«Կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում սկսել է զարգացում ապրել 2000 թ-ից: 2010թ-ին տարեկան ներքին շրջանառությունը այս ոլորտում կազմել է 150 մլն դոլար՝ կազմելով ՀՆԱ-ի 1.7 %-ը: 2009թ-ին տեղեկատվական տեխնոլոգիաների և կապի միջոցների արտահանումը կազմել է ծառայությունների արտահանման 16%-ը, որը 7 անգամ գերազանցել է Վրաստանի նույն ցուցանիշին»: Այս մասին նշված է Համաշխարհային բանկի հրապարակած ծավալուն զեկույցում (Fostering Entrepreneurship in Armenia):
«Ներկայումս շուկայում գործունեություն են ծավալում ավելի քան 40 արտասահմանյան և 100 տեղական ընկերություններ: Ոլորտը ներգրավել է զգալի մասնավոր ներդրումներ՝ ապահովելով 5000 աշխատատեղ՝ բարձր վարձատրությամբ ՝ մասնագիտանալով ծրագրային ապահովման, ինտերնետ ծառայությունների, բջջային ծրագրերի զարգացման մեջ: 2001թ-ից մոտ 1 մլրդ դոլար օտարերկրյա ներդրումներ են ներգրավվել այս ոլորտ:
Հայաստանի մրցակցային առավելությունները այս ճյուղում պայմանավորված են ինֆորմատիկայի ոլորտում առկա գիտահետազոտական պոտենցիալով, աշխատաշուկայի մրցունակությամբ, ցածր գործառնական ծախսերով, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում մասնագիտացվածությամբ, ինչպես նաև Սիլիկոնյան Հովտում ներգրավածություն ունեցող սփյուռքի աջակցությամբ»:

Сфера информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) получила развитие в Армении, начиная с 2000 года. С 2001 года объем привлеченных в данную сферу иностранных инвестиций составил порядка 1 млрд. долларов. Уже к 2010 году годовой оборот отрасли составил 150 млн. долларов или 1.7% от ВВП. Об этом говорится в докладе Всемирного банка Fostering Entrepreneurship in Armenia.
Согласно докладу, в 2009 году экспорт информационных технологий и средств связи составил 16% от общего объема экспорта услуг, в 7 раз превысив аналогичный показатель в Грузии.
В сфере ИКТ на сегодняшний день работают более 40 зарубежных и 100 местных компаний. За счет привлеченных инвестиций удалось обеспечить 5000 высокооплачиваемых рабочих мест, специализируясь на разработке программного обеспечения, Интернет-услугах, программах для мобильных устройств.
Конкурентные преимущества Армении в данной отрасли обусловлены имеющимся научно-исследовательским потенциалом в сфере информатики, конкурентоспособностью на рынке труда, низкими операционными расходами, специализацией в сфере информационных технологий, а также содействием Диаспоры.