Հայաստանի կառավարությունը հոկտեմբերի 23-ի նիստում հաստատել է «Հայաստանի Հանրապետությունում Մրցունակ և շարունակական օդային փոխադրումների ծառայությունների մատուցման ապահովման ծրագիրը»: Խոսքն օդային փոխադրումների ազատականացման մասին է: Դա նշանակում է, որայն ավիաընկերությունները, որոնք ցանկություն կունենան աշխատել Հայաստանում ու միևնույն ժամանակ կհամապատասխանեն սահմանված չափանիշներին, կարող են ուղևորափոխադրումներ իրականացնել:Այդ մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 22-ին, հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Բաց երկնքի քաղաքականության ներդրումը զգալի փոփոխություն է Հայաստանի ներկա օդային փոխադրումների քաղաքականությունում: ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը նշել է, որ այս հարցի շուրջ բուռն քննարկումներ են եղել, բացի այդ եղել են իրարամերժ մոտեցումներ` խիստ կարգավորման տարբերակից մինչև առավելագույն ազատականացման տարբերակ: Նրա խոսքերով, որպեսզի ռազմավարական նշանակություն ունեցող հարցի վերաբերյալ ճիշտ որոշում ընդունեն, Ազգային մրցունակության խորհուրդը ՀՀ նախագահի հանձնարարականով որոշում է կայացրել պայամանագիր կնքել աշխարհի հայտնի ընկերություններից մեկի` «Մաքքենզի»-ի հետ, որը աշխարհի լավագուն մասնագետներին է վարձել, որպեսզի ՀՀ-ի համար մշակի ռազմավարությունն այս բնագավառում:
Գործադիրի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարությունը երկու անգամ քննարկվել է ՀՀ նախագահի մոտ, ներկայացվել են մանրակրկիտ հաշվետվություններ, որոնց արդյունքում էլ ստեղծվել է այս հայեցակարգը: Ըստ մասնագետների` Հայաստանը պետք է գնա ազատականացման ճանապարհով, ինչը խթանելու է ՀՆԱ-ի աճը, ստեղծելու է նոր աշխատատեղեր, դարձելու է ուղևորափոխադրումները հարմարավետ, իսկ գները նվազելու են, գրում է Panorama.am-ը:
Անցնելով բաց երկնքի քաղաքականությանը, ակնկալվում է 20%-25%-ով ուղևորների քանակի աճի ապահովում, ինչպես նաև նախատեսվում է, որ տոմսերի միջին գները մոտ 10%-ով կնվազեն, ընդ որում որոշակի ուղղություններով կլինի գների առավել մեծ նվազում` պայմանավորված ավելացած մրցակցությամբ:
Օդային տարածքի ազատականցման անհրաժեշտություն առաջացավ երբ ազգային փոխադրող «Արմավիա» ընկերությունը 2013 թվականի ապրիլի 1-ին հայտարարության սնանկության մասին:
Սնանկության գործընթաց սկսելու հայտարարությունից հետո «Արմավիա» ընկերության դեմ 15 դատական հայց է ներկայացվել: Ըստ դատական տեղեկատվական համակարգի՝ դրանց մեծ մասը աշխատակիցների հայցերն են՝ չվճարված աշխատավարձի եւ վերջնահաշվարկի մասով: Հետաքրքիր է, որ որոշ դեպքերում «Արմավիան» հակընդդեմ հայց է ներկայացրել՝ ակնհայտ խուսափելով գումարի տրամադրումից:
«Արմավիայի» դեմ հայցեր են ներկայացրել նաեւ «ԱԿՆ Փարթներս» զբոսաշրջային ընկերությունը եւ «Սփյուռ» ընկերությունը: Ընդ որում՝ Մալաթիա-Սեբաստիայի դատարանը բավարարել է «Սփյուռի» 91.8 հազ. դրամի հայցը: Մյուս գործերը գտնվում են դատաքննության փուլում:
«Արմավիային» փոխարինելու եկավ այլ ընկերություն: Հայաստանի Քաղավիացիայի գլխավոր վարչությունը հունիսին ուղևորափոխադրումների արտոնագիր տրամադրեց Air Armenia ընկերությանը մեկ տարի ժամկետով հետևյալ ուղղություններով ՝ Մոսկվա, Սանկտ Պետերբուրգ, Կրասնոդար, Սոչի, Դոնի Ռոստով, Սամարա:

23 Октябрь 2013 - 09:44 AMT
Правительство Армении на заседании 23 октября утвердило «Программу-концепцию обеспечения предоставления услуг конкурентных и последовательных воздушных перевозок». Внедрение политики «открытого неба» внесет значительные изменения в политику осуществления воздушных перевозок в Армении.
В связи с этим премьер-министр Тигран Саркисян отметил, что вокруг этого вопроса были активные обсуждения – от строгого регулирования сферы до полной либерализации. Поэтому, чтобы принять правильное решения для сферы, имеющей стратегическое значение, по поручению президента Армении Сержа Саргсяна было принято решение заключить договор между Советом национальной безопасности и компанией McKinsey для привлечения лучших специалистов, которые разработают для Армении стратегию этой сферы.
Тигран Саркисян также добавил, что стратегия дважды обсуждалась у президента страны, были представлены подробные расчеты, в результате чего и была сформирована эта концепция. По мнению специалистов, Армения должна идти по пути либерализации воздушного пространства, что будет стимулировать рост ВВП, способствовать созданию новых рабочих мест, при этом сами перевозки станут удобными, а цены – низкими.
Планируется, что политика «открытого неба» приведет к 20-25% росту пассажироперевозок, а стоимость билетов в среднем сократиться на 10%, при этом по некоторым направлениям будет отмечено серьезное понижение цен за счет повышения конкуренции.
Ситуация с необходимостью либерализации воздушного пространства возникла после того, как Национальный перевозчик – авиакомпания «Армавиа» 1 апреля 2013 года объявила о своем банкротстве.
На смену «Армавиа» на авиационный рынок Армении пришла другая компания. Главное управление гражданской авиации (ГУГА) Армении в июне предоставило Air Armenia лицензию на пассажироперевозки сроком на один год по следующим направлениям: Москва, Санкт-Петербург, Краснодар, Сочи, Ростов-на-Дону, Самара. Сегодня компания презентовала свой первый Boeing 737.