եվրոպան աստիճանաբար դուրս է գալիս ռեցեսիայից, ինչն անդրադառնում է վերոնշյալ երկրների վրա: Իսկ վատ նորությունն այն է, որ հայտնվում են նոր ֆինանսական ռիսկեր, այդ թվում ԱՄՆ կողմից, որոնք զսպում են տնտեսական աճի առանց այդ էլ անվստահ վերականգնումը»,-հայտարարել է ՀԲ Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային փոխտնօրեն Լորա Թարկը:
Մյուս կողմից Թուրքիայի ու ԱՊՀ երկրների տնտեսությունները, որոնք պակաս կախվածություն ունեն եվրոյի գոտուց, ցուցադրեցին ավելի վստահ աճ՝ 2009-2012 թթ. աճի միջին տարեկան տեմպերը այդ երկրների տնտեսություններում կազմել են 4,4 տոկոս՝ Կենտրոնական, Հարավային և Արևելյան Եվրոպայի երկրների 1,9 տոկոսի համեմատ: 2013 թվականին կանխատեսվում է, որ ԱՊՀ երկրներում տնտեսական աճի տեմպերը կհասնեն 2,4 տոկոսի, չնայած Ռուսաստանի էկոնոմիկայի աճի տեմպերին՝ մինչև 1,8 տոկոս: Թուրքիայի էկոնոմիկան ընթացիկ տարում, ինչպես ակնկալվում է, 3,6 տոկոս աճ կունենա: 2014 թվականի համար Բանկը կանխատեսում է 3,5 տոկոս աճ ԱՊՀ տնտեսությունների համար, 3,1 տոկոս աճ Ռուսաստանի համար և 3,5 տոկոս աճ Թուրքիայում:
Այնուամենայնիվ, ֆինանսական բնույթի նոր ռիսկերը, այդ թվում ԱՄՆ կողմից, արգելակում են տնտեսական աճը Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրներում, ասվում է ՀԲ երևանյան գրասենյակից PanARMENIAN.Net-ի ստացած հաղորդագրության մեջ: Ընթացիկ տարվա մայիսին ԱՄՆ Ռեզերվային դաշնային ծառայության կողմից քանակական մեղմացման ծրագրի փակումից հետո, կապիտալի ներհոսքը Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի զարգացող շուկաներ դանդաղեց, տոկոսային եկամուտն աճեց, արժեքավոր թղթերի շուկաները կտրուկ անկում գրանցեցին, իսկ ազգային արժույթները սկսեցին արժեզրկվել: Այդ գործոններն անդրադարձան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի այն երկրների վրա, որտեղ մեծ է ընթացիկ գործողությունների հաշիվների դեֆիցիտը, որոնք խոցելի են կապիտալի ներհոսքի դեպքում, այդ թվում Արևմտյան Բալկաններում, Հայաստանում ու Բելառուսում:
«Դաժան իրականությունն այն է, որ Եվրոպայի ու Կենտրոնական Ասիայի երկրների զարգացող տնտեսությունների հիմնական խդնիրները կառուցվածքային բնույթ են կրում և պահանջում են անհրաժեշտ կառուցվածքային որոշումներ ազգային մակարդակով: Տարածաշրջանի կառավարությունները պետք է միջոցներ ձեռնարկեն այնպիսի առանցքային խնդիրների լուծման համար, ինչպիսիք են նոր աշխատատեղերի ստեղծումը, բնակչության ծերացման հետ կապված խնդիրները, ինչպես նաև բնական ռեսուրսների կառավարումը»,-հավելել է Լորա Թարկը:
ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում մասնակցել է Վաշինգտոնում կայանալիք Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ևՀամաշխարհային բանկի 2013 թվականի տարեկան համաժողովի աշխատանքներին: Հայկական պատվիրակության կազմում էին ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահրամ Ավանեսյանը և Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ֆինանսների նախարարը, ով հանդիսանում է Արժույթի միջազգային հիմնադրամում Հայաստանի Հանրապետության կառավարիչը, Վաշինգտոնում նաև մի շարք հանդիպումներ է ունեցել հիմնադրամի փոխնախագահի, ԱՄՀ-ի գործադիր տնօրենի, Միջին Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի դեպարտամենտի տնօրենի և այլ պաշտոնյաների ու պատվիրակությունների հետ:
ՆախարարըՎաշինգտոնում մասնակցել է նաև Կովկասի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների կառավարությունների ղեկավարների ու ֆինանսների նախարարների հանդիպմանը:

Economic growth in the Emerging Europe and Central Asia (ECA) region suffered during the global financial and Eurozone crises but has started to rebound, with projected modest growth rates of 2.2. percent in 2013 and 3.1 percent in 2014, World Bank officials said at a press briefing during the 2013 World Bank/IMF Annual Meetings. However, compared to other regions in the world, the ECA region has had the slowest recovery of growth and remains vulnerable to risks in a dynamic global economy, WB Yerevan Office press service said.
“Today we have both good news and bad news”, said Laura Tuck, World Bank Vice-President for the Europe and Central Asia region. “The good news is that the risk of a crisis in the Euro Area has receded and Europe is slowly coming out of recession, which is having a ripple effect on the Emerging Europe and Central Asia region. The bad news is that new financial risks, including from the United States, are emerging, hindering the already timid recovery.”
There are signs of a rebound, especially in Central and Southeastern Europe (CSEE), which will materialize in stronger growth in 2014, when growth is expected to double from its anemic pace in 2012 and 2013. Growth in the CSEE countries was only 0.8 percent in 2012, and is projected to be 0.9 percent in 2013. For 2014, it is expected to accelerate to 2.0 percent of GDP.
On the other hand, the economies of Turkey and the Commonwealth of Independent States (CIS), which are less dependent on the Euro Area, have seen stronger growth (4.4 percent average annual growth for the period 2009-2012, compared to 1.9 percent in CSEE). For 2013, growth for the CIS economies is projected to reach 2.4 percent of GDP, despite a slowdown of the Russian economy to 1.8 percent. Turkey’s economy is projected to grow by 3.6 percent this year. For 2014, the Bank projects 3.5 percent growth for CIS economies (3.1 percent for Russia) and 3.5 percent for Turkey.
Still, emerging financial risks, including those from the United States, are hindering the recovery in the ECA region. After the US Federal Reserve’s suggestion of tapering off in May of this year, capital flows into Emerging Europe and Central Asia dried up, yields moved up, stock markets fell sharply, and currencies weakened. These factors affected those ECA countries with large current account deficits that are vulnerable to inflows, including countries of the Western Balkans, Armenia, and Belarus.
“The tough reality is that the central problems in the economies of Emerging Europe and Central Asia are of structural nature and require domestic, structural solutions,” added Laura Tuck. “Governments in the region need to take action on key challenges such as creating new jobs, addressing issue related to the aging population, and managing their natural resources.”