2013 թ. առաջին կիսամյակում, տարեվերջի համեմատ, ՀՀ արտաքին պետական պարտքը նվազել է 4.5%–ով և կազմել 3713.5 մլն դոլար: 2013 թ. առաջին կիսամյակի տվյալներովª պարտք/ ՀՆԱ հարաμերակցությունը 37.3% է, ինչը նախորդ տարվա համեմատությամμ նվազել է: Համաձայն Ֆինանսների նախարարության տվյալներիª արտաքին պետական պարտքի կառուցվածքում նշանակալի փոփոխություններ չեն եղել: Այս մասին ասվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի Ֆինանսական կայունության հաշվետվության (2013 թ. առաջին կիսամյակ) մեջ:
Արտոնյալ վարկերի տեսակարար կշիռն ընդհանուր պարտքի ծավալում 55.6% է, միևնույն ժամանակ, նախորդ տարեվերջի համեմատ շարունակել է նվազել լողացող տոկոսադրույքով վարկերի կշիռը և կազմել է 34.4 %: Հայաստանի կողմից միջազգային շուկայում թողարկված եվրաբոնդերի տեղաբաշխումից առաջացած ամբողջ գումարն այս տարվա սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ արդեն փոխանցվել է կառավարության հաշվեհամարին: Եվրաբոնդերի թողարկումն իրականացվել է սեպտեմբերի 19-ին 700 մլն դոլար ծավալով, մարման ժամկետը 7 տարի է, եկամտաբերությունը՝ 6 տոկոս:
Այդ գումարը կօգտագործվի մի շարք ուղղություններով: Առաջինը` ՀՀ կառավարությունը վաղաժամկետ կմարի Ռուսաստանի Դաշնությունից 2009 թ-ին ստացած 500 մլն դոլար վարկը, երկրորդ` 60 մլրդ դրամ կհատկացնի ՀՀ կենտրոնական բանկին` փոքր և միջին բիզնեսի վարկավորման համար, երրորդ` 3,9 մլրդ դրամ կհատկացնի ՓՄՁ վարկային կազմակերպությանը` ցածր տոկոսադրույքներով վարկեր տրամադրելու համար, չորրորդ` 1 մլրդ 950 մլն դրամ կուղղվի արտահանման ֆինանսավորման ապահովագրական նոր կառույցին, որի նպատակն է ստեղծել մեխանիզմներ արտահանման խթանման համար:
Եվրաբոնդերի թողարկումը պայմանավորված է նաև այն հանգամանքով, որ միջազգային չափանիշներով Հայաստանն արդեն չի համարվում աղքատ երկիր և տեղափոխվել է միջին եկամուտ ունեցող երկրների խումբ: Դա նշանակում է, որ Հայաստանն այլևս արտոնյալ պայմաններով վարկեր չի ստանալու՝ ոչ Արժույթի միջազգային հիմնադրամից, ոչ՝ Համաշխարհային բանկից, ոչ՝ այլ միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունից: Օրիանկ` եթե նախկինում ՀԲ-ից Հայաստանը ստանում էր վարկ 10 տարի արտոնյալ մարման ժամկետով, 0,75 % տարեկան տոկոսադրույքով, ապա 2007-2008 թվականներից արտոնյալ պայմաններով տևրամադրվող վարկերը նվազում են, և փոխարենը ավելի բարձր տոկոսով ֆինասավորում է առաջարկվում երկրին: «Սա նշանակում է, որ Հայաստանն այլևս արտոնյալ վարկեր չի ստանալու, քանի որ միջազգային կազմակերպություններն արձանագրել են, որ Հայաստանն այլևս աղքատ երկրների խմբում չէ: Եւ մենք պետք է ինքնուրույն ֆինանսավորում հայթայթի», – ասաց ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանը հոկտեմբերի 3-ի ճեպազրույցում:
Բացի այդ մասնավոր հատվածն իր բիզնես նախագծերի համար ֆինասավորման կարիք ունի: Ըստ նախարարի` այսօրվա միջազգային ֆինանսական շուկայում կանոններն այնպիսին են, որ եթե պետությունն այդ շուկայում մասնակցություն չունի, ապա այդ մասնավորը այդ շուկայում կամ չի կարողանում ընդհանրապես ներգրավել միջոցներ, կամ եթե ներգրավում է՝ չափազանց վատ պայմաններով, բարձր տոկոսներով: Նախարարը նշեց նաև, որ ճգնաժամի պայմաններում միջազգային շուկայում տոկոսադրույքները նվազել են` 1%-ից ցածր: Սակայն համաշխարհային տնտեսությունը դուրս է գալիս ճգնաժամից, ինչը նշանակում է, որ առաջիկայում սկսելու է տոկոսների բարձրացում: Այդ պատճառով մի շարք զարգացող երկրներ, այդ թվում` Հայաստանը որոշել են պարտատոմսեր թողարկել այսօր, այլ ոչ թե 1-2 տարի հետո:

24 Октябрь 2013 - 10:01 AMT
По итогам первого полугодия 2013 года по сравнению с началом года внешний государственный долг Армении сократился на 4,5% и составил 3 713,5 млн долларов. Об этом говорится в отчете финансовой стабильности Центрального банка Армении. При этом соотношение госдолг/ВВП составило 37,3%, что меньше прошлогоднего показателя. Одновременно, по данным Минфина РА, в структуре внешнего госдолга не наблюдалось существенных изменений.
Удельный вес льготных кредитов в общем объеме долга составил 55,6%. Одновременно по сравнению с концом прошлого года стала уменьшаться доля кредитов с плавающим курсом и составила 34,4%.
С целью сокращения государственного долга Армения приняла решение выпустить евробонды. Выпуск дебютных евробондов был осуществлен 19 сентября. Объем эмиссии составил $700 млн., срок погашения – 7 лет, доходность – 6%. Основные андеррайтеры – Deutsche Bank AG, London Branch, HSBC Bank plc и J.P.Morgan Securities plc.
Все средства, полученные от размещения армянских евробондов на международном рынке, по состоянию на 30 сентября текущего года уже перечислены на счет правительства Армении. Средства будут использованы в нескольких целях: большую часть этих средств правительство Армении направит на досрочное погашение российского кредита в $500 млн., полученного в 2009 году. Кроме того, 60 млрд. драмов будет предоставлено Центральному банку Армении с целью предоставления кредитов малому и среднему бизнесу. С той же целью около 3,9 млрд. драмов будет предоставлено кредитной организации «Инвестиции МСБ» по низкой процентной ставке. А 1 млрд. 950 млн. драмов будет предоставлено Агентству по финансовому страхованию экспорта для создания механизмов стимулирования экспорта. Оставшиеся же средства будут направлены на обслуживание государственного долга.
Решение о выпуске евробондов также обусловлено тем, что по международным стандартам, Армения больше не считается бедной страной и перешла в группу стран со средним уровнем доходов. Это означает, что Армения больше не будет получать кредитов на льготных условиях ни от Международного валютного фонда, ни от Всемирного банка, ни от других международных организаций. «Например, если ранее эти организации предоставляли Армении кредит с 10-летним льготным сроком погашения, то, начиная с 2007-2008 гг. льготных кредитов становится меньше. «Армения должна искать финансирование самостоятельно», – подчеркнул министр финансов Армении Давид Саркисян, выступая на брифинге 3 октября.
Кроме того, по его словам, частный сектор нуждается в финансировании для развития бизнеса, но на международном финансовом рынке правила таковы, что если государство не является участником данного рынка, то частный сектор привлекает средства на невыгодных условиях и под высокие проценты. Выпуск евробондов может диверсифицировать источники финансирования страны. Как подчеркнул министр финансов Армении, по мере постепенного выхода мировой экономики из кризиса процентные ставки начнут расти. По этой причине ряд развивающихся стран, в том числе и Армения, приняли решение о выпуске еврооблигаций именно сейчас, а не через 1-2 года.