Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում վերջին տարիներին երկնիշ աճ է արձանագրում: 2012 թվականի ավարտին աճը ՏՏ ոլորտում կազմեց 25 տոկոս 2011 թվականի համեմատ: Ըստ Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (UITE), այսօր ոլորտում գործում է 350 ձեռնարկություն, 10 հազար աշխատակիցներով: Ոլորտի խոշորագույն ընկերությունն ու գործատուն է Synopsys Armenia ընկերությունը: Այսօր ընկերությունում աշխատում է 625 մարդ, տարեկան աճը կազմում է 30 տոկոս:
Synopsys Inc –ը ծրագրային ապահովման, մտավոր սեփականության և ծառայությունների բնագավառի համաշխարհային առաջատար է և ունի մոտ 70 տեղական մասնաճյուղեր Հյուսիսային Ամերիկայում, Եվրոպայում, Ճապոնիայում, Ասիայում և Հնդկաստանում, իսկ գլխամասային գրասենյակը Կալիֆոռնիայում է (ԱՄՆ)։
Synopsys Armenia ընկերությունը (Synopsys Inc–ի մասնաճյուղ) հայկական շուկա է մտել 2004 թվականի հոկտեմբերին` Leda Design և Monterey Arset ընկերությունների միաձուլման և Synopsys Armenia ԲԲԸ միասնական ընկերության ստեղծման մասին պայմանագրի ստորագրումից հետո։ Ընկերությունը զբաղվում է գիտահետազոտական և ճարտարագիտական աշխատանքներով էլեկտրոնային նախագծման ավտոմատացման, մտավոր սեփականությունների (IР) արտադրության և մշակման նախագծման ոլորտներում։
Այս տարի «Սինոփսիսի շաբաթը Հայաստանում 2013» միջոցառումների շարքը անցնում է հոկտեմբերի 15- 19-ը Երևանում: Շաբաթվա ամենանշանակլի միջոցառումներից է միկրոէլեկտրոնիկայի ամենամյա միջազգային օլիմպիադան, որը տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 16-ին: Այս տարի ՀՀ նախագահի ամենամյա կրթական պարգևին արժանացել են 21 ուսանող և 18 աշակերտ՝ 5 բուհից և 8 ավագ դպրոցից: Ընթացիկ տարում հանձնաժողովն ընդլայնել է մրցանակաբաշխությանը մասնակից կրթական հաստատությունների թիվը՝ ընդգրկելով նաև «Այբ» ավագ դպրոցը: Հանձնաժողովի որոշմամբ, այս տարի «գլխավոր մրցանակ» անվանակարգում հաղթող չի ճանաչվել:
Նախօրեին հայտարարվեց Synopsys Armenia ընկերության ղեկավարության փոփոխության մասին: Synopsys–ի նախագծման բաժնի փոխնախագահ Ամվար Ավադը (Anwar Awad) փոխարինել է Synopsys–ի շուկայի ռազմավարական զարգացման փոխնախագահ Ռիչ Գոլդմանին Synopsys Armenia ՓԲԸ–ի գլխավոր տնօրենի պաշտոնում, հայտնեց Synopsys Armenia գործադիր տնօրեն Հովիկ Մուսայելյանը։ Ռիչ Գոլդմանն աշխատել է այդ պաշտոնում 9 տարի և անգնահատելի ավանդ ունի ընկերության կայացման գործում: Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում նշվեց, որ Synopsys Armenia ընկերությունն ԱՄՆ–ի սահմաններից դուրս գործող Synopsys Inc մասնաճյուղային ցանցի առաջատարն է, հայտնում է Arka Telecom-ը:
Synopsys Armenia–ի նորանշանակ գլխավոր տնօրեն Անվար Ավադն իր հերթին նշեց, որ հայկական մասնաճյուղի ճարտարագիտական բաժինն ԱՄՆ–ի սահմաններից դուրս Synopsys–ի ամենաուժեղ ճարտարագիտական թիմն է։ «Այսօր ավելի քան 550 ճարտարագետներ ընդգրկող մեր հայկական թիմերն աշխատում են աշխարհի կիսահաղորդիչ պրոցեսորների ամենաառաջատար դիրքերում։ Մեր ձեռքբերումները Հայաստանում պրոֆեսիոնալիզմի և աշխատակիցների նպատակաուղղվածության վկայությունն են մեր կազմակերպության բոլոր մակարդակներում։ Ուրախ կլինեմ համագործակցել մեր թիմի հետ հայկական մասնաճյուղում և մեր աշխատակիցների համար ներդրումները շարունակելու նպատակով»,– ասաց Ավադը։
Հոկտեմբերի 17-ին, Սինոփսիսի, ՎիվաՍելի և Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի համատեղ կրթական ծրագրի 3-րդ նոր լսարանի բացումը տեղի կունենա Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայում (ԵՏԱ): Հոկտեմբերի 19-ին կկազմակերպվի Համայնքային կամավորական միջոցառում ՝ ծառատունկ, ԵՊՀ-ին կից տարածքում:

Armenia’s IT sector recorded 25% growth as of the end of 2012 compared to the year before. Turnover amounted to $250 million in the sector. According to Armenia’s Union of Information Technology Enterprises (UITE), there are about 350 enterprises operating in the information and communication technology sector in Armenia today with total staff of around 10,000 people.
Synopsys Armenia is the biggest employer in information technology sector of Armenia. Its staff is currently about 625 employees and it is growing by 30% every year. Synopsys has some 70 local offices in North America, Europe, Japan and Asia, with its headquarters based in California.
Synopsys Inc appeared on the Armenian market after the merger of Leda Design and Monterey Arset into one, Synopsys Armenia open joint stock company, in October 2004. Synopsys Armenia CJSC provides R&D and product support in EDA, design for manufacturing (DFM) and the development of semiconductor intellectual property (IP).
To develop the IT and communication technologies sector, the company has been conducting a number of events in the framework of a Synopsys Week in Armenia.
An annual international microelectronics Olympiad is also among significant events in the sector. The event was held October 16, with President Sargsyan granting educational awards to school and university students who excel in their academic and social activities.
On October 16, an announcement was made that Anwar Awad, vice president of engineering at Synopsys, has replaced Rich Goldman, vice president for corporate marketing and strategic alliances and chief executive officer of Synopsys Armenia CJSC, as executive sponsor of the Armenia site.
Speaking at a news conference Hovik Musaelyan, Synopsus Armenia chief executive manager thanked Rich Goldman for 9 years of cooperation and his invaluable contribution to the company and to the development of IT sector in Armenia.
Anwar Awad said: “Since establishing Synopsys Armenia, the capabilities of our team have grown significantly. Today, with over 550 engineers, our Armenian teams are working on the very leading edge of semiconductor processes, all the way to FinFET technologies at 16 nanometers,” said Anwar Awad. “Our achievements in Armenia are a testament to the professionalism and commitment of dedicated Synopsoids at all levels of our organization. I look forward to working with our team for continued investment in our Armenian site and in our employees there.”