Բաքվի Հեյդար Ալիևի անվան օդանավակայանում Ռուսաստանի ֆուտբոլի հավաքականի երկրպագուներին հարցեր են տալիս Հայաստանի և ՀՀ քաղաքացիների հետ նրանց կապերի մասին:
Ինչպես հայտնում է «Սովետսկի սպորտը», պարբերականի թղթակիցը հետևյալ տեսարանի ականատեսն է դարձել. մոսկվաբնակ Սերգեյ Ն-ն, որն անձնագրում Հայաստանում լինելու մասին նշումներ ուներ, տառացիորեն հարցաքննության է ենթարկվել սահմանապահի կողմից:
«Ի՞նչ նպատակով եք այցելել Հայաստան, ինչո՞վ եք զբաղվում, ինչո՞վ եք զբաղվել Հայաստանում, կապեր ունե՞ք արդյոք Հայաստանում»,-ահա հարցերի այն ոչ լրիվ ցանկը, որին ստիպված էր նա պատասխանել:
Երկրպագուին առաջարկվել է լուսանկարվել անցակետի մոտ, որից հետո նրան ազատ են արձակել:
Ռուսաստանցի երկրպագուները մեկնում են Բաքու մասնակցելու համար Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ֆուտբոլի հավաքականների ընտրական խաղին, որը կայանալու է հոկտեմբերի 15-ին: Ադրբեջանի ու ՌԴ ազգային հավաքականների հանդիպման շեմին տեղի կունենա երկու երկրների երկրպագուների հանդիպումը:
Ադրբեջանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան խոստացել է Ադրբեջանի հավաքականի խաղացողներին 127 հազար դոլար պարգևավճար Ռուսաստանի հանդեպ հաղթանակի համար ԱԱ-2014 վերջին ընտրական խաղում:

В аэропорту им. Гейдара Алиева в Баку болельщикам сборной России при прохождении границы задают вопросы об их связях с Арменией и гражданами этой страны.
Как сообщает «Советский спорт», корреспондент издания стал свидетелем следующей сцены: один из болельщиков, москвич Сергей N., имеющий в своем паспорте отметки о пребывании в Армении, был в буквальном смысле допрошен пограничником.
«С какой целью вы посещали Армению?», «Чем вы занимаетесь в жизни?», «Чем вы занимались во время пребывания в Армении?», «Имеете ли связи в Армении?» – таков неполный перечень вопросов, на которые ему пришлось ответить.
Болельщику было предложено сфотографироваться здесь же, у пропускного пункта, после чего он был отпущен.
Российские болельщики едут в Баку, чтобы присутствовать на отборочном матче сборных России и Азербайджана 15 октября. В преддверии матча национальных сборных Азербайджана и России, состоится игра среди болельщиков двух стран.
Азербайджанская футбольная федерация пообещала игрокам сборной Азербайджана премию в размере 127 тысяч долларов за победу над Россией в последнем матче отбора ЧМ-2014.