Հայ ոսկերիչների համաշխարհային ասոցիացիայի «YerevanShow-2013» երրորդ միջազգային ոսկերչական ցուցահանդեսը կանցնի հոկտեմբերի 28-30 Երևանի Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում: Ցուցահանդեսն կանցնի ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո:
Հայաստանն աշխարհի միակ երկիրն է, որտեղ Ոսկերչի օրը պետական տոն է համարվում, այն նշվում է ամեն տարի հոկտեմբերի վերջին կիրակի օրը:
YerevanShow-2013 մասնակիցների թվում են համաշխարհային ճանաչում ունեցող ոսկերչական և ժամագործական ընկերություններ, արտադրողներ ու դիստրիբյուտերներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, ԱՄՆ-ից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Իտալիայից, Բելգիայից, Շվեյցարիայից, Թուրքիայից, ԱՄԷ-ից, Մեծ Բրիտանիայից, Լիբանանից, Եգիպտոսից, Թաիլանդից, Հոնկոնգից, Արգենտինայից, Չինաստանից, Հորդանանից, Իսրայելից, Հունաստանից և այլ երկրներից:
Իրենց մասնակցությունը ցուցահանդեսին հաստատել են ոսկերչական ոլորտի հայտնի գործիչներ, ինչպիսիք են Համաշխարհային ոսկերչական կոնֆեդերացիայի (CIBJO) նախագահ Գաետանո Կավալիերին, հայտնի Malca-Amit Global Limited ընկերության ղեկավար Նայջել Փաքսմանը և այլոք:
Ցուցահանդեսին կներկայացվեն ոսկերչական գործեր թանկարժեք ու կիսաթանկարժեք քարերից, մարգարիտներով զարդեր, ժամացույցներ, ինչպես նաև բիժուտերիա, սարքավորումներ և գործիքներ ոսկերչական արտադրության համար:
Ցուցահանդեսի շրջանակում տեղի կունենա «Ոսկերչական ոլորտի ժամանակակից վիճակը՝ խնդիրներ և հեռանկարներ» խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովում AJA նախագահ Գագիկ Գևորգյանը (նա նաև գլխավորում է Ռուսաստանի ոսկերիչների գիլդիան) կներկայացնի AJA ևս մեկ կարևոր նախաձեռնություն՝ Երևանում ոսկերչական ազատ տնտեսական գոտու ստեղծումը, որի իրականացման դեպքում Հայաստանը կվերածվի ոսկերչական ոլորտի առաջատար համաշխարհային կենտրոններից մեկը:
Խորհրդաժողովում կներկայացվի նաև AJA նոր հետազոտական հիմնադրամը՝ ArmenianJewellersFoundation – AJF-ն:
Ոսկերչական իրերի արտադրության ծավալը Հայաստանում 2013 թ. հունվար–օգոստոսին կազմել է 11,8մլրդ դրամ' 2012 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ ավելանալով 14,6 տոկոսով, հայտնում է հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում արտադրվել է 759,1 կգ ոսկերչական իրեր՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 703,9 կգ դիմաց (աճը՝ 7,8%). Ադամանդների արտադրության ծավալը Հայաստանում այս տարվա հունվար–օգոստոսին կազմել է 58 927 կարատ' 2012 թվականի հունվար–օգոստոսի համեմատ ավելանալով 49, 2 տոկոսով:
Միաժամանակ, թանկարժեք և կիսաթանկարժեք քարերի, թանկարժեք մետաղներից և դրանցից պատրաստած իրերի արտահանումն այս տարվա հունվար–օգոստոսին կազմել է 120,3 մլն դոլար: 2012 թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճը կազմել է 5,9 %:

YerevanShow-2013 3rd international jewellery exhibition will kick off in Armenian capital October 28 to last through October 30.
Karen Demirchyan Sports & Concert Complex will host the Armenian Jewellers Association-initiated event held under the high patronage of President Serzh Sargsyan.
Armenia is the only country worldwide to celebrate Jeweller’s Day as a state holiday (marked on the last Sunday in October.)
To participate in the exhibition are well-known jewellery and watch manufacturers and distributors from Armenia, Russia, U.S., Canada, France, Italy, Belgium, Switzerland, Turkey, UAE., UK, Lebanon, Egypt, Thailand, Hong Kong, Argentina, China, Jordan, Israel, Greece and other countries.
The World Jewellery Confederation (CIBJO) president Gaetano Cavalieri, Malca-Amit Global Limited CEO Nigel Paxman and other top figures in the jewellery production sector will attend the event.
A conference on current state of the jewellery sector will be held on the sidelines of the exhibit, with AJA president Gagik Gevorgyan to present an importance project – creation of a free jewellery economic zone in Yerevan to promote international awareness of the Armenian capital in the jewellery sector.
A new research foundation – Armenian Jewellers Foundation (AJF) – will also be introduced at the event.
58 927 carats of diamond were produced in Armenia in January-August 2013, up by 49,2% carats from the year-earlier period.
According to the National Statistical Service, 759,1 kg of jewelry was produced during the with an 24,2% increase posted against last year’s results. Jewellery production volume totaled AMD 11,8 billion growing by 14,6% against last year.