Երևանը սեփական ինտերնետ-սթարթափի համար ամենամատչելի քաղաքներից է: Ամենաթանկն այդ առումով Մոսկվան է: Նման եզրակացության է եկել Digital October տեխնոլոգիական ձեռնարկատիրության կենտրոնի կուրատոր Պյոտր Տատիշչևը, հայտնում է hopesandfears.com-ը:
Կենտրոնի կուրատորը վերլուծել է, թե որքան կպահանջվի 2 ծրագրավորողի և 1 դիզայների աշխատանքը կազմակերպելու համար վարձակալվող գրասենյակում մեկ տարվա ընթացքում: Այդ նպատակով հարցում է անցկացվել Ռուսաստանի և ԱՊՀ տարբեր երկրների ձեռնարկատերերի միջև: Արդյունքում ցուցակն այսպիսի տեսք է ստացել. Մոսկվա՝ 165 000 դոլար, Սանկտ Պետերբուրգ՝ 120 000 դոլար, Նիժնի Նովգորոդ՝ 112 500, Նովոսիբիրսկ՝ 73 500, Տոմսկ՝ 51 938, Տագանրոգ՝ 56 250, Կրասնոդար՝ 61 875, Պերմ՝ 86 250, Վլադիվոստոկ՝ 75 00, Մինսկ՝ 60 000, Թբիլիսի՝ 38 400 և Երևան՝ 52 800 դոլար:
Սեպտեմբերի վերջում նմանատիպ հետազոտություն է անցկացրել նաև Staff.com HR-պորտալը՝ անդրադառնալով աշխարհի քաղաքներին, Լոնդոնից սկսած և Մումբաիով վերջացրած: Արդյունքում պարզվել է, որ առավել շահավետ է նոր ինտերնետ նախագիծ սկսել Ֆիլիպիններում, որտեղ մեկ տարվա աշխատանքի համար 6,5 անգամ ավելի քիչ ծախսեր կպահանջվեն, քան Ցյուրիխում, Սիդնեյում կամ Նյու Յորքում:
Սթարթափ ընկերությունը սկսնակ ընկերություն է, որը ստեղծվել է վերջերս, զարգացման փուլում է գտնվում կամ հետազոտում է հեռանկարային շուկաները: ՏՏ ոլորտի նման նախագծերը հաճախ անվանում են հայթեք-սթարթափ:

Ереван оказался одним из наиболее дешевых городов для запуска собственного интернет-стартапа. Самая дорогая же — Москва. К такому выводу пришел куратор центра технологического предпринимательства Digital October Петр Татищев, передает hopesandfears.com.
Он проанализировал, во сколько обойдется работа команды из двух программистов и одного дизайнера в съемном офисе в течение года. Для этого был проведен опрос среди предпринимателей из различных городов России и СНГ. В итоговый список попали Москва ($165 000), Санкт-Петербург ($120 000), Нижний Новгород ($112 500), Новосибирск ($73 500), Томск ($51 938), Таганрог ($56 250), Краснодар ($61 875), Пермь ($86 250), Владивосток ($ 75 000), Минск (Беларусь) ($60 000), Тбилиси (Грузия) ($38 400) и Ереван (Армения) ($52 800).
Аналогичное исследование в конце сентября проводил и HR-портал Staff.com. В поле его зрения оказались различные города мира, начиная с Лондона и заканчивая Мумбаи, данные о расценках в которых были получены из различных онлайн-ресурсов. В результате оказалось, что выгоднее всего запускать новый интернет-проект на Филиппинах: год работы в Маниле обойдется в 6,5 раз дешевле, чем в Цюрихе, Сиднее или Нью-Йорке.
Стартап или стартап-компания (от англ. start-up — запускать) — компания с короткой историей операционной деятельности. Как правило, такие компании созданы недавно, находятся в стадии развития или исследования перспективных рынков. Новые проекты в отраслях высоких технологий часто называют хайтек-стартап. Термин стартап применяется для всех отраслей экономики. На примере сферы информационных технологий и интернет-проектов, в ИТ-стартапами называют новые компании, только появляющиеся или планируемые к созданию.