Այսօր Հայաստանում գործում է փոքր ու միջին շուրջ 80 000 ձեռնարկություն, որոնց բաժինը ՀՆԱ-ում կազմում է մոտ 40 տոկոս: Այդ հատվածի զարգացման համար 2013 թվականին Հայաստանի կառավարությունը պետբյուջեից հատկացրել է շուրջ 150 մլն դրամ:
«Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հերթական հետազոտությունը նվիրված է Հայաստանում փոքր և միջին ձեռնարկատիրությանը: Հետազոտությունը ներկայացնում է Հայաստանի մակրոտնտեսական նկարագիրը, ՓՄՁ ոլորտի նկարագիրը Հայաստանում, հարաբերությունները բանկային համակարգի հետ, խորհրդատվական և այլ մասնագիտական ծառայությունների նկատմամբ կարիքները, ՓՄՁ ոլորտի կարգավորումը Հայաստանում: Այն միաժամանակ տալիս է համեմատականներ այլ երկրների հետ:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տվել փոքր ձեռնարկությունների դրական տրամադրվածությունը, ինչը կարող է շարժիչ ուժ հանդիսանալ ոլորտի զարգացման համար, չնայած, որ միկրոբիզնեսի ներկայացուցիչները զարգացման մեծ հեռանկարներ չեն տեսնում: Այդ մասին ասել է հետազոտության շնորհանդեսի ժամանակ «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության ավագ վերլուծաբան Արտաշես Շաբոյանը: Ըստ նրա, ՓՄՁ-ների ներկայացուցիչների ակնկալիքներն առաջիկա 1-3 տարվա համար թեև մեծ չեն, սակայն դրական են:
ՓՄՁ-ների վարկավորման 70 տոկոսը կատարվում է դրամով, որտեղ միջին վարկը կազմում է 8,5 մլն դրամ՝ միջինը 18,5 տարեկան տոկոսադրույքով: Մնացած 30 տոկոսը դոլարային վարկերն են, որոնք միջինը կազմում են 130 հազար դոլար՝ տարեկան 14,5 տոկոս տոկոսադրույքով:
Միաժամանակ թեև հայկական ՓՄՁ-ները հասկանում են խորհրդատվական ծառայությունների անհրաժեշտությունը, սակայն ազատ դրամական միջոցների բացակայության պատճառով չեն օգտվում դրանցից: Ըստ հետազոտության, ՓՄՁ-ների միայն 31 տոկոսն է վերջին երկու տարում օգտվել մասնագիտական ծառայություններից:
Տեղի ՓՄՁ-ները նաև դժվարությամբ են նորամուծություններ կատարում՝ նորարարությունների ներմուծման մասին հայտարարել է միայն ձեռնարկությունների 6 տոկոսը, իսկ արտադրական նորարարությունների մասին՝ միայն 14 տոկոսը: Ամերիան հետազոտության համար դիտարկել է ընդհանուր քանակով 1003 ՓՄՁ, որից 655 ՓՄՁ-ն Երևան քաղաքից, 144-ը Գյումրիից, 152-ը Վանաձորից, 52-ը Դիլիջանից: Հետազոտությամբ պարզվել է, որ դիտարկված ՓՄՁ-ների 74.7%-ը գերփոքր է, 20.2 %-ը` փոքր, 5.1%-ը`միջին չափի (խմբավորումը կատարված է համաձայն Փոքր և միջին ձեռնարկատիրության պետական աջակցության մասին ՀՀ օրենքի):
Հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ դիտարկվող քաղաքներում ՓՄՁ-ների 47.6%-ը զբաղվում է առևտրով, 34.4%-ը` ծառայություններով, 15.5%-ը`արդյունաբերությամբ, 2.2 %-ը` շինարարությամբ: Առևտուրը գերակշռում է գերփոքր ՓՄՁ-ների մոտ` 55.2%:

At present, 80 000 small and medium-sized enterprises (SMEs) are operating in Armenia, providing a GDP share of 40%. In 2013, the government of Armenia allocated AMD 150 million to develop the sector.
Ameria consulting company conducted a research on Armenia’s small and medium-sized enterprises (SMEs). The study includes the country’s macroeconomic description, SMEs’ characteristics, relations with banking systems, review of necessity of consulting and other professional services, regulation of the sector as well as comparative analysis with other countries.
The study showed that the positive attitude of the enterprise owners will promote the development of the sectors, despite slow growth in micro businesses, Senior Research Specialist at Ameria CJSC Artashes Shaboyan told during the research presentation.
As he noted, representatives of SMEs have though modest but positive expectations for the next 1-3 years.
According to the study, Armenia’s commercial banks favor the SMEs’ crediting, with 70% of credits provided in local currency (dram). The average credit amount is AMD 8,5 million at an annual rate of 18,5%. The rest of the credits were extended in U.S. dollars with the average credit amount of $130 thous. at an annual rate of 14,5%.
Also, though realizing the necessity of consulting services, Armenian SMEs chose not to use them in the absence of spare funds. According to the study, only 31% of SMEs used professional services in the last 2 years.
Armenian SMEs are mostly reluctant to implement innovations, with only 6% of them having announced about introducing innovations in manufacturing of new products.
The study covers 1003 SMEs, with 655 operating in Yerevan, 144 – in Gyumri, 152 – in Vanadzor, 52 – in Dilijan. 74,4% companies operate micro businesses, 20,2% – small businesses, 5,1% – medium businesses. According to the study, 47,6% SMEs are engaged in trade, 34,4% in services sector, 15,5% – manufacturing, 2,2% – construction, with trade prevailing among micro businesses – 55,2%.