Հոկտեմբերի 24-ին Երևանում մեկնարկեց «Պատասխանատու ֆինանսավորումը՝ որպես սպառողների շահերի պաշտպանության ու ֆինանսական միջնորդության ավելացման երաշխիք» թեմայով խորհրդաժողովը: Միջոցառման կազմակերպիչներն են ՀՀ Կենտրոնական բանկն ու Գերմանական զարգացման բանկը՝ KfW: Մասնակիցների թվում են Կենտրոնական բանկի, Ֆինանսական համակարգի հաշտարարի գրասենյակի, Գերմանական զարգացման բանկի, Գերմանիայի դաշնային ֆինանսական վերահսկողական մարմնի, Համաշխարհային բանկի, միջազգային դոնոր կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Կոնֆերանսն անցնում է ՀԲ «Իմ ֆինանսների միամսյակ» ծրագրի շրջանակում: Հոկտեմբերի 1-31-ը հայտարարված է անձնական ֆինանսների կառավարման ամիս, որի շրջանակում իրականացվում են տարբեր միջոցառումներ՝ ուղղված բյուջեի պլանավորմանը, խնայողությունների կատարմանը, պարտքերի կառավարմանը, ինչպես նաև ֆինանսների մասին գիտելիքների ձեռքբերմանը:
Միջոցառման մասնակիցները կարևորել են «Պատասխանատու ֆինանսավորումը», դիտարկել ոլորտում ունեցած ձեռքբերումներն ու քննարկել հետագա զարգացումները՝ շեշտելով վերջինիս դերը որպես ֆինանսական համակարգի հանդեպ հանրության վստահության ամրապնդման ու ֆինանսական միջնորդության ավելացման կարևոր նախապայման:
Կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ «պատասխանատու ֆինանսավորումը» ենթադրում է պատասխանատու մոտեցում, ինչպես ֆինանսական հաստատությունների, այնպես էլ սպառողների համար՝ կարևորելով ամբողջական ու ճշգրիտ տեղեկատվության տրամադրումը ֆինանսական հաստատությունների կողմից, ինչպես նաև ծառայությունների որակի ու մատչելիության ապահովումը: Մյուս կողմից սպառողները պետք է պատասխանատու որոշումներ կայացնեն, ուսումնասիրեն այլընտրանքային առաջարկները, այլ աղբյուրների օգտագործման հնարավորությունները: Նա հավելեց, որ ըստ ՀԲ հետազոտության, այդ ոլորտում կան թացթողումներ, որոնք շտկման կարիք ունեն: «Հետազոտության արդյունքները ցույց տվեցին, որ սպառողների մոտ կեսը ծանոթ չէ այլընտրանքային պրոդուկտին որոշում կայացնելիս, առաջին հերթին անբավարար իրազեկվածության պատճառով: Իսկ դա նշանակում է, որ կա խնդիր, որը լուծման կարիք ունի»,-ասել է Դարբինյանը:
KfW Հարավային Կովկասի տարածաշրջանային տնօրեն Լարս Օերմանը լրագրողներին ասաց, որ համապատասխան ֆինանսավորումը կարևոր նշանակություն ունի ոչ միայն սպառողների, այլ նաև բուն ֆինանսական կազմակերպությունների համար:
Օերմանը բարձր է գնահատել համագործակցությունը Հայաստանի հետ: Ըստ նրա, տարբեր ծրագրերով բանկի ֆինանսավորման ծավալը Հայաստանում հասնում է մոտ 500 մլն եվրոյի: KfW-ն իրականացնում է ենթակառուցվածքային նախագծեր պետական և մասնավոր հատվածի հետ ջրամատակարարման, էլեկտրաէներգետիկայի և այլ ոլորտներում:
Իրոք, հայ սպառողը միշտ չէ, որ հետաքրքրվում է այլընտրանքային պրոդուկտով և արդյունավետ չի գնահատում իր հնարավորությունները, միշտ չի տիրապետում այն տեղեկատվությանը, որը կա առանձին պրոդուկտի հավելման մեջ: Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ է, որ ֆինանսական հաստատությունները մատչելի տեղեկատվություն տրամադրեն իրենց հաճախորդներին, որոնք, ի վերջո, կկարողանան որոշում կայացնել պրոդուկտի ընտրության հարցում:

24 октября в Ереване стартовала конференция на тему «Ответственное финансирование, как гарант увеличения финансового посредничества и защиты интересов потребителей». Организаторами мероприятия, в котором принимают участие представители международных структур, в том числе и Всемирного банка, и местных финансовых организаций, а также Офис примирителя финансовой системы Армении, выступает Центральный банк Армении при поддержке Немецкого банка развития KfW.
Конференция проходит в рамках программы ЦБ РА «Мой месяц финансов», которую мегарегулятор анонсировал с 1-31 октября с целью повышения уровня информированности о грамотном управлении личными финансами среди населения страны.
В ходе конференции участники обсудят достижения и дальнейшее развитие в сфере повышения доверия потребителей к финансовой системе страны, а также будет обращено внимание на предпосылки для увеличения уровня финансового посредничества. Будут затронуты вопросы своевременного предоставления информации потребителям со стороны финансовых учреждений, активное участие финорганизаций в образовательном процессе потребителей.
Член Совета Центрального Банка Арменак Дарбинян в беседе с журналистами отметил, что «ответственное финансирование» предполагает ответственный подход, как со стороны финучреждений в плане предоставления полной информации потребителям, а также обеспечения качества и доступности услуг, в то же время со стороны потребителей – при использовании любого финпродукта принятие ответственного решения: изучение альтернатив, изучение возможностей использования других источников. В связи с этим он добавил, что согласно исследованию ВБ, в этой области есть определенные упущения, которые необходимо восполнить. «Результаты исследования показали, что меньше половины потребителей не знакомятся с альтернативными продуктами при принятии решений, поскольку, в первую очередь, недостаточно проинформированы. А это означает, что есть проблема, требующая решения», – сказал Дарбинян.
Региональный директор по Южному Кавказу KfW Ларс Оерман в беседе с журналистами подчеркнул, что ответственное финансирование имеет важное значение не только для потребителей, но и для самих финансовых организаций.
Ларс Оерман также высоко оценил сотрудничество KfW с Арменией. По его словам, объем финансирования по разным программам, реализуемым Банков в Армении, на сегодняшний день в общей сложности составляет 500 млн евро. KfW реализует инфраструктурные проекты с государством и частным сектором Армении в области водоснабжения, электроэнергии и т.д.
Действительно, армянские потребители не всегда интересуются альтернативными продуктами и не эффективно оценивают свои возможности, не всегда знакомятся они и с информацией, содержащейся в приложении для отдельного продукта. В тоже время есть необходимость в том, чтобы сами финучреждения предоставляли доступную информацию своим клиентам, которые, в конечном счете, смогут определиться с выбором нужного продукта.