Ձվի շուկայում առաջացած դեֆիցիտի պատճառը ֆինանսական դժվարություններն էին, որ ունեին տեղական արտադրողները: Վարկերի վերաֆինանսավորման նպատակով տնտեսվարող սուբյեկտները դիմել էին առևտրային բանկերին, որոնք իրենց հերթին գործարքը կատարեցին ոչ թե օգոստոսին, այլ հոկտեմբերին: Արդյունքում արտադրողներին չհաջողվեց ժամանակին նոր ածան հավեր ձեռք բերել:
Ինչպես գրում է «Ժողովուրդ» օրաթերթը, նոյեմբերի 5-ից արդեն տեղական արտադրության վաճառքի ձու կունենանք խանութներում, սակայն փոքր չափի՝ ավելի ցածր գնով:
«Ձվի շուկայի նկատվող թանկացումն անտրամաբանական է, ոչ արդարացված, օբյեկտիվ պատճառ չեմ տեսնում: Թանկացումն անկազմակերպ, տնտեսական ոչ օպտիմալ քաղաքականություն վարելու հետևանք է»,- հոկտեմբերի 19-ին ասուլիսում նման կարծիք էր հայտնել «Սպառողների միություն» ՀԿ նախագահ Արմեն Պողոսյանը: Նրա խոսքով, ԳԱ սննդի անվտանգության պետական ծառայությունը, ՏՄՊՊՀ-ն են պատասխանատու, որպեսզի վերահսկեն շուկաներում նկատվող թանկացումները, բայց այդ կառույցները էֆեկտիվ չեն աշխատում, մշտապես ասում են, որ պլանային ստուգումներ են նախատեսված, այսինքն` օպերատիվ արձագանք չկա:
Պողոսյանի խոսքով, Հայաստանում պարենային բոլոր ապրանքները թանկացել են, բացի շաքարավազից, մինչդեռ համաշխարհային շուկայում ամեն ինչի գինը նվազում է:
Ավելի վաղ PanARMENIAN.Net-ին հակամենաշնորհային մարմնի մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ պահանջել են շուկայում գերիշխող դիրք զբաղեցնող 4 ընկերություներից՝ «Արաքս», «Արզնի», Լուսակերտի և Աշտարակի թռչնաֆաբրիկաներից հիմնավորել ձվի գների բարձրացումը:
Ըստ Սննդամթերքի անվտանգության պետծառայության, մեր հանրապետությունում մինչև սեպտեմբեր սննդային ձու ներկրելու թույլտվության համար դիմած6 ընկերությունից իրավունք է ստացել 3-ը: Դրանց թվում են նաև նախկինում ձու արտադրող Լուսակերտի, Երևանի, «Արաքս», «Արզնի» թռչնաֆաբրիկաները:
Զուգահեռ արագ տեմպերով ավելանում է նաև ներկրված ձվի քանակը: Եթե այս տարվա մայիսին ներկրվել է 329 400 հատ ձու, ապա սեպտեմբերին` 2 մլն 623 հազար 599 հատ, իսկ հոկտեմբերի առաջին 15 օրվա ընթացքում` 1 մլն 466 հազար 967 հատ: Ընդհանուր առմամբ, ծառայության աշխատակազմի ղեկավարի տրամադրած տվյալներով, այս տարվա ընթացքում` հոկտեմբերի 15-ի դրությամբ Հայաստան է ներկրվել 4 870 033 հատ սննդային ձու: ՀՀ ձու բերվել է միայն Վրաստանից ու Ուկրաինայից, իսկ այս պահի դրությամբ ձու բերվում է Ուկրաինայից, Բելառուսից, Իրանից ու Վրաստանից:
Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովը դեռ ուսումնասիրում է շուկան, արդյունքները, ամենայն հավանականությամբ, պարզ կլինեն հաջորդ շաբաթվա ընթացքում:
Հայաստանի թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը մամուլի ասուլիսին ասել է, որ, մասնավորապես, եգիպտացորենի գներն աճել են 82 %-ով, սոյայինը՝ 62 %-ով: Բացի այդ, հանրապետությունում նկատվում է ածան հավերի թվաքանակի նվազում: Հարցին լուծում տալու նպատակով, ըստ Ստեփանյանի, վերջերս Հայաստան է ներկրվել մոտ 180 հազար ածան հավ: Սակայն, ըստ մասնագետի, դա բավարար չէ, քանի որ հարկավոր է ներկրել ևս 80 հազարը՝ առաջիկա ամիսներին գլխաքանակը լիովին թարմացնելու համար, ինչը թույլ կտա խուսափել գնաճից:
2013թ. սեպտեմբերին 2012թ. սեպտեմբերի համեմատ հանրապետությունում գրանցվել է ձվի` 38.6%, իսկ 2013թ. օգոստոսի համեմատ` 9.4% գնաճ, հայտնում է Ազգային վիճակագրական ծառայությունը: Հանրապետության դիտարկված բոլոր քաղաքներում արձանագրվել է ձվի 7.6-19.1% գնաճ: Մայրաքաղաքում ձվի գինն աճել է 7.8%-ով:
Օգոստոսին արտադրվել է 45,7 մլն հատ ձու, ինչը 3,6 %-ով քիչ է, քան 2012 թվականի օգոստոսին: Օգոստոսի 1-ին ձվի գինը միջինը եղել է 72 դրամ՝ նախորդ տարվա օգոստոսի 54 դրամի դիմաց: Ընդ որում, մայրաքաղաքի որոշ խանութներում 1 հատ ձվի գինը հասնում է 80 դրամի:

Причиной образовавшегося дефицита на рынке яиц Армении стали финансовые затруднения, которые испытывали местные производители. С целью рефинансирования кредитов хозсубъекты обратились в коммерческие банки Армении, которые в свою очередь осуществили сделку не в августе, а в октябре. В результате чего производителям не удалось вовремя приобрести новых птиц-несушек.
Как пишет газета «Жоховурд» («Народ»), уже с 5 ноября в продажу поступят яйца местного производства, однако небольших размеров по более низкой цене.
По мнению председателя Ассоциации потребителей Армении Армена Погосяна, рост цен является следствием неоптимальной экономической политики. «Наблюдающийся на армянском рынке куриных яиц рост цен является нелогичным и неоправданным», – заявил он в ходе состоявшейся 19 октября пресс-конференции. По его словам, Государственная служба безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении и Государственная комиссия по защите экономической конкуренции (ГКЗЭК) должны лучше контролировать рост цен на рынке.
Ранее в пресс-службе PanARMENIAN.Net сообщили, что антимонопольный орган потребовала от четырех компаний, занимающих доминирующее положение на рынке производства и реализации куриных яиц, предоставить подробные обоснования повышения цен. Речь идет о следующих компаниях: «Птицефабрика Аракс», Аштаракская птицефабрика, Лусакертская птицефабрика, Арзнийская птицефабрика.
Государственная служба безопасности продуктов питания Минсельхоза Армении до сентября текущего года предоставила разрешение на импорт в Армению куриных яиц 3 компаниям из 6 обратившихся.
Одновременно увеличилось и количество импортированных куриных яиц. Если в мае текущего года в республику было импортировано 329 400 яиц, то за первые 15 дней октября это число составило 4 870 033. И если ранее, согласно данным Государственной службы безопасности продуктов питания, в Армению куриные яйца импортировались только из Грузии и Украины, то в настоящее время к этим странам добавились также Беларусь и Иран.
Тем временем ГКЗЭК продолжает проверки на рынке куриных яиц. Результаты проверок, по всей вероятности, будут обнародованы в течение ближайших дней.
Глава Союза птицеводов Армении Сергей Степанян сообщил, что причиной подорожания яиц в Армении является рост их себестоимости из-за повышения мировых цен на корма. В частности, по его словам, цены на кукурузу повысились на 82%, а сои – на 62%. Помимо этого, в республике наблюдается сокращением поголовья кур-несушек.
С целью разрешения данной проблемы, по словам Степаняна, в Армению в последнее время было импортировано порядка 180 тыс. несушек. Однако этого, по мнению специалиста, недостаточно, поэтому необходимо импортировать еще 80 тыс. несушек для полного обновления их поголовья в ближайшие месяцы, что позволит избежать в дельнейшем роста цен.
Цены на яйца в Армении в сентябре 2013 года по сравнению с аналогичным периодом 2012 года повысились на 38,6%.Одновременно, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в сентября по сравнению с августом рост цен здесь составил 9,4%. В то же время во всех исследуемых городах Армении был зафиксирован рост цен на 7,6-19,1%, а вот в столице цены на яйца возросли на 7,8%.