Ռուսաստանի, Բելառուսի ու Ղազախստանի նախագահները հոկտեմբերի 24-ին Մինսկում կքննարկեն Մաքսային միության, Միասնական տնտեսական տարածքի և դրա հիման վրա Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման հարցերը:
Վլադիմիր Պուտինի, Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Նուրսուլթան Նազարբաևի հանդիպման հիմնական հարցերից մեկը, ինչպես ակնկալվում է, կլինի Հայաստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու հայտի քննությունը, հայտնել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը: Չի բացառվում, որ քննարկմանը կմասնակցի նաև ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը: Նախագահները կքննարկեն նաև Ղրղզստանի անդամակցության հարցը միությանը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հոկտեմբերի 24-ին Բելառուսում կմասկանցի ԱՊՀ մասնակից պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի նիստին:
Նիստի ընթացքում մասնակից պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները կքննարկեն ԱՊՀ շրջանակում իրականացվող գործակցությանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ:
Հանդիպումը կանցնի Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստի ձևաչափով, որը համարվում է Մաքսային միության և Միասնական տնտեսական տարածքի գլխավոր մարմինը: Նախորդ հանդիպումը տեղի է ունեցել Աստանայում, հաջորդը կկայանա Մոսկվայում:
Նույն օրը Պուտինն առանձնազրույցներ կունենա Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի և Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի հետ:
Ուրբաթ օրը Մինսկում կկայանա ԱՊՀ գագաթնաժողովը:
Ըստ Ուշակովի, գագաթնաժողովում կքննակվեն «Մաքսային միության գործունեության որոշ գործնական հարցեր»: Նախագահները նաև պայմանավորվել են ուշադրության կենտրոնում պահել 2015 թ. հունվարի 1-ից կազմավորվող Եվրասիական տնտեսական միության կազմավորմանը: «Սա կարևոր թեմա է ինտեգրացիոն գործընթացների ընդլայնման համար Հայաստանի վերջերս արված հայտարարության ներքո. չափազանց կարևոր հարց է»,- ասել է նա:
Հոկտեմբերի 21-ին Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն չէր բացառել, որ Մինսկում կայանալիք հանդիպմանը «կարող է ինչ-որ փաստաթուղթ ստորագրվել Մաքսային միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ»: Սակայն, նշել էր նաև՝ Հայաստանի անդամակցությունը Մաքսային միությանը մոտակա օրերի հարց չէ, քանի որ երկիրը պետք է «միանալու ուղին» անցնի: Լուկաշենկոն ասել էր, որ «այսօրվա դրությամբ խոսքը գնում է ինչ-որ կիսաքայլի մասին Հայաստանի կողմից մի նպատակով՝ որ նա մեզ հետ լինի»: ՄՄ ակնկալում էր, որ Կիևը ևս կանադամակցի միությանը, քանի որ Ուկրաինան արդեն դիտորդի կարգավիճակ ունի, սակայն վերջինս մտադիր է Ասոցացման համաձայնգաիր կնքել ԵՄ հետ: Մաքսային միությանը միանալու ցանկության մասին նախկինում հայտարարել էր նաև Ղրղզստանը; Ըստ Լուկաշենկոյի, նրա նախաձեռնությունը ևս կքննարկվի Մինսկում:
Երկրորդ փուլում ՌԴ, Բելառուսի ու Ղազախստանի նախագահներին կմիանան նրանց պաշտոնակիցները Հայաստանից, Ղրղզստանից ու Ուկրաինայից: «Բարձրագույն Եվրասիական տնտեսական խորհրդի նիստը կարող է լրացուցիչ խթան հանդիսանալ եվրասիական տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացների համար»,- ասել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Ըստ Ուշակովի, նիստի համար նախապատրաստվել է փաստաթղթերի փաթեթ: Ստորագրման է պատրաստվում Թմրանյութերի տեղաշարժի իրավական կարգավորման մասին համաձայնագիրը, կքննարկվի նաև ՄՏՏ բյուջեի 2012 թ. կատարողականը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունը: Մաքսային միությունն իր աշխատանքը սկսել է 2010 թվականին: Սկզբում միությանն անդամկցում էին Ռուսաստանը, Բելառուսն ու Ղազախստանը: Հետագայում միությանն անդամակցելու մտադրության մասին հայտարարեցին նաև Ղրղզստանն ու Տաջիկստանը:
Պաշտոնական ձևակերպման համաձայն, Մաքսային միությունը Բելառուսի, Ղազախստանի ու Ռուսաստանի առևտրատնտեսական ինտեգրման ձև է, որը միասնական մաքսային տարածք է նախատեսում, որի սահմաններում փոխադարձ առևտրի դեպքում մաքսային տուրքեր ու տնտեսական բնույթի սահմանափակումներ չեն կիրառվում, բացառությամբ միայն հատուկ պաշտպանիչ, հակադեմպինգային ու հատուցման միջոցների: Ընդ որում մասնակից երկրները օգտվում են միասնական մաքսային սակագնից և առևտրի կանոնակարգման միասնական միջոցներ երրորդ երկրների հետ: Մաքսային միության միասնական մաքսային տարածքը կազմում են Բելառուսի, Ղազախստանի ու Ռուսաստանի տարածքները, ինչպես նաև այդ պետությունների տարածքներից դուրս գտնվող արհեստական կղզիներ, շինություններ, սարքեր ու այլ օբյեկտներ, որոնք հանդեպ ՄՄ անդամ պետությունները բացառիկ իրավատիրություն ունեն:

Лидеры России, Белоруссии и Казахстана 24 октября обсудят в Минске вопросы развития Таможенного союза, Единого экономического пространства и формирование на его основе Евразийского экономического союза.
Одним из главных вопросов на встрече Владимира Путина, Александра Лукашенко и Нурсултана Назарбаева, как ожидается, станет обсуждение заявки Армении на вступление в Таможенный союз, сообщил помощник президента РФ Юрий Ушаков. Не исключено, что в обсуждении примет участие и президент Армении Серж Саргсян. Кроме того, лидеры обсудят планы Киргизии по присоединению к объединению.
Встреча пройдет в формате заседания Высшего Евразийского экономического совета (ВЕЭС) – главного органа Таможенного союза (ТС) и Единого экономического пространства (ЕЭП). Предыдущая встреча совета состоялась в мае в Астане, а следующая, как планируется, – в Москве.
25 октября в Минске пройдет саммит СНГ.
По словам Ушакова, на саммите будут рассмотрены "некоторые практические вопросы функционирования Таможенного союза и Единого экономического пространства". Также лидеры договорились уделить особое внимание формированию с 1 января 2015 года Евразийского экономического союза. "Важная тема – о возможном расширении состава участников интеграционных процессов в свете недавней заявки Армении. Этот вопрос необычайно важен", – подчеркнул представитель Кремля.
21 октября президент Белоруссии Александр Лукашенко не исключил, что на встрече в Минске может быть подписан "некий документ о намерении Армении присоединиться к Таможенному союзу". Однако, отметил он, вступить в ТС республика не сможет "ни завтра, ни послезавтра, ни в этом году и, может, даже ни в следующем", поскольку для вступления она должна пройти ряд процедур и принять целый комплекс документов.
На втором этапе к президентам России, Белоруссии и Казахстана присоединятся их коллеги из Армении, Киргизии, Таджикистана и Украины. "Предстоящее заседание Высшего Евразийского экономического совета призвано придать дополнительный импульс интеграционным процессам на евразийском пространстве. На саммите будут рассмотрены актуальные проблемы функционирования ТС и ЕЭП, кодификации международных договоров, составляющих их правовую базу", – отметил представитель Кремля.
По словам Ушакова, к заседанию ВЕЭС подготовлен солидный пакет документов. Предполагается одобрить проект модельного закона "О конкуренции", направленного на унификацию конкурентной политики и ее правового регулирования. Готовится к подписанию Соглашение о порядке перемещения наркотических средств, психотропных веществ и их прекурсоров по таможенной территории Таможенного союза. Запланировано рассмотрение годового отчета об исполнении бюджета ЕЭК за 2012 год и утверждение Положения о проверке достоверности и полноты сведений о доходах, имуществе и обязательствах имущественного характера, представляемых членами Коллегии и сотрудниками ЕЭК и членами их семей, передает РИА Новости.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, для участия в заседании Совета министров иностранных дел стран СНГ в Минск отбудет глава армянского внешнеполитического ведомства Эдвард Налбандян. В ходе заседания планируется обсуждение широкого спектра вопросов, касающихся сотрудничества в рамках СНГ.
По итогам переговоров президентов Армении и России 3 сентября было заявлено о намерении республики вступить в ТС и в последующем участвовать в формировании Евразийского экономического союза. Ранее планировалось, что Ереван подпишет соглашения об ассоциации и зоне свободной торговли с Евросоюзом в Вильнюсе на саммите "Восточного партнерства", целью которого является сближение ЕС с Украиной, Арменией, Молдавией, Грузией. Однако еврочиновники заявляют, что эти два формата экономической интеграции несовместимы.