Կառավարության 2013 թ. հուլիսի 18-ի որոշմամբ առաջին ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպիչը դարձավ «Սիտրոնիկս Հայաստան» ՓԲԸ-ն, իսկ 2013 թ. օգոստոսին արդեն բացվեց Հայաստանում առաջին Ազատ տնտեսական գոտին՝ ԱՏԳ-ն: Այն ունի 55799 քմ արտադրատնտեսական և 37908 քմ գրասենյակային տարածք, կազմակերպվել է «ՌԱՕ Մարս» եւ «ԵրՄՄԳՀԻ» ՓԲԸ-ների տարածքում: ԱՏԳ տարածքում կարելի է գործունեություն ծավալել ճշգրիտ ճարտարագիտության, դեղագործության և բիոտեխնոլոգիաների, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, այլընտրանքային էներգետիկայի, արդյունաբերական դիզայնի, հեռահաղորդակցության, տեխնոլոգիական սարքավորումների, համակարգերի և նյութերի նախագծման և արտադրության ոլորտներում:
Անդրադառնալով առաջին ԱՏԳ գրավչությանն ու առանձնահատկություններին՝ պետք է նշել, որ ներդրողները ստանում են այնպիսի արտոնություններ, որոնք չկան գործնականում աշխարհի ոչ մի ԱՏԳ-ում: Շահագործող ընկերությունն ազատվում է ավելացված արժեքի հարկից, ներմուծման և արտահանման մաքսատուրքից, շահութահարկից, գույքահարկից: Սակայն սոցվճարումները կատարվում են ըստ Հայաստանում գործող կարգի, այդ թվում, հաշվի առնելով, որ 2013 թ. հունվարի 1-ից գործատուն մեկ միասնական եկամտահարկ է մուծելու, որտեղ ներառվելու են նաև սոցվճարումները: Բացի այդ, չկան արժութային սահմանափակումներ, առկա է կապիտալի շահույթի և դիվիդենտների ազատ տեղափոխում:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը շահագրգիռ կողմերի հետ միասին մտադիր է զարգացնել ԱՏԳ-ները, նեգրավել ներդրողների ու կատարելագործել օրենսդրական բազան՝ ստեղծելով լայն օրենսդրական հնարավորություններ ԱՏԳ գործունեության համար հանրապետության տարածքում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնել է էկոնոմիկայի նախարարության ներդրումային քաղաքականության վարչության պետ Վահագն Լալայանը:
Քանի որ Հայաստանում դեռևս մեկ ԱՏԳ է գործում, և նախկինում մենք չենք ունեցել ազատ տնտեսական գոտիների զարգացման փորձ, ապա էկոնոմիկայի նախարարությունն այս փուլում վերլուծում է ու տեղեկատվություն է հավաքում ԱՏԳ վերաբերյալ օրենսդրության հնարավոր բարելավման միտումով: Օրինակ, «Ազատ տնտեսական գոտիների մասին» ՀՀ օրենքը չի նախատեսում ԱՏԳ-ների դասակարգում կամ ԱՏԳ-ներ առանց հստակ սահմանների, և հնարավոր է, առաջիկայում, փոփոխություններ կատարվեն օրենքում և ԱՏԳ հնարավոր լինի ստեղծել տարածաշրջանի կամ քաղաքի մասշտաբով: Կամ կլինի ԱՏԳ-ների որոշակի դասակարգում, օրինակ՝ արդյունաբերական, օդանավակայանային և լոգիստիկ: Սակայն, դա չի նշանակում, որ բոլոր այդ տեսակները պետք է գործեն կամ դրանց առկայությունը նպատակահարմար է՝ ամեն ինչ կախված է տնտեսական իրավիճակից ու գործունեության պահանջարկից:
ԱՏԳ-ների աշխատանքը պետք է դիտարկել երկու տեսակետից՝ բուն ԱՏԳ-ների և երկրի ներդրումայի կլիմայի առումով: Եթե դիտարկենք բուն ԱՏԳ տեսակետից, ապա, ըստ մեր օրենսդրության, այն եզակի է, քանի որ առավելագույն արտոնություններն է տալիս ներդրողին: Համեմատության համար՝ Չինաստանում գործող մի շարք ԱՏԳ-ները առաջարկում են միայն երկու անգամ նվազեցնել շահութահարկը՝ հասնցնելով 15 տոկոսի նախատեսված 30-ի փոխարեն: Այստեղ պետք է հաշվի առնել Չինաստանի հսկայական շուկան և ազդեցության ծավալը, որը կարող են ստանալ ընկերություններն, աշխատելով նման ԱՏԳ-ներում: Իսկ հայկական Ազատ տնտեսական գոտում ներդրողը ազատվում է բոլոր հնարավոր հարկերից, ինչպես արդեն նշվել է:
Իսկ եթե դիտարկելու լինենք երկրի տեսակետից, ապա այստեղ ներդրողը հաշվի է առնում մի շարք գործոններ՝ աշխարհագրական, քաղաքական, սոցիալ-տնտեսական և այլն, այսինքն ներդրողն, ըստ էության, ընտրում է երկիրը, որտեղ ցանկանում է աշխատել: «Արտոնությունների ընտրության մասին, այսինքն այլ երկրների ԱՏԳ արտոնությունների հետ համեմատության մասին, այստեղ խոսք լինել չի կարող, քանի որ մեր մոտ նախատեսված են գործնկանաում բոլոր հնարավոր արտոնությունները»,-ասաց Լալայանը: Նույնիսկ կարելի է ավելին ասել. ՏՏ հատվածը հանդես է գալիս նույնիսկ սոցվճարումներից հրաժարվելու նախաձեռնությամբ, քանի որ դրանք կազմում են աշխատակիցների աշխատավարձերի զգալի մասը, և մենք մտադիր ենք քննարկել այդ առաջարկը՝ ելնելով այդ հատվածի յուրահատկությունից: Այսինքն, ունենալ զրոյական ԱԱՀ այդ ոլորտում աշխատող ընկերությունների համար այնքան կարևոր չէ, որքան ունենալ զրոյական սոցվճարումներ:
Ինչ վերաբերում է կառավարող ընկերությանը, ապա այն պետք է առաջին հերթին շահագրգռված լինի բարձրացնելու ԱՏԳ կառավարման արդյունավետությունը և ներդրողներ ներգրավի: Ըստ օրենքի, լիազոր ընկերությունը պարտավորվում է հաշվետվություն ներկայացնել իր գործունեության մասին, որից հետո նրա աշխատանքը կգնահատվի: Եվ կառավարությունը, մասնավորապես ի դեմս էկոնոմիկայի նախարարության, Զարգացման հայկական գործակալության, Արդյունաբերական հիմնադրամի, և բուն կառավարող ընկերությունը ջանքեր են գործադրում ներդրողներ ներգրավելու համար՝ եզակի հնարավորություն տալով դրա համար միջազգային խորհրդաժողովներում, միջկառավարական հանձնաժողովների նիստերում, գործարար համաժողովներում:
Ըստ օրենսդրության, ԱՏԳ-ում կարող է աշխատել ԱՏԳ-ում գործունեություն ծավալելու համար ստեղծված ու Հայաստանում գրանցված ընկերությունը: Շահագրգիռ ընկերությունը պետք է հայտ ներկայացնի ՀՀ կառավարությանը կամ էկոնոմիկայի նախարարությանը, բիզնես ծրագիրն ու տեղեկանք, որ նա ստացել է կառավարող ընկերությունից, այս դեպքում ի դեմս «Սիտրոնիկս Հայաստանի», որտեղ նշված է , որ ընկերությունը ծանոթ է ԱՏԳ-ում աշխատելու պայմաններին:
Բիզնես-պլանը ներառում է 6 հիմնական կետ, որոնք ամրագրված են համապատասխան կառավարական որոշմամբ: Առաջինը՝ պետք է ներկայացված լինի ընկերության արտահանման միտված ռազմավարությունը, արտադրվող արտադրանքի ծավալները: Երկրորդը՝ բիզնես-ծրագիրը պետք է համապատասխանի ԱՏԳ նպատակներին ու ուղղություններին, մեր դեպքում բարձր և հեռահաղորդակցությունների տեխնոլգիային: Ավելին, տեխնոլոգիաները պետք է լինեն նորարարական, քանի որ գնահատվելու է հենց նորարարության մակարդակը: Չորրորդը՝ուշադրություն է հատկացվում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանն ու միջին աշխատավարձին, ընդհանուր ներդրումների ծավալին: Ընկերության ներդրումների ծավալը չի նշվում, քանի որ յուրաքանչյուր ուղղությունն իր առանձնահատկություններն ունի, և համապատասխանաբար, ներդրումների իր ծավալն է պահանջում: Օրինակ, ծրագրային ապահովման մշակումներով զբաղվող ընկերությունների համար բավարար կլինի ներդրումների մի ծավալը, քանի որ աշխատանքի համար նրան հարկավոր կլինի ոչ այնքան մեծ գրասենյակ և մի քանի ծրագրավորողներ, իսկ արտադրող ընկերության համար նման ներդրումը բավարար չի լինի: Միևնույն ժամանակ, կգնահատվի ներկայացված բիզնես-պլանի իրատեսության աստիճանը (բարձր արդյունքներ փոքր ներդրումների դեպքում և հակառակը՝ շատ խոշոր ներդրումների խոստումներ առանց համապատասխան հնարավորությունների):
Բիզնես-ծրագրի գնահատմամբ կզբաղվի միջգերատեսչական հանձնաժողովը, որը ստեղծվել է վարչապետի կարգադրությամբ 2011 թվականի դեկտեմբերին: Հանձնաժողովի կազմում են ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն ու առաջին տեղակալը, հանձաժողովի քարտուղարը, որը զբաղեցնում է էկոնոմիկայի նախարարության ներդրումների բաժնի պետի պաշտոնը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ներկայացուցիչը, ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալը, ՀՀ ֆինանսների նախարարի տեղակալը, Զարգացման հայկական գործակալության գլխավոր տնօրենը, կառավարության ներկայացուցիչն ու ՊԵԿ ներկայացուցիչը:
Այսպիսով ընկերության կողմից հայտը և բիզնես-պլանը ներկայացնելուց հետո, Հանձնաժողովը 15 աշխատանքային օրվա ընթացքում պետք է գնահատի ներդրումային ծրագիրն ու իր եզրակացությունը ներկայացնի կառավարությանը: Իր հերթին գործադիրը 21 աշխատանքային օրվա ընթացքում որոշում է կայացնում՝ թույլ տալ կամ թույլ չտալ ընկերությանն աշխատել ԱՏԳ-ում: Կառավարության որոշման հիման վրա է ընկերությունը երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում ստանում ռեզիդենտի կարգավիճակ վկայականի տեսքով, որը ձևակերպվում է էկոնոմիկայի ու ֆինանսների նախարարների համատեղ հրամանագրի հիման վրա: Դրական պատասխանի դեպքում հայտը ներկայացրած ընկերությունն 3 ամսում պարտավոր է պայմանագիր կնքել կառավարող ընկերության հետ, որից հետո արդեն կարող է սկսել անմիջական գործունեությունն ԱՏԳ-ում:
2009 թ. սեպտեմբերի 23-ին «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ն, որը գտնվում է «ԱՖԿ «Սիստեմա» ընկերության հսկողության ներքո, հանդիսանում է հեռուստահաղորդակցության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և միկրոէլեկտրոնիկայի ոլորտներում լուծումների առաջատար մատակարարող Ռուսաստանում և ԱՊՀ երկրներում և անընդհատ ընդլայնում է իր ներկայացչությունը Արևելյան Եվրոպայի, Մերձավոր Արևելքի և Աֆրիկյան երկրների շուկաներում, ստեղծեց 100 տոկոսանոց դուստր ձեռնարկություն` «Սիտրոնիկս Արմենիա» ՓԲԸ-ն` նպատակ ունենալով կենտրոնացված կարգով կառավարել իր Հայաստանյան ակտիվները, որոնք ընկերությանն են փոխանցվել Ռուսաստանի գույքի կառավարման կոմիտեի (Росимущество) կողմից: Նորաստեղծ ընկերության հիմնական խնդիրներն են այն ակտիվների կենտրոնացված կառավարումը, որոնք 2008 թ. Росимущество-ի կողմից հանձնվել են «Սիտրոնիկս» ԲԲԸ-ն կառավարմանը, այդ թվում «ՌԱՕ Մարս» ՓԲԸ-ն, «Ավտոմատ կառավարման համակարգերի Երևանի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն, «Հաշվիչ մեքենաների Երևանի գիտահետազոտական ինստիտուտ» ՓԲԸ-ն, «Նյութագիտություն գիտաարտադրական ձեռնարկություն» ՓԲԸ-ն, ինչպես նաև այդ ձեռնարկությունների տարածքներում ստեղծվող ազատ տնտեսական գոտու կառավարումը:

14 Октябрь 2013 - 13:43 AMT
Решением правительства Армении от 18 июля 2013 года организатором первой Свободной экономической зоны стало ЗАО «Ситроникс Армения», а вот 1 августа 2013 года уже открылась первая в Армении СЭЗ. Свободная экономическая зона организована на территории «РАО Марс» и Ереванского научно-исследовательского института математических машин (ЕрНИИММ). СЭЗ имеет 55799 кв.м промышленно-хозяйственных и 37908 кв.м офисных территорий. На территории «РАО Марс» образована промышленно-производственная СЭЗ по стратегическим направлениям развития высоких, наукоемких технологий и промышленности, а в ЕрНИИММ – технико-прикладная СЭЗ по таким стратегическим направлениям как инновации, научно-исследовательские, опытно-конструкторские работы, развитие высоких и информационных технологий.
Касаясь привлекательности и особенностей первой СЭЗ в Армении, надо отметить, что инвесторы получат такие льготы, какие не получают практически ни в одной СЭЗ мира. Эксплуатирующая компания освобождается от налога на прибыль, если это частный предприниматель, то это налог на доход; от импортных и экспортных таможенных пошлин; от НДС и от налога на имущество, от налога на дивиденды. Однако соцвыплаты будут осуществляться согласно существующему в Армении регламенту, в том числе и с учетом того, что с 1 января 2013 года работодатель будет выплачивать единый налог на доход, куда войдет и соцвыплата. Помимо этого, применяется отсутствие валютных ограничений, свободная репатриация капиталов, прибыли и дивидендов.
Министерство экономики Армении совместно с заинтересованными сторонами намерены развивать СЭЗ, привлекать инвесторов и усовершенствовать законодательную базу и создать широкие законодательные возможности для деятельности СЭЗ на территории республики. Об этом в беседе с PanARMENIANNet сообщил начальник управления инвестиционной политики Министерства экономики Армении Ваагн Лалаян.
Поскольку в Армении пока действует одна СЭЗ, и в прошлом у нас не было опыта развития свободных зон, то Министерство экономики на данном этапе анализирует и собирает информацию о тех или иных бизнес-процессах, не предусмотренных законодательством или возможных путях усовершенствования законодательства СЭЗ. Так, например, Закон РА «О свободных экономических зонах» не предусматривает классификаций СЭЗ или СЭЗ без наличия огороженных границ, и возможно в будущем будут внесены изменения и СЭЗ можно будет создать на территории региона или города, или будут СЭЗ классифицированы, например, на промышленные, портовые и логистические. Однако, это не означает, что все эти виды зон должны действовать и их наличие целесообразно – все зависит от экономической ситуации и спроса на их деятельность.
Работу СЭЗ надо рассматривать с двух аспектов: самой СЭЗ и инвестиционного климата страны, в которой она действует. Если рассматривать с точки зрения самой СЭЗ, то согласно нашему законодательству, она уникальна, поскольку дает максимум привилегий для инвестора. Для сравнения: ряд действующих СЭЗ в Китае предлагают лишь освобождение от уплаты налога на прибыль на половину – до 15% вместо предусмотренных 30%. Здесь надо учитывать огромнейший рынок Китая и масштаб эффекта, который могут получить компании, работающие в таких СЭЗ. В армянской же СЭЗ инвестор освобождается от всех возможных налогов, как было указано выше.
Если же рассматривать с точки зрения страны, то здесь инвестор учитывает ряд факторов – географический, политический, социально-экономический и т.д., то есть инвестор, по сути выбирает страну, в которой он хочет работать. «О выборе в привилегиях, то есть в их сравнении с привилегиями в СЭЗ других стран, здесь точно не может быть и речи, так как у нас предусмотрены практически максимально возможные привилегии», – подчеркнул Лалаян. Даже можно сказать больше: сектор ИТ выступил с инициативой отменить даже соцвыплаты, поскольку они составляют значительную долю в зарплатах работников, и мы намерены рассмотреть это предложение, исходя из специфики этого сектора. То есть, иметь нулевой НДС для компаний, работающих в этом секторе не столь важно, сколь иметь нулевые соцвыплаты.
Что же касается управляющей компании, то она должна быть в первую очередь заинтересована повышении эффективности управления этими СЭЗ и в привлечении туда инвесторов. Согласно закону, уполномоченная компания обязуется представить отчет о своей деятельности, после чего будет дана оценка ее работы. И правительство, в частности в лице Минэко, Армянского агентства развития, Индустриального фонда и сама управляющая компания прилагают усилия для привлечения инвесторов в СЭЗ, представляя эту уникальную возможность на международных конференциях, заседаниях межправкомиссий, бизнес-форумах.
Согласно законодательству работать в СЭЗ может созданная для осушествления деятельности исключительно в СЭЗ и зарегистрированная в Армении компания. Заинтересованная компания подает заявление в правительство Армении либо непосредственно в Министерство экономики Армении, бизнес-план и справку, которую она получила от управляющей компании, в данном случае в лице ЗАО «Ситроникс Армения», в которой указано, что она знакома с условиями работы в СЭЗ.
Бизнес-план включает 6 основных пунктов, закрепленных соответствующим правительственным решением. Во-первых, в нем должна быть представлена экпортоориентированная стратегия данной компании, направления деятельности и объемы производимой продукции. Во-вторых, соответствие бизнес-программы целям и направлению СЭЗ, в нашем случае это высокие и телекоммуникационные технологии. Более того, технологии должны быть инновационными, поскольку будет оцениваться уровень этой инновационности. В-четвертых, уделяется внимание созданию новых рабочих мест и средней зарплате, объему общих инвестиций. Надо отметить, что объем инвестиций, который должна осуществить компания, не фиксируется, поскольку для каждого направления присущи свои особенности и, соответственно, объем инвестиций. Так, например, для занимающейся разработкой программных обеспечений компании будет достаточен один объем инвестиций, поскольку ей понадобятся для работы небольшой офис и несколько программистов, а для производящей компании эта сумма будет иной. Вместе с тем, будет оцениваться реалистичность представленного бизнес-плана (завышенные результаты при малых инвестициях и наоборот, обещание очень крупных инвестиций без соответствующих возможностей).
А вот оценкой этой бизнес-программы будет заниматься межведомственная комиссия, которая была создана указом премьер-министра РА в декабре 2011 года. В ее составе министр и первый заместитель министра экономики Армении, секретарь комиссии, занимающий должность начальника инвестиционного департамента Министерства экономики РА, представитель из аппарата президента РА, заместитель министра юстиции РА, заместитель министра финансов РА, генеральный директор Армянского агентства развития, представитель из правительства РА и из Комитета по госдоходам РА.
Таким образом, после того, когда компания подала заявку и представила бизнес-план, Комиссия в течение 15 рабочих дней должна оценить инвестиционную программу и дать свое заключение в правительство РА. В свою очередь исполнительный орган власти в течение 21 рабочего дня принимает решение – разрешить или нет данной компании работать в СЭЗ. Именно на основе решения правительства компания в течение трех рабочих дней получает статус резидента в виде свидетельства, оформляемое на основе совместного указа министров экономики и финансов РА. В случае положительного результата компания-заявитель в течение 3 месяцев обязана заключить с управляющей компанией договор, после чего может уже непосредственно приступать к работе в СЭЗ.
23 сентября 2009 года ОАО «Ситроникс», контролируемый АФК «Система», учредил 100-процентную дочернюю компанию — ЗАО "Ситроникс Армения" для централизованного управления активами в Армении, которые были переданы ему Росимуществом. Основными задачами компании является централизованное управление активами, переданными Росимуществом под управление ОАО «Ситроникс» в 2008 году, включая завод ЗАО «РАО Марс», ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт автоматизированных систем управления (ЕрНИИАСУ)», ЗАО «Ереванский научно-исследовательский институт математических машин (ЕрНИИММ)», ЗАО «НПП материаловедения», а также управление создаваемой на территории этих предприятий свободной экономической зоной.