Հոկտեմբերի 14-19-ը Երևանում Հայաստանի պետական ճարտարագիտական համալսարանի 80-ամյակին նվիրված միջոցառումների շրջանակում անցում է նաև «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» հետ բարեկամության շաբաթը: Այդ առթիվ Երևանում է «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» հիմնադիր և տնօրեն Եվգենի Կասպերսկին:
Հոկտեմբերի 18-ին ՀՊՃՀ-ում բացվեցին «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» Ուսումնական և Որակավորման կենտրոնները: «Ուրախ ենք, որ մեզ են ընտրել որպես ՏՏ անվտանգության գլխավոր մատակարար»,- ասաց նա: Ըստ նրա, դա կլինեն ոչ միայն ուսումնական կենտրոններ, այլև ծրագրային ապահովման շահագործման կենտրոններ:
Եվգենի Կասպերսկին դիմեց ուսանողներին. «Պատրաստ եղեք, որ շատ եք սովորելու: Քննություններ եք հանձնելու և խիստ ստուգում անցնելու հավաստագիր ստանալու համար»: Հայ ուսանողները ստիպված կլինեն առցանց ռեժիմով քննություններ հանձնել «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» գլխամասի մասնագետներին: Բացված կենտրոններն ուսանողների կրթությունը կդարձնեն ավելի կիրառական և կիբեռանվտանգության ոլորտի ապագա մասնագետներին թույլ կտան դեռևս ուսումնառության ընթացքում ժամանակակից պաշտպանական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ անհրաժեշտ գիտելիքներ ու «Կասպերսկի Լաբորատորիայի» ծրագրին համապատասխան որակավորում ստանալ: Եվգենի Կասպերսկուն գիտության մեջ նշանակալի ներդրման համար պատվավոր դոկտորի կոչում շնորհվեց:
Կասպերսկին նաև կիբերհանցավորության թեմայով վարպետության դաս անցկացրեց հայկական ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների ու բլոգերների համար՝ ներկայացնելով զարգացումներն ու զարգացման հիմնական վտանգավոր սցենարները: Իր շնորհանդեսը Կասպերսկին անվանեց համակարգչային դժոխքի 7 շրջան: Կիբերհանցավորության էվոլյուցիան սկսվել է դեռ այն ժամանակ, երբ համակարգիչներ չկային. չկային, բնականաբար, նաև համակարգչային վիրուսներ: Հետո գիտնականների ջանքերով հայտնվեցին հաշվիչ մեքենաները, որոնք ամբողջ սենյակներ էին գրավում, նման մի վայրում նաև ինքը՝ Կասպերսկին է ժամանակին աշխատել: Այդ ժամանակ վիրուսները ստեղծում էին հետաքրքրասեր հետազոտողները, նրանք շահադիտական նպատակներ չեին հետապնդում: 80-90-ականներին նրանց փոխարինելու եկան «խուլիգանները», որոնք հպարտանում էին, երբ իրենց ստեղծած վիրուսների մասին շատերն էին իմանում: Նրանց էլ իրենց հերթին փոխարինեցին համակարգչային հացնագործները, որոնք արդեն շահադիտական նպատակներ ունեին:
«Մեր հաշվարկներով համաշխարհային հանրությանըկիբերհանցավորության հասցրած վնասը տարեկան կազմում է 100 մլրդ ԱՄՆ դոլար»,- ասաց Կասպերսկին: Ըստ նրա, հանցավորության այդ ոլորտը գնալով մեծ թափ է ստանում, ստեղծվում են հանցավոր ցանցեր, որոնք նա անվանեց C2C (criminal-to-criminal)՝ հայտնի b2b (business-to-business) ձևաչափի նմանությամբ: Միաժամանակ, ըստ նրա, արդյունավետ են սկսել գործել այսպես կոչված «ոստիկանները», որոնք բացահայտում են հաքերների հարձակումները: Շահութաբեր կիբերաշխարհը հսկայական միջոցներ է ներմուծում իր զարգացման համար, ուստի հակավիրուսների հեղինակները ստիպված են նույնպես ներդրումներ անել նոր մշակումների մեջ ու «պատերազմել»:
«Համեմատության համար. եթե նախկինում վիրուսները կարելի էր հեծանիվի հետ համեմատել, ապա այսօր արդեն ամենաժամանակակից մեքենաների հետ»,- ասաց Կասպերսկին:
Մասնագետը կիբերաշխարհը տարանջատեց լրտեսների ու «հակտիվիստների»՝ նշելով, որ «ամբողջ տեղեկատվությունն աշխարհում արդեն վաճառված է, առնվազն երկու անգամ» քանի որ ավանդական ծրագրերն արդեն չեն աշխատում թիրախավորված հարձակումների դեպքում: Այստեղ կարելի է օգտագործել «սպիտակ թղթի» մոտեցումը, երբ համակարգում հատուկ սոֆթեր են կիրառվում: Օրինակ, եթե ծառայողներին հարկավոր չէ ստուգել էլեկտրոնային փոստը, ապա նրանց համար ինտերնետի հասանելիությունը պետք է սահմանափակ լինի, քանի որ «որքան շատ են ռիսկերը, այնքան քիչ է ազատությունը»:
Կասպերսկին առանձնահատուկ ուշադրություն հրավիրեց կիբերսաբոտաժի վրա, օրինակ բերելով Իրանի միջուկային ցենտրիֆուգերի հետ կապված դեպքը:
ԿՀՎ նախկին աշխատակից Էդվարդ Սնոուդենը, որը թաքնվում է ԱՄՆ իշխանություններից, պատմել է, թե ով է վնասել Իրանի միջուկային ցենտրիֆուգերը: Ըստ նրա, Stuxnet համակարգչային վիրուսը ստեղծվել է ԱՄՆ ու Իսրայելի մասնագետների համատեղ ջանքերով:
Այսպիսով կիբերսաբոտաժի զոհ կարող են դառնալ բոլոր համակարգերը, գործարանները, էլեկտրակայաններն ու այլ օբյեկտները, որոնք կառավարվում են համակարգիչների միջոցով, այդ թվում նաև SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications) բանկային համակարգը, որը տեղեկատվության ու վճարումների միջբանկային համակարգ է:
«Կիբերզենքն ամենահզորը կդառնա աշխարհում, քանի որ այն հեշտ է սարքել ու կիրառել: Այսօրվա դրությամբ այդ զենքից պաշտպանվել հնարավոր չէ: Դրա համար հարկավոր է վերակառուցվել ու բոլոր համակարգերը տեղափոխել անվտանգ սոֆթեր»,- նշեց Կասպերսկին: Նա հավելեց, որ Լաբորատորիայի և ցանկացած պետության անվտանգության ռազմավարության գլխավոր խնդիրը մասնագետներ պատրաստելն է:
Կասպերսկին մտավախություն հայտնեց, որ հեռու չեն ժամանակները, երբ կիբերհանցավորությունն այնպիսի թափ կարող է ստանալ, որ պետությունները ստիպված կլինեն պայմանավորվել կիբերզենք չկիրառելու մասին: Բայց վստահ չէ, որ դա նրանց կհաջողվի:
«Կիբերգրոհներից շատերը կորակավորվեն որպես ահաբեկչական»,- ասաց նա՝ բերելով Էստոնիայի օրինակը, երբ ռուս հակտիվիստների ջանքերով երկիրը մի քանի օր զրկված էր ինտերնետից: «Կարող է այնպես պատահել, որ ֆուտբոլային ֆանատները կիբերհարձակում կազմակերպեն հաղթած երկրի դեմ»,- ենթադրեց Կասպերսկին:

18 Октябрь 2013 - 11:00 AMT
Евгений Касперский: Кибер-оружие в ближайшее время будет одним из самых опасных в мире, защититься от него невозможно
В Ереване 14-19 октября проходят мероприятия в рамках Недели дружбы с «Лабораторией Касперского», посвященной 80-летию Государственного инженерного университета Армении. Для участия в мероприятиях Армению посетил учредитель и директор «Лаборатории Касперского» Евгений Касперский.
18 октября в Государственном инженерном университете Армении (ГИУА) открылись образовательный и сертификационный авторизированные центры «Лаборатории Касперского». «Мы очень рады тому, что нас выбрали в качестве главного поставщика ИТ-безопасности», – сказал он. По его словам, это будут не только учебные центры, но и центры по эксплуатации программного обеспечения.
Учредитель и директор «Лаборатории Касперского» обратился к студентам ГИУА: «Готовьтесь к тому, что учиться придется много. Вы будете сдавать экзамены и проходить жесткую проверку на получение сертификации». Армянским студентам продеться в режиме он-лайн сдавать экзамены специалистам головного офиса «Лаборатории Касперского».
В рамках мероприятия Евгению Касперскому будет присуждено звание Почетного доктора ГИУА.
Евгений Касперский также провел мастер-класс для блогеров и представителей армянских СМИ на тему кибер-преступности, представив эволюцию и основные опасные сценарии развития. Свою презентацию Касперский назвал 7 кругов компьютерного ада. Эволюция кибер-преступности начинается с периода, когда компьютеров вообще не было, и не было, естественно, самих вирусов. Затем благодаря стараниям ученых появляются вычислительные устройства, которые занимают целые комнаты, на таких работал и сам Касперский. В этот период вирусы создавались любопытными исследователями и не преследовали корыстных целей. В 80-90-х гг. на их смену пришли «хулиганы», которые начали гордиться тем, что об их вирусах становится известно многим. На смену «хулиганам» пришли компьютерные преступники, которых интересовали материальные выгоды.
«По нашим подсчетам ущерб, наносимый мировой экономике от кибер-преступности, ежегодно составляет порядка 100 млрд долларов США», – сказал Касперский. По его словам, эта сфера преступности набирает обороты, и создаются целые криминальные сети, которые он называет C2C (criminal-to-criminal), наподобие известного формата b2b (business-to-business). Одновременно, по его словам, стали эффективнее работать так называемые «полицейские», которые разоблачают хакерские атаки. Прибыльный кибер-мир инвестирует огромные средства для своего развития, поэтому создателям антивирусов приходиться также вкладывать в новые разработки и «воевать». «Для сравнения: если раньше вирусы можно было сравнить с велосипедом, то сегодня это уже навороченные автомобили», – отметил Касперский.
Кибер-мир специалист подразделил на шпионаж и хактивистов, подчеркнув, что «вся информация в мире уже продана, как минимум дважды», поскольку традиционные программы уже не работают против таргетированных атак. Здесь возможно использование подхода «белого листа», когда в системе применяются особые софты. К примеру, если служащим не нужно проверять свой мейл, то доступ к Интернету для них должен быть ограничен, т.е. «чем больше рисков – тем меньше свободы».
Особое внимание Касперский обратил на венные атаки – кибер-саботаж, приведя в пример случай с ядерными центрифугами Ирана.
Экс-сотрудник ЦРУ Эдвард Сноуден, скрывающийся от властей США, рассказал, кто разрушил иранские ядерные центрифуги. По его словам, компьютерный вирус Stuxnet, нанесший вред этим объектам, был создан совместными усилиями специалистов из Соединенных Штатов и Израиля.
Таким образом, жертвами кибер-саботажа могут быть все системы, заводы, электростанции и другие объекты, управляемые компьютерами, в том числе и банковская система SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications – Сообщество всемирных межбанковских финансовых телекоммуникаций, по-русски произносится СВИФТ) – международная межбанковская система передачи информации и совершения платежей.
«Кибер-оружие в ближайшее время будет одним из самых опасных в мире, поскольку оно проще в изготовлении и применении. На сегодняшний день защититься от него невозможно. Для этого необходимо перестроиться и перевести все системы на безопасные софты», – подчеркнул Касперский. В связи с этим он добавил, что перед Лабораторией и в стратегии безопасности любого государства стоит главная задача – подготовить специалистов.
Касперский пошел еще дальше и высказал свои опасения по поводу того, что придут времена, когда кибер-преступность наберет такие обороты, что государства должны будут договориться о неприменении кибер-оружия. Однако он не уверен, что это им удастся. «Многие кибер-атаки будут классифицироваться как террористические», – подчеркнул он. В связи с этим он привел пример с Эстонией, когда страна была на несколько дней лишена Интернета благодаря усилиям русских хактивистов. «Возможен случай, что футбольные фанаты организуют кибер-атаку на победившую страну», – предположил Касперкий.