Այս շաբաթ Մինսկում տեղի ունեցած ԱՊՀ գագաթաժողովը Մաքսային միության շրջանակում Ռուսաստանի գործընկերներ Բելառուսին ու Ղազախստանին բազմամիլիարդանոց արտոնությունների խոստումներ բերեց՝ Մոսկվայի հանդեպ լոյալ վերաբերմունքի դիմաց:
Ռուսաստանը մտածում է Բելառուսի նավթամշակող գործարանների բեռնվածությունը հումքով չորրորդ եռամսյակում ավելացնելու ուղղությամբ և պատրաստ է ժամանակի հետ հրաժարվել Բելառուսին ու Ղազախստանին ներկայացվող ռուսական նավթի մաքսազերծման եկամուտները պահանջելուց «զիջումների» դիմաց: Այդ մասին գագաթաժողովի շրջանակում հայտարարել է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը:
Հոկտեմբերին Լուկաշենկոն ապշեցրեց ՌԴ պաշտոնյաներին՝ հայտարարելով, թե Պուտինը խոստացել է նրան չեղյալ համարել 4 մլրդ դոլարի ամենամյա գանձումը ՌԴ բյուջե նավթամթերքի համար արտահանման տուրքերի տեսքով, որն արտադրվում է բելառուսական գործարաններում ռուսական հումքից:
ՌԴ պրոֆիլային գերատեսչությունների ներկայացուցիչները պնդում էին, որ նման զիջումն անհնար է, չէ որ ՌԴ-ն առանց այդ էլ հազիվ է ծայրը ծայրին հասցնում շռայլ նախընտրական խոստումներից հետո: Սակայն ԽՍՀՄ օրինակով տնտեսական դաշինքի կազմավորումը առաջ տանող Պուտինը համաձայնություն է տվել Լուկաշենկոյի խնդրանքին, հայտնում է «Ռոյթերս» գործակալությունը:
Ռուսական նավթը վերամշակվում է երկու բելառուսական ՆՄԳ-ում՝ Մոզիրի և Նովոպոլոցկի, որոնց տարեկան հզորությունը կազմում է մոտ 22 մլն տոննա:
Ղազախստանը, տարեկան արդյունահանելով մոտ 80 մլն տոննա նավթ, ստանում է Ռուսաստանից ներքին շուկայի համար առանց մաքսատուրքերի վճարման մոտ 6 մլն տոննա հումք և 2,1-2,6 մլն տոննա նավթամթերք: Սակայն փոխհատուցման մեխանիզմը տուրքերի դիմաց մինչ օրս չի գործում, ի տարբերություն բելառուսական սցենարի:
Այն դեպքում, երբ Մինսկը հաջողությամբ հատուցում է Մոսկվային հումքի մաքսազերծ առաքումները, Աստանայի հետ ՌԴ-ն փոխզիջման չի կարողանում հասնել: Արդյունքում, ըստ շուկայի մասնակիցների գնահատականի, 2012 թվականին ռուսական բյուջեն զրկվեց արտահանման արդյունքում ստացվող 1,8 մլն տոննա ղազախական նավթից: 2013 թ. կորուստների մասին տվյալներ չկան:
Ընթացիկ տարվա հունվար-սեպտեմբերին Ռուսաստանը Ղազախստան է առաքել մոտ 5 մլն տոննա նավթ (ըստ ՌԴ էներգետիկայի նախարարության) և 2 մլն տոննա նավթամթերք, ըստ երկաթուղայինների վիճակագրության:

26 Октябрь 2013 - 09:05 AMT
Саммит СНГ в Минске, прошедший на этой неделе, принес партнерам России по Таможенному союзу – Белоруссии и Казахстану обещания многомиллиардных льгот в обмен на лояльность Москве.
Россия думает над просьбой Белоруссии увеличить загрузку ее нефтеперерабатывающих заводов сырьем в четвертом квартале и готова со временем отказаться от требований к Белоруссии и Казахстану компенсировать выпадающие из бюджета доходы от беспошлинных поставок российской нефти в обмен на "уступки", заявил во время саммита российский президент Владимир Путин.
В октябре Лукашенко огорошил российских чиновников, заявив, что Путин пообещал ему отменить ежегодное изъятие в российский бюджет порядка $4 миллиардов в виде пошлин за экспорт нефтепродуктов, производимых на белорусских НПЗ из российского сырья.
Представители российских профильных ведомств утверждали, что такая уступка невозможна, ведь РФ и без того едва сводит концы с концами после щедрых предвыборных обещаний. Однако настаивающий на формировании экономического альянса по образцу Советского Союза Путин ответил в Минске на просьбу Лукашенко согласием, передает Reuters.
Российскую нефть перерабатывают два белорусских НПЗ – Мозырский и Новополоцкий – общей годовой мощностью около 22 миллионов тонн. Объявленное Транснефтью сокращение поставок нефти в Белоруссию в четвертом квартале означает суммарный объем прокачки сырья на белорусские НПЗ в 2013 году на уровне около 18 миллионов тонн.
Казахстан, добывая ежегодно около 80 миллионов тонн нефти, получает от России для внутреннего рынка беспошлинно примерно 6 миллионов тонн сырья и 2,1-2,6 миллиона тонн нефтепродуктов. Однако механизм компенсации выпадающих пошлин за эти поставки до сих пор не работает, в отличие от белорусского сценария. В то время как Минск успешно компенсирует Москве беспошлинные поставки сырья, с Астаной российская сторона так и не пришла к компромиссу. В результате, по оценке участников рынка, в 2012 году российский бюджет лишился поступлений от экспорта 1,8 миллионов тонн "встречных" объемов казахстанской нефти. Данных о потерях в 2013 году нет.
Россия поставила в январе-сентябре текущего года в Казахстан около 5 миллионов тонн нефти (по данным Минэнерго РФ) и более 2 миллионов тонн нефтепродуктов, согласно данным железнодорожной статистики.